Udziały sieci przemysłowych w rynku w roku 2022 z perspektywy HMS Networks

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Udziały sieci przemysłowych w rynku w roku 2022 z perspektywy HMS Networks

HMS Networks każdego roku analizuje rynek sieci przemysłowych, aby ocenić dystrybucję nowo podłączonych węzłów w automatyzacji fabryk. Na podstawie tegorocznych badań można wnioskować, że rynek sieci przemysłowych w 2022 r. wzrośnie o 8%. 

aktualizacja: 2022-06-23 09:59:36

Przemysłowy Ethernet niezmiennie odnotowuje największy wzrost i stanowi obecnie 66% wszystkich nowo zainstalowanych węzłów (65% w roku poprzednim). Sieci magistral przemysłowych plasują się na poziomie 27% (28% w roku poprzednim), podczas gdy udział sieci bezprzewodowych w rynku nadal wynosi 7%. PROFINET oraz EtherNet/IP dzielą między sobą pierwszą lokatę, każdorazowo z udziałem w rynku na poziomie 17%. EtherCAT intensywnie nadrabia straty, dochodząc obecnie do poziomu 11%.

HMS Networks prezentuje coroczną analizę rynku sieci przemysłowych, która skupia się w skali globalnej na nowo zainstalowanych węzłach w ramach automatyzacji fabryk. HMS, jako niezależny dostawca rozwiązań w zakresie przemysłowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych (IKT), ma doskonałe rozeznanie w rynku sieci przemysłowych. Badanie na rok 2022 obejmuje szacunkowe udziały w rynku oraz stopy wzrostu w odniesieniu do technologii magistral przemysłowych, przemysłowego Ethernetu oraz technologii bezprzewodowych.

W swoich badaniach HMS dochodzi do wniosku, że rynek sieci przemysłowych nadal ma tendencję wzrostową, i spodziewa się w roku 2022 ogólnego wzrostu rynkowego na prognozowanym poziomie +8%, co potwierdza znaczenie łączności sieciowej w fabrykach.

Ciągły wzrost przemysłowego Ethernetu

Przy wzroście wynoszącym 10% przemysłowy Ethernet nadal zdobywa udziały w rynku. Udział przemysłowego Ethernetu w nowo zainstalowanych węzłach w automatyzacji fabryk na całym świecie kształtuje się obecnie na poziomie 66% (względem 65% w roku poprzednim). EtherNet/IP oraz PROFINET dzielą między sobą pierwszą lokatę, każdorazowo z udziałem w rynku na poziomie 17%. EtherCAT intensywnie nadrabia straty, dochodząc po raz pierwszy do poziomu dwucyfrowego, mianowicie 11%. Modbus TCP odnotowuje również przyzwoity rozwój, osiągając udział w rynku na poziomie 6%.

Ponowna tendencja wzrostowa magistral przemysłowych

Udział magistral przemysłowych w rynku kształtuje się na poziomie 27% w porównaniu z 28% w roku poprzednim. Tym niemniej HMS dochodzi do wniosku, że mimo jednoprocentowej utraty udziału w rynku rzeczywista liczba nowo zainstalowanych węzłów magistral przemysłowych po kilkuletnim okresie regresu w roku 2022 wzrośnie o 4% w stosunku do roku poprzedniego. Przyczyn powyższego upatruje się w preferowaniu przez branżę przemysłową w obecnych, niepewnych czasach sprawdzonych przemysłowych rozwiązań sieciowych ze względu na skutki pandemii i trudną sytuację zaopatrzeniową.

PROFIBUS, mając 7% udziału w rynku, pozostaje najczęściej instalowaną siecią magistral przemysłowych. Kolejne to Modbus RTU z 5% oraz CC-Link z 4%. Co ciekawe, technologie Modbus, tj. TCP i RTU, są nadal powszechnie stosowane w nowoczesnych fabrykach, a w roku 2022 będą ogólnie stanowić 11% rynku.

Zaznacza się tendencja stosowania sieci bezprzewodowych - na efekty 5G trzeba jeszcze poczekać

Sieci bezprzewodowe odnotowują wzrost o 8%, co odpowiada ogólnej stopie wzrostu rynku sieci, utrzymując udział w rynku wynoszący 7%. Zastosowania bezprzewodowe stanowią standardowo alternatywę dla przewodów, zapewniają radiowy dostęp do maszyny lub umożliwiają podłączenie urządzeń mobilnych. Rynek czeka jeszcze na kompleksowe wprowadzenie oraz efekty 5G w automatyzacji fabryk kolejnej generacji.

Sieci przemysłowe to kluczowy aspekt efektywności i zrównoważonego rozwoju produkcji

Łączność sieciowa w przemyśle jest elementarnym warunkiem osiągnięcia efektywności i zrównoważonego rozwoju w nowoczesnej produkcji. Jest to również główny czynnik napędzający rozwój, którego doświadczamy na rynku sieci przemysłowych, mówi Thilo Döring, dyrektor zarządzający HMS Industrial Networks GmbH. W obiektach produkcyjnych stale pracuje się nad optymalizacją nie tylko produktywności i zrównoważonego rozwoju, lecz także jakości, elastyczności i cyberbezpieczeństwa, a my zdajemy sobie sprawę, że solidne sieci przemysłowe mają kluczowe znaczenie dla sukcesu. Obserwujemy wzrost we wszystkich obszarach sieci. Szczególnie interesujące jest przy tym to, że również tradycyjne technologie magistral przemysłowych wróciły na kurs wzrostowy.

Różnice regionalne w technologiach sieciowych

EtherNet/IP oraz PROFINET mają wiodącą pozycję w Europie i na Bliskim Wschodzie, a za nimi plasują się PROFIBUS i EtherCAT. Inne sieci cieszące się powodzeniem to Modbus (RTU/TCP) i Ethernet POWERLINK. Na rynku amerykańskim dominuje EtherNet/IP, przy czym na znaczeniu zyskuje tam EtherCAT, zdobywając coraz większy udział w rynku. PROFINET wiedzie prym na rozdrobnionym azjatyckim rynku. Kolejne miejsca zajmują EtherNet/IP i również uznane sieci CC-Link/CC-Link IE Field, EtherCAT, PROFIBUS oraz Modbus (RTU/TCP).

Źródło przedstawionych danych:

Badanie zawiera prognozy HMS na rok 2022 oparte na nowo zainstalowanych węzłach w obszarze automatyzacji fabryk. Pod pojęciem węzła należy rozumieć maszynę połączoną lub urządzenie połączone z siecią przemysłową. Zaprezentowane liczby odzwierciedlają skonsolidowany ogląd HMS, na który wpływ miały własne statystyki sprzedaży, rozeznanie pracowników w przemyśle, a także ogólna percepcja rynku.

Thilo Döring, dyrektor zarządzający, HMS Industrial Networks GmbH
Thilo Döring, dyrektor zarządzający, HMS Industrial Networks GmbH

Dalsze informacje: www.intesis.com
www.hms-networks.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje