Remont instalacji solarnej po roku użytkowania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont instalacji solarnej po roku użytkowania

Po roku użytkowania instalacji, "padł" zawór bezpieczeństwa, ponieważ kiedy żona wyjechała z dziećmi na urlop, sam nie byłem w stanie odebrać odpowiedniej ilości ciepłej wody. Po powrocie z pracy spuszczałem ją, w upalne dni, do rozstawionego przy tarasie dużego basenu, lecz mimo to glikol się przegrzał. Nie spodziewałem się takiej sytuacji, mając tak duży bufor c.w.u. - mówi Piotr, który wraz z Anią są Czytelnikami Budujemy Dom, a kolektory próżniowe użytkują od czerwca 2014 r.

Instalacja solarna:

 • Kolektory rurowe próżniowe, 52 rury; kąt nachylenia 43°; wystawa południowa. 
 • Inne elementy – instalacja o dł. 2 × 15 m, wypełniona glikolem; biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 600 l, z wbudowanym drugim zasobnikiem o poj. 200 l; automatyczny regulator solarny; osprzęt – naczynie wzbiorcze, zawory i pompy solarne, UPS. 
 • Gwarancja 3 lata.

Cel: przygotowanie c.w.u. i wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o.

 

Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.

 

Decyzja: ogrzewanie wody użytkowej i domu (174 m2) gazem płynnym okazało się bardzo drogie, dlatego po 3 latach od przeprowadzki, zdecydowaliśmy się na solary. Był to ostatni moment, żeby skorzystać z dopłat z NFOŚiGW. Chcieliśmy uzyskać jak największe oszczędności w kosztach ogrzewania, dlatego wybraliśmy kolektory próżniowe.

W ramach modernizacji systemu, zabezpieczono jego działanie zasilaczem awaryjnym UPS
W ramach modernizacji systemu, zabezpieczono jego działanie zasilaczem awaryjnym UPS

Remont instalacji solarnej - rady i przestrogi:

 • Zbudowanie i uruchomienie instalacji solarnej trwało 3 dni. Prace nie były proste, ponieważ kotłownia jest w północnej części domu, a kolektory muszą się znajdować na południowej połaci dachu. Monterzy ciągnęli rury przez wolny kanał techniczny w kominie, a następnie przez kopertowy dach z lukarnami.

   

  Cztery zestawy rur absorpcyjnych z trudem ulokowali na małej wolnej przestrzeni, która pozostała na południowej połaci wokół lukarny i okien połaciowych. Jeden z zestawów "łapie" trochę wschodniego słońca, a reszta – zachodniego. Sporo kłopotów sprawiło wstawienie do kotłowni dużego bufora c.w.u., który wypełnia teraz niemal całą jej przestrzeń.

   

 • Po roku użytkowania instalacji, "padł" zawór bezpieczeństwa, ponieważ kiedy żona wyjechała z dziećmi na urlop, sam nie byłem w stanie odebrać odpowiedniej ilości ciepłej wody. Po powrocie z pracy spuszczałem ją, w upalne dni, do rozstawionego przy tarasie dużego basenu, lecz mimo to glikol się przegrzał od nadmiaru gorąca. Nie spodziewałem się takiej sytuacji, mając tak duży bufor c.w.u.

   

  Powodem przegrzania mogła być też przerwa w dostawie prądu. Kiedy niedługo potem w letni skwar znowu wyłączyli prąd, szybko kupiłem i podłączyłem do systemu awaryjny zasilacz UPS.

   

  Jesienią 2015 r. wezwałem montera, który zmodernizował instalację solarną. Przed ponownym przegrzaniem zabezpieczył go automatycznym zrzutem do podłogówki nadmiaru energii cieplnej. Przerobił część rur i dodał pompę mieszającą. Wszedł na dach, dokręcił wszystkie śrubunki, wymienił glikol i czujnik temperatury cieczy w kolektorach.

   

  Po modernizacji zadał parametry na regulatorze solarnym i nauczył mnie obsługi systemu i ustawień. Zrobiłem notatki, bo laikom szybko uciekają z pamięci techniczne szczegóły.

   

  Instalacja solarna zmniejszyła wydatki na ogrzewanie o ok. 25%. Jej koszt zamortyzuje się w 6 lat.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość IXI

20 Mar 2016, 22:30

Praktycznie zawsze wystarczy włączyć pompę cyrulacyjną, a temperatura w zasobniku schłodzi się o kilka stopni. Poza tym, normalny zawor bezpieczeństwa nie psuje się od zwykłego zadziałania.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje