Jak obniżyć rachunki za prąd nie rezygnując z oświetlenia zewnętrznego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak obniżyć rachunki za prąd nie rezygnując z oświetlenia zewnętrznego?

Nie chcę rezygnować z oświetlenia zewnętrznego, lecz potrzebuję obniżyć rachunki za prąd. Jak to zrobić?

aktualizacja: 2022-05-18 07:10:24

To pytanie zadaje sobie teraz wielu Inwestorów. Oczywiste jest, że ze względów bezpieczeństwa nie możemy całkowicie zrezygnować z oświetlenia zewnętrznego. To natomiast, co możemy i powinniśmy zrobić, to używanie oświetlenia w momencie, kiedy naprawdę go potrzebujemy i dopasowanie go do naszych rzeczywistych potrzeb.

Co może nam w tym pomóc? Nowoczesna technologia, na którą składają m.in.: czujniki zmierzchu, czujniki ruchu, możliwość wykorzystania światła bazowego oraz oświetlenie solarne, które działa dzięki energii słonecznej.

Nie musimy od razu wymieniać wszystkich opraw przed domem. Możemy zamontować po prostu same czujniki do zainstalowanych wcześniej lamp. Taki czujnik wykryje osobę wchodzącą na posesję i utrzyma włączoną oprawę przez cały czas, kiedy ta przebywa w jego zasięgu. Dodatkowo, wbudowany czujnik zmierzchu pozwoli na włączenie światła dopiero wtedy, gdy będzie ciemno, a nad ranem, kiedy będzie jasno, automatycznie je wyłączy. W obu czujnikach możemy włączyć światło na stałe (przy wykorzystaniu pilota/aplikacji), np. urządzając grilla, a po zakończeniu zabawy ustawić tryb automatyczny.

Kupując nowe oprawy, wybierajmy modele, które oferują możliwość włączenia światła bazowego, czyli takiego, które załączy się o zmierzchu i będzie świecić do rana delikatnym strumieniem, a w przypadku wykrycia ruchu przełączy się na pełną moc.

Warto również zainwestować w oświetlenie solarne, które pozwoli naprawdę sporo zaoszczędzić. Wybierając lampy solarne, zwróćmy uwagę, jakiej jakości mają panel. To bardzo istotne, jeśli chcemy, by działały nawet wtedy, kiedy nie ma słonecznej pogody, i by mogły efektywnie ładować akumulatory także przy zachmurzeniu. Druga kwestia, o której powinniśmy pamiętać, to bardzo dobrej jakości akumulatory, które zapewnią długi czas działania lamp solarnych, np. litowo-jonowe z możliwością ładowania w dowolnym czasie bez skrócenia żywotności. Dzięki temu lampy działają zawsze, niezależnie od pogody.

Zainwestujmy w lampy solarne, które oferują nieco więcej niż standardowy tryb świecenia po zmroku. Jest wiele modeli, które mają np. zainstalowany czujnik ruchu, albo mają funkcję światła bazowego (lampa delikatnie się żarzy, a po wykryciu ruchu rozpala się do 100%).

Tomasz Milczarek
Dyrektor Działu Inwestycyjnego
Lange Łukaszuk
Na zdjęciu otwierającym: W niektórych modelach lamp solarnych możliwe jest rozdzielenie panelu solarnego i elementu świetlnego. (fot. Steinel)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!