Instalacja solarna z systemem drain back

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja solarna z systemem drain back

Ze względu na częste wyłączenia prądu, poprosiliśmy monterów o skonfigurowanie zabezpieczenia systemu przed przegrzaniem. Ponadto, koniecznie chcieliśmy, żeby zasobnik c.w.u. znalazł się we wnęce kotłowni. Te wytyczne spowodowały, że fachowcy założyli u nas specjalny układ solarów z zasobnikiem o poj. 250 l i system drain back - mówią Monika i Łukasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kolektory płaskie użytkują od 2012 r.

Instalacja solarna:

 • Kolektory płaskie; powierzchnia 2 × 2,33 m2; kąt nachylenia 45°; wystawa południowa. 
 • Inne elementy – instalacja z rur miedzianych o dł. 2 x 12 m, wypełniona glikolem; biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 250 l; automatyczny regulator solarny z systemem drain back
 • Gwarancja 3 lata.

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba stałych użytkowników: 3 osoby.

Wąski i wysoki zasobnik c.w.u. o poj. 250 l, z systemem drain back, zamontowano we wnęce kotłowni.
Wąski i wysoki zasobnik c.w.u. o poj. 250 l, z systemem drain back, zamontowano we wnęce kotłowni.

Decyzja: tam, gdzie mieszkamy, nie ma gazu z sieci i nasz dom (143 m2) postanowiliśmy ogrzewać gazem płynnym. Ponieważ to paliwo jest drogie, szukaliśmy oszczędności. Fachowcy z firmy dystrybuującej gaz polecili nam kolegów z firmy montującej solary i razem opracowali i wykonali dla nas gazowo- solarny układ grzewczy. Zastosowaliśmy kolektory płaskie.

 

Ze względu na częste wyłączenia prądu, poprosiliśmy monterów o skonfigurowanie zabezpieczenia systemu przed przegrzaniem. Ponadto, koniecznie chcieliśmy, żeby zasobnik c.w.u. znalazł się we wnęce kotłowni, bo wtedy zajmuje najmniej miejsca, zaś w reszcie przechodniego pomieszczenia została przestrzeń na pralnię z suszarnią. Te wytyczne spowodowały, że fachowcy założyli u nas specjalny układ solarów z zasobnikiem o poj. 250 l i system drain back.

 

Ze względu na rozmiar wnęki, musieliśmy kupić wąski i wysoki zasobnik, który był droższy niż typowe. Nie staraliśmy się o celową dopłatę do kredytu.

Instalacja solarna z systemem drain back - rady i przestrogi:

 • System drain back super się sprawdza. Rzeczywiście powoduje automatyczne opróżnianie kolektorów, dzięki grawitacyjnemu powrotowi cieczy roboczej do wężownicy zasobnika, w sytuacji nadmiaru energii, np. podczas urlopu, czy braku prądu. Podstawowymi elementami są kolektory o dużej powierzchni oraz zasobnik o poj. 250 l, wyposażony w dwie wężownice, automatyczny regulator, zawór bezpieczeństwa, pompy.

   

  Obsługa instalacji jest łatwa. Kiedy wyjeżdżamy na dłużej, wybieramy funkcję urlop. Wtedy wyłącza się pompa solarna i glikol spływa do wężownicy zasobnika, gdzie jest przechowywany do naszego powrotu, a w reszcie instalacji i kolektorach znajduje się powietrze. Dzięki temu nie ma ryzyka zniszczenia układu i zużywania prądu podczas naszej nieobecności.

   

  Duże absorbery na dachu zapewniają efektywne wykorzystanie energii słonecznej i odczuwalną redukcję zużycia gazu płynnego w okresie od marca do października. Na regulatorze ustawiliśmy temperaturę 70°C, a jeśli woda w zasobniku jej nie osiąga, stosujemy funkcję jednorazowego doładowania ciepła kotłem gazowym tuż przed wieczornym myciem.

   

  Rocznie płacimy za gaz 3680 zł, łącznie z ogrzewaniem budynku! Czas amortyzacji kosztów założenia solarów obliczamy na 5 lat.

   

 • Podczas eksploatacji glikolu ubywa. Do tej pory raz wezwaliśmy serwis, bo w "okienku" kontrolnym nie było płynu. Serwisant wymienił go za 150 zł. W instalacji z takim rodzajem zabezpieczenia ważna jest konieczność zachowania odpowiednich spadków na całej jej długości.
Zasobnik fabrycznie zaopatrzono w automatyczny regulator.
Zasobnik fabrycznie zaopatrzono w automatyczny regulator.
 

Instalacja solarna z systemem drain back - koszty:

 • instalacja z montażem 10 000 zł (bez dotacji z NFOŚiGW), 
 • serwis 150 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

14 Sty 2019, 17:25

Pisząc o izolacji i ekspozycji rur miałem raczej na myśli straty na przesyle. Awaria czujnika temperatury to w pierwszej kolejności brak obiegu cieczy - solar pusty; w drugiej - brak zatrzymania pompy - wychłodzenie zasobnika - kilkanaście kWh ciepła w atmosferę. Żeby ...

4 godziny temu, Jani_63 napisał: W tym układzie ważna jest izolacja rur podłączeniowych i możliwie krótka ich ekspozycja na czynniki zewnętrzne.   Dlatego właśnie napisałem,że pomimo wszystko napełniłbym układ płynem niezamarzającym. Potencjalnie ...

time image

14 Sty 2019, 10:52

43 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał: Napełnienie zimnego (opróżnionego)  kolektora wodą spowoduje jej zamarznięcie (korek lodowy) i system nie będzie działał. A kto napełnia zimny kolektor? System ruszy jak temperatura kolektora ...

Mieszanina wody z glikolem ma lepsze właściwości niż woda zarówno zimą jak i latem. Czysty glikol etylenowy ma temperaturę wrzenia prawie 200°C. Oczywiście tu mamy mieszaninę, więc będzie niższa. Jednak solary to są instalacje ciśnieniowe, więc temperatura wrzenia znów nam ...

Napełnienie zimnego (opróżnionego)  kolektora wodą spowoduje jej zamarznięcie (korek lodowy) i system nie będzie działał.

time image

Gość hm?

11 Sty 2019, 22:09

Po co w systemie drainback używać glikol?? Po to jest ten system aby właśnie działał bez glikolu jeżeli zasobnik znajduje się w miejscu , które nie zamarza zimą tj kotłownia.

time image

Gość Janosh

26 Kwi 2018, 09:09

Amortyzacja 5 lat... To wychodzi, ze na samo CWU rocznie wydawaliście 3.000?!

time image

18 Lut 2017, 16:28

  Zastanawiam się czy warto kupować solarki z systemem drain back ?. Większość kolektorów ma jednak funkcję zrzucania ciepła nocą. Temperatura wrzenia glikolu to jakieś 200st.C Zwykłe płaskie kolektory jak osiągną temperaturę w zasobniku się wyłączą i rozgrzeją ...

time image

Gość kwiat

18 Lut 2017, 13:05

Witam. A można poprosić jakiś namiar na sklep, czy producenta tego zestawu drain back? Znalazłem jedną firmę na lierę "R" i u nich komplet kosztuje ponad 14 tysięcy. Pozdrawiam.

time image

Gość IXI

20 Mar 2016, 22:21

A po co wołać "fachowca" aby dolał trochę glikolu? Można to przecież zrobić samemu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje