Jak należy poprowadzić kable, gdzie umieścić czujniki i wszelkie inne niezbędne elementy systemu (tj. silniki napędów, siłowniki, sterowniki, przyciski), powinno się szczegółowo określić w projekcie. Najlepiej, jeśli zawiera szereg projektów wykonawczych, dotyczących konkretnych instalacji - elektrycznej, alarmowej, multimedialnej, i oczywiście, inteligentnej.
Przed przystąpieniem do sporządzania projektu, konieczna jest wnikliwa analiza potrzeb i wymagań użytkowników. W systemach domu inteligentnego, komunikacja odbywa się na dwa sposoby - po kablu bądź drogą radiową.
W nowo budowanym domu, można zastosować instalację inteligentną opartą na tradycyjnym okablowaniu. W istniejącym budynku, łatwiejsze jest zastosowanie systemów bezprzewodowych, choć są droższe od konwencjonalnych (kablowych), unika się jednak kucia ścian i uciążliwego remontu. Coraz częściej wykonuje się też instalacje mieszane, w których równocześnie korzysta się z obu dróg wymiany informacji.
Kable układa się pod tynkiem na początkowym etapie tworzenia systemu, łącząc jego kluczowe elementy, ewentualnie takie, w przypadku których komunikacja bezprzewodowa mogłaby działać słabo (ze względu na znaczną odległość albo rozdzielenie grubymi murami czy stropami). Od razu przewiduje się możliwość rozbudowania całości o elementy bezprzewodowe.
Do przesyłania sygnałów może służyć dodatkowy przewód systemowy (np. w systemie KNX) lub dodatkowa żyła zwykłego przewodu elektrycznego (jak w systemie LCN - Lutron). W drugim przypadku, układa się przewody czterożyłowe zamiast trójżyłowych. Dodatkowy przewód systemowy (zwany magistralą) umożliwia równoczesne przesyłanie wielu sygnałów i jest współdzielony przez wszystkie urządzenia. Zużywa się go stosunkowo niewiele, dlatego na etapie układania instalacji, najlepiej wykonać okablowanie na zapas.
W przypadku bezprzewodowej komunikacji radiowej (system Xcomfort, Fibaro - standard Z-Wave, uproszczona wersja standardu KNX), do czujników i łączników nie trzeba prowadzić okablowania, jednak do elementów wykonawczych - siłowników, trzeba doprowadzić zasilanie. Układ bezprzewodowy przesyła radiowo informacje o stanie urządzenia i polecenie podjęcia działania, np. zamknięcia okna. Ale jeśli siłownik, który mógłby je domknąć, nie będzie podłączony do prądu - nie zadziała.
Zaletą instalacji bezprzewodowych jest łatwość montażu w już istniejących budynkach oraz możliwość zmiany lokalizacji czujników i łączników.
Dowiedz się więcej o inteligentnych domach ➡️ Z czego się składa i jak działa instalacja inteligentna?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: SUKCES TECHNOLOGY GROUP