Instalacja solarna bez dofinansowania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja solarna bez dofinansowania

Instalację solarną założyłem razem z całym systemem grzewczym podczas budowy domu. Firma monterska zaproponowała mi odpowiedni zestaw markowych urządzeń wraz z osprzętem, dając na nie dobrą cenę. Nie starałem się o dofinansowanie ze środków unijnych, bo uznałem, że rabat udzielony przez firmę będzie podobny do ewentualnej dopłaty - mówi Tomasz, Czytelnik Budujemy Dom, który kolektory użytkuje od września 2010 r.

Instalacja solarna:

  • kolektory - rurowe próżniowe; 2 zestawy po 24 rury o długości 1,8 m każda, łączna powierzchnia rur 7,8 m2; kąt nachylenia 45°; wystawa południowa i południowo-zachodnia;
  • inne elementy - instalacja o dł. 2 x 12 m, biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 300 l. Gwarancja na całą instalację solarną 10 lat. 

Cel: przygotowanie c.w.u. oraz wsparcie systemu grzewczego.

Liczba użytkowników: 2 osoby.

Łamany dach domu ma nachylenie 45°
Łamany dach domu ma nachylenie 45°
Płytki podłogowe
Nadmiar wyprodukowanego przez solary ciepła zrzuca się do podłogówki

Decyzja: instalację solarną założyłem razem z całym systemem grzewczym podczas budowy domu. Firma monterska, znajdująca się po sąsiedzku, zaproponowała mi odpowiedni zestaw markowych urządzeń wraz z osprzętem, dając na nie dobrą cenę. Koszt całej instalacji grzewczej z kondensacyjnym kotłem i kominkiem z płaszczem wodnymi oraz współpracującej z nimi instalacji solarnej wyniósł z robocizną 30 000 zł. Nie starałem się o dofinansowanie ze środków unijnych, bo uznałem, że rabat udzielony przez firmę będzie podobny do ewentualnej dopłaty.

Od razu poprosiłem monterów o skonfigurowanie w układzie solarnym kolektorów próżniowych, bo mają najlepszą w skali roku wydajność. Dom miał też dużo miejsca na dachu, połacie o dobrym nachyleniu i skierowane w dobre dla kolektorów strony. To szczęśliwy przypadek, bo wybierając gotowy projekt, jeszcze nie myślałem o kolektorach słonecznych. Instalacja jest dość długa, ze względu na położenie kotłowni w przeciwległym krańcu budynku.

Dwa zestawy rur próżniowych umieszczono na południowej i południowo-zachodniej połaci dachu
Dwa zestawy rur próżniowych umieszczono na południowej i południowo-zachodniej połaci dachu
Instalacja solarna i grzewcza w kotłowni
Instalacja solarna i grzewcza w kotłowni

Instalacja solarna bez dofinansowania - rady i przestrogi:

  • Mój system grzewczy jest naprawdę niedrogi w eksploatacji. Sam się zdziwiłem, że roczne opłaty za gaz nie przekroczyły dotąd 1400 zł, a za elektryczność 2000 zł. Praktycznie od końca marca do początku października w ogóle nie używam gazu. Wręcz wyłączam kocioł gazowy, bo kolektory same ogrzewają wodę w zasobniku do temperatury 60°C, którą zadaję na regulatorze solarnym. Kiedy wyprodukowanego przez solary ciepła jest za dużo, automatyka zrzuca jego nadmiar do instalacji c.o. Planuję dwoje dzieci, więc gospodarka wodna w domu będzie zupełnie inna, ale teraz zrzut ciepła do c.o. zabezpiecza instalację solarną przed przegrzaniem. Mogę swobodnie wyjeżdżać na urlop ze świadomością, że instalacja jest dobrze zabezpieczona. Z ciekawości kilkakrotnie sprawdzałem posadzki z wodnym ogrzewaniem, po zrzuceniu do nich nadmiaru ciepła. Płyty gresu były tylko leciutko cieplejsze, w porównaniu do momentu, kiedy są zupełnie niepodgrzewane. W upały nie podgrzewają dodatkowo wnętrza domu, więc nie mam "sauny".
  • Kocioł gazowy włączam dopiero z nadejściem mrozów, a wyłączam wczesną wiosną, ponieważ w okresach przejściowych solary potrafią ogrzać wodę użytkową do temperatury 30-40°C. Wieczorami palę wtedy w kominku z płaszczem wodnym, co doprowadza wodę w zasobniku do wyższej temperatury. Pojemność zasobnika jest tak duża, że wystarcza ciepłej wody do wieczornego i porannego mycia.
  • Obsługa instalacji solarnej polega na sprawdzaniu wyświetleń na regulatorze solarnym. Tylko zaraz po zamontowaniu instalacji część glikolu wyparowała, pewnie przez jakiś niedokręcony zawór, ale wykonawca bezzwłocznie naprawił usterkę. Instalacja działa bezawaryjnie i jestem z niej bardzo zadowolony.

Koszty montażu instalacji solarnej bez dofinansowania:

  • instalacja solarna z montażem 12 000 zł;
  • eksploatacja - coroczny serwis 200 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Pryjma Krystyna

16 Mar 2015, 11:33

Witam, Bardzo zainteresował mnie pana artykuł o instalacji.Czy mogłabym dostać namiary na firmę montującą.Pozdrawiam krystynapryjma@poczta.onet.pl

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA