Innowacyjne rozwiązania w systemie oświetlenia - reportaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Innowacyjne rozwiązania w systemie oświetlenia - reportaż

W systemie oświetlenia wprowadziliśmy kilka przydatnych innowacji, ogólnie staramy się przestawić z ręcznej obsługi instalacji i urządzeń na elektroniczną - mówią Agnieszka i Wojtek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy osprzęt dobierali w 2020 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny:

  • Z PVC w kolorze białym; gniazda wtykowe i łączniki klawiszowe, pogrupowane w modułowe zestawy.
  • W systemie grzewczym z pompą ciepła i w wentylacji mechanicznej przewodowe regulatory pokojowe.
  • Bezprzewodowe ściemniacze, kamery wewnętrzne i zewnętrzne, czujniki zalania.

Decyzja: Agnieszka - Kiedy kupiliśmy dom w stanie deweloperskim, zastaliśmy ułożoną instalację elektryczną i dziury w ścianach na gniazda i łączniki. Z tatą Wojtka, który jest elektrykiem, zmodernizowaliśmy instalację, dobraliśmy osprzęt w postaci serii z solidnego PVC, o prostym kształcie i w kolorze białym (ze względu na taką samą barwę ścian).

Gniazda i łączniki pasują do stylistyki zastanego specjalistycznego osprzętu do sterowania pompą ciepła i wentylacją mechaniczną oraz do pilotów do operowania roletami zewnętrznymi, które dodaliśmy podczas wykańczania domu (doprowadziliśmy do nich przewody elektryczne).

Najwięcej przeróbek wymagała instalacja elektryczna w kuchni, ponieważ płytę indukcyjną i okap ulokowaliśmy inaczej, niż pierwotnie zakładano. Po ich przeniesieniu, zmieniliśmy usytuowanie łączników i gniazd, bo musieliśmy zachować odpowiednią odległość od płyty do gotowania. Nad blatami mamy 8 gniazd i kilka za szafkami, do podłączenia lodówki, piekarnika itd. Tyle jest w sam raz.

W systemie oświetlenia wprowadziliśmy kilka przydatnych innowacji, ogólnie staramy się przestawić z ręcznej obsługi instalacji i urządzeń na elektroniczną.

Pilot do rolet zewnętrznych, regulator pompy ciepła, wyżej czujnik temperatury
Pilot do rolet zewnętrznych, regulator pompy ciepła, wyżej czujnik temperatury.
Ściemniacz i łączniki klawiszowe, na dole gniazdo ze zdalną lampką oświetlającą wejście na schody
Ściemniacz i łączniki klawiszowe, na dole gniazdo ze zdalną lampką oświetlającą wejście na schody.

Oświetlenie - rady i przestrogi:

Wojtek: W pomieszczeniach użytkowych, tj. siłownia, wiatrołap i garderoba, do operowania lampami przeznaczyłem tradycyjne łączniki klawiszowe, czyli osprzęt "na pstryk". Natomiast w salonie, jadalni, kuchni, małżeńskiej sypialni i łazience oraz w korytarzu na piętrze zastosowałem inteligentne żarówki - w tym przypadku uniknąłem modyfikowania łączników przez dodawanie odbiorników. Polecam takie rozwiązanie, ponieważ przy pomocy aplikacji lub przez Internet możemy spowodować, że lampy samoczynnie włączą się o zaprogramowanej porze, w zależności od pogody same zadbają o odpowiednie natężenie światła itp. W taki sam sposób zmieniamy barwę światła.

Elektroniczne opcje są wygodne, lecz do regulacji natężenia i barwy dodałem manualny wariant w postaci bezprzewodowych ściemniaczy. Mają one kształt pokręteł, przykleiłem je do ścian w wybranych punktach. Zdejmowane elementy współpracują z odbiornikami w żarówkach. Ich zalety są następujące - zawsze wiszą w ustalonych miejscach, szybko i łatwo się nimi operuje. Zdalne oświetlenie ze sterownikiem czasowym założyłem przy schodach na poddasze. W systemie domu inteligentnego zaprogramowałem funkcję zapalania się wyznaczonych lamp po opuszczeniu rolet zewnętrznych.

Rolety obsługujemy przy pomocy pilotów (zawiesiłem je na ścianie w różnych pokojach) oraz innej znanej aplikacji - 15 minut przed zachodem słońca automatycznie zamykają się na oknach od strony północnej, a kilka minut później od strony południowej. Rano podnoszą się wszystkie o godz. 7:00, z wyjątkiem naszej sypialni. System alarmowy skonfigurowałem z trzech bezprzewodowych kamer wewnętrznych i pięciu zewnętrznych. W łazienkach umieściłem czujniki zalania.

Koszty elementów oświetleniowych:

  • Gniazda i łączniki 1500 zł;
  • Ściemniacze i odpowiednie żarówki 1000 zł, w tym ściemniacz 50 zł/szt.;
  • Kamery wewnętrzne i zewnętrzne 1200 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość córka leśniczego

02 Lis 2020, 12:29

"dobraliśmy osprzęt w postaci serii z solidnego PVC" "w tym przypadku uniknąłem modyfikowania łączników przez dodawanie odbiorników" co to za bełkot? co to za reportaż, z którego nic nie wynika? co zrobił? jak zrobił? na czym zrobił? dla czego zrobił? i najważniejsze czy zrobił ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje