Czy trzeba wymienić przetarty przedłużacz ogrodowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy trzeba wymienić przetarty przedłużacz ogrodowy?

Korzystam na działce rekreacyjnej z różnych elektrycznych narzędzi ogrodniczych i z przerażeniem zauważyłam, że przedłużacz ogrodowy jest w jednym miejscu przetarty, prawie z odsłoniętymi drutami. W razie dotknięcia – zwłaszcza przy mokrej pogodzie – grozi to niebezpiecznym porażeniem. Zatem czy wystarczy owinięcie taśmą izolacyjną czy też przewód trzeba wymienić?

aktualizacja: 2018-01-30 09:26:33

Odpowiedź eksperta: Przewód trzeba bezwzględnie wymienić, bo nawet bardzo staranne owinięcie izolacją nie zapewni szczelności osłony. Niezależnie od wymiany przedłużacza trzeba też zadbać o skuteczny sposób ochrony przed porażeniem. Przypadkowe przecięcie czy uszkodzenie izolacji przewodu lub zamoczenie części maszyn pod napięciem w warunkach pracy w ogrodzie jest szczególnie niebezpieczne ze względu na bezpośredni kontakt z gruntem.

Dlatego obwody gniazd z których korzystamy na zewnątrz domu muszą być koniecznie zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym, który odetnie zasilanie w razie upływu prądu z obwodu, spowodowanego np. dotknięciem przez nas nieizolowanego przewodu. Uziemienie lub tzw. zerowanie w instalacji nie daje w tych warunkach ochrony, bo zarówno przedłużacze ogrodowe, jak i elektronarzędzia (kosiarki do trawy, piły łańcuchowe itp.) nie mają w ogóle styku ochronnego (bolca).

Szczególnie przedłużacze używane w ogrodzie nie mogą mieć żadnych uszkodzeń
Szczególnie przedłużacze używane w ogrodzie nie mogą mieć żadnych uszkodzeń. (fot. Gardena)

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Obwody gniazd używanych na zewnątrz powinny zaś być zabezpieczone wysokoczułymi wyłącznikami róznicowoprądowymi (do 30 mA). (fot. Eaton Electric)

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny