Chociaż instalacje opisywane jako inteligentny dom (smart home) czy system zarządzania budynkiem (Building management system), znane są od lat, nie każdy dokładnie wie co oznaczają.
W skrócie jest to budynek wyposażony w system łączący wszystkie urządzenia i instalacje domowe, umożliwiający sterowanie ich pracą. Odpowiednio zaprogramowane urządzenia wymieniają się pozyskiwanymi informacjami i reagują zgodnie z zapisanym wcześniej wzorcem, bez udziału człowieka.
W domach bez takiej automatyki każda instalacja pełni tylko jedno konkretne zadanie - kocioł ogrzewa budynek i c.w.u., system alarmowy informuje o próbie włamania lub ryzyku wystąpienia pożaru, wieża mulimedialna uruchamia odtwarzacz płyt, napęd do rolet opuszcza je i podnosi, a ten do bramy umożliwia wjazd i wyjazd z garażu.
W każdym z tych systemów jest automatyka z oddzielnymi sterownikami i pilotami. Z biegiem czasu na ogół okazuje się, że na co dzień trzeba korzystać z co najmniej kilku pilotów, pamiętać który do czego służy i gdzie leży.
Wszak w nowoczesnym domu rozmaitych urządzeń jest coraz więcej. Do tego dochodzą instalacje i urządzenia wykorzystywane w ogrodzie - oświetlenie ścieżek i atrakcyjnych zakątków, automatyczne nawadnianie i koszenie trawnika, filtracja wody w basenie.
Rozwiązaniem znacznie ułatwiającym korzystanie z tych wszystkich systemów jest założenie instalacji inteligentnej, która łączy wszystkie domowe urządzenia w jedną centralną automatykę budynku i umożliwia jednoczesne sterowanie wszystkimi jej elementami.
Wyższy komfort mieszkania w budynku z automatyką to nie wszystko. Istotną korzyścią jest większe bezpieczeństwo domowników i budynku oraz oszczędności w kosztach eksploatacji.
Dzięki dysponowaniu taką technologią, można bowiem obniżyć wydatki - na ogrzewanie, wentylację, klimatyzację, zużycie wody do podlewania ogrodu, prądu do oświetlenia i zasilania pozostałych urządzeń i instalacji. Ponadto jeżeli zainwestuje się w elastyczny system automatyki, będzie można dowolnie go rozbudowywać i dostosowywać do zmieniających się wymagań i sposobu życia.
Ponieważ systemy inteligentne nie są tanie, więc od razu warto zadbać o to, by perfekcyjnie obsługiwały indywidualne wymogi domowników oraz budynku. Przed wykonaniem projektu powinno się poznać możliwości kilku systemów.
Dowiedz się więcej o inteligentnych domach ➡️ Jakie komponenty wybrać na początek przygody z domem inteligentnym?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: SATEL