Sprawdź sześć punktów domu przed wyjazdem na urlop

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sprawdź sześć punktów domu przed wyjazdem na urlop

Zakres działań przygotowujących dom do dłuższej nieobecności mieszkańców zależeć będzie od jego wyposażenia technicznego, czasu urlopu, a także od tego, czy co pewien czas ktoś będzie sprawdzał, co dzieje się w domu.

Choć niektóre działania mogą wydawać się nadmierną ostrożnością, to jednak nawet przy niewielkim prawdopodobieństwie wystąpienia zagrożeń, warto rozważyć ich zastosowanie.

Awarie techniczne mogą wystąpić w najmniej spodziewanych momentach nawet w sprawnych instalacjach pod wpływem czynników zewnętrznych, a nawet samoistnie "bo coś się zacięło".

1. Gaz

Jeśli budynek podłączony jest do sieci gazowej przed wyjazdem powinniśmy zamknąć główny zawór gazowy znajdujący się przy gazomierzu lub na wejściu instalacji do domu.

2. Woda

Zamykamy również zawór wodociągowy przy wodomierzu, chyba że instalacja zasila system i wtedy zamykamy zawór doprowadzający wodę tylko do pomieszczeń. Unikniemy w ten sposób zalania w przypadku np. wzrostu ciśnienia w sieci i rozszczelnienia się osłabionych połączeń, wężyków.

Jeśli nie zakręcamy głównego zaworu  to przynajmniej zamknijmy zawory na doprowadzeniu wody do pralki, zmywarki bo tam najczęściej występują przecieki.

3. C.w.u.

W instalacji ciepłej wody wyłączmy urządzenia podgrzewające oraz cyrkulację, aby niepotrzebnie nie tracić energii cieplnej.

4. Instalacja elektryczna

Dość kłopotliwe może być selektywne odłączenie instalacji elektrycznej, jeśli nie została ona do tego wcześniej przygotowana. Część urządzeń wymaga bowiem stałego doprowadzenia napięcia (np. chłodziarka, instalacja alarmowa, oświetlenie zewnętrzne) i powinny być one zasilane z oddzielnego obwodu, co pozwoli na niezależne wyłączenie pozostałych odbiorników.

Niezależnie od wyłączenia prądu w tych obwodach powinniśmy również wyjąć wtyczki przewodów zasilających wrażliwe urządzenia elektroniczne (komputer, telewizor itp.), gdyż w przypadku burzy, nawet w niezasilanych przewodach może indukować się napięcie groźne dla układów elektronicznych.

Nie możemy również zapomnieć o wyjęciu wtyczek antenowych i z sieci telefonicznej, gdyż tą drogą również może przeniknąć wysokie napięcie wywołane wyładowaniami atmosferycznymi.

5. Okna i drzwi

Przed opuszczeniem domu obowiązkowo sprawdźmy czy wszystkie okna, a zwłaszcza dachowe są dobrze zamknięte, gdyż w razie słabego zaryglowania silny wiatr i opady deszczu mogą poczynić znaczne szkody.

Jeśli okna wyposażone są w rolety zewnętrze, po ich opuszczeniu skontrolujmy, czy zaczepy blokady zabezpieczyły je przed ręcznym podniesieniem.

6. Ochrona posesji

Oprócz tzw. biernych środków ochrony utrudniających sforsowanie drzwi i okien, przede wszystkim musimy mieć możliwość aktywnego przeciwstawienia się takiej próbie.

Najlepsze blokady i zamki nie będą skuteczne, jeśli nikt nie zareaguje na działania włamywaczy. Sygnalizatory dźwiękowe czy świetlne podłączone do systemu alarmowego mogą chronić dom jeśli możemy liczyć na sąsiadów, którzy zainteresują się przyczyną alarmu.

Dobrym rozwiązaniem będzie też zapewnienie ochrony przez firmę ochroniarską dysponującą patrolami interwencyjnymi.

Pewną formą zabezpieczenia przed włamaniem może być symulacja obecności kogoś w domu poprzez okresowe włączanie oświetlenia niektórych pomieszczeń sterowane wyłącznikiem czasowym oraz zapewnienie np. przez sąsiadów, wyjmowania ulotek i korespondencji ze skrzynki pocztowej.

Redaktor: Cezary Jankowski
Na zdjęciu otwierającym: Kamery monitoringu umożliwiają obserwowanie otoczenia domu. Można je połączyć z czujnikami ruchu. Gdy wykryją intruza, zostaniemy o tym natychmiast powiadomieni. (fot. Somfy)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość ghuk

09 Wrz 2020, 12:14

Jak przepędzić tych z gazetkami marketowymi? Nie czytam tego szajsu ale muszę wyrzucać do śmieci i myć ręce po tym. Podczas urlopu powciskane w furtkę aż wypadają tworząc stertę. To plaga!

time image

Gość def

02 Lip 2015, 06:53

dzieki za przypomnienia

time image

Gość pruns

08 Sie 2012, 07:47

Zawsze warto też się przed wyjazdem ubezpieczyć, włamań i kradzieży domowych w wakacje zawsze jest najwięcej. Wystarczy przez internet się ubezpieczyć, były zresztą też chyba w ogóle opcje, że właśnie ubezp. mieszkania na czas wyjazdu..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje