Jak zabezpieczyć budynek przed czadem, gazem i dymem?
Zabezpieczenie budynku przed zagrożeniami związanymi z czadem, gazem i dymem to wieloaspektowe zadanie, które wymaga zastosowania różnych środków. Nie istnieje jedna uniwersalna metoda, która gwarantuje pełną ochronę, dlatego tak ważne jest wdrażanie różnych strategii, które razem zmniejszają ryzyko. Kluczowym elementem jest instalacja czujników dymu, czadu i gazu, jednak równie istotne są regularne przeglądy instalacji i systemów wentylacyjnych. Ostatecznie największe znaczenie ma nasza ostrożność oraz świadomość zagrożeń, które mogą wystąpić w różnych sytuacjach. Każde działanie profilaktyczne powinno być dostosowane do specyfiki budynku i indywidualnych potrzeb jego mieszkańców.
Jak działają czujniki czadu?
Czad jest potencjalnie niebezpieczny, ponieważ powoduje poważne konsekwencje dla zdrowia i życia, a jednocześnie jego obecność jest trudna do wykrycia bez pomocy czujników.
Ważne, żeby przy wyborze odpowiedniego czujnika czadu, postawić na sprawdzone z odpowiednimi certyfikatami, np. firmy Zamel. Wybrane czujniki czadu z serii Gardi bazują na detektorach elektrochemicznych. Czujniki tego typu zawierają elektrody zanurzone w elektrolicie, które reagują z tlenkiem węgla. Gdy CO przedostaje się do komory detektora, wchodzi w reakcję z elektrodami, generując prąd elektryczny proporcjonalny do stężenia CO w powietrzu. Im większe stężenie czadu, tym większy prąd. Osiągnięcie jego wartości granicznej powoduje uruchomienie alarmu.
Co powinien oferować dobry detektor tlenku węgla?
Wybrane czujniki czadu Zamel są wyposażone w:
- optyczną i dźwiękową sygnalizację alarmu,
- zasilanie bateryjne - baterie wymienne lub stałe. W przypadku baterii wymiennych czujniki wyposażono w sygnalizację rozładowującej się baterii,
- wyświetlacz LCD.
W zależności od modelu, czujniki czadu Zamel Gardi mogą być również wyposażone m.in. w funkcję pomiaru temperatury, sygnalizację uszkodzenia i zakończenia życia czujnika, przycisk testu sprawności czujnika czy wbudowane Wi-Fi, pozwalające na zdalne sterowanie za pomocą smartfona.
Czujniki gazu - kiedy warto się w nie zaopatrzyć?
Wybuch gazu stanowi realne zagrożenie dla życia i mienia, dlatego poza regularnymi przeglądami instalacji gazowych, ważne jest również stosowanie czujników gazu tam, gdzie używa się gazu ziemnego oraz innych paliw gazowych.
Wybrane czujniki gazu Zamel Gardi gaz ziemny oraz LPG (propan-butan). Działają w oparciu o detektory półprzewodnikowe. Detektory tego typu wykorzystują warstwę tlenku metalu zmieniającą swoje właściwości elektryczne w obecności gazu. W przypadku wykrycia gazu o stężeniu granicznym, zmienia się przewodnictwo warstwy półprzewodnikowej, co uruchamia sygnał ostrzegawczy.
Czujniki dymu - niezbędne w każdym budynku
O ile czad i gaz potencjalnie towarzyszą wyłącznie spalaniu określonych substancji, dym może pojawić się nawet w obiektach zasilanych np. jedynie bezpieczną z punktu widzenia emisji szkodliwych gazów, energią elektryczną (pompa ciepła, ogrzewanie prądem). Dlatego w czujniki dymu powinno wyposażać się każdy budynek.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Wybrane czujniki dymu Zamel Gardi, bazują na detektorach fotoelektrycznych. Detektory tego typu działają na zasadzie wykrywania rozproszonego światła. Czujniki posiadają wewnętrzną komorę ze źródłem światła i detektorem światła. W normalnych warunkach światło ze źródła nie pada na detektor. Kiedy jednak dym dostaje się do komory czujnika, rozprasza światło, które trafia na detektor i aktywuje alarm optyczny oraz głośny alarm dźwiękowy.
Czujniki fotoelektryczne cechuje duża czułość na wolno palący się ogień (np. drewno, tapicerka).
Czujniki "dwa w jednym"
Poza czujnikami przeznaczonymi do wykrywania odrębnie gazu, tlenku węgla i dymu, na rynku można znaleźć również czujniki łączące w sobie dwie funkcje.
Są to:
- czujnik tlenku węgla i gazu,
- czujnik tlenku węgla i dymu.
Pierwsze sprawdzą się w domach, mieszkaniach i lokalach, gdzie wykorzystuje się przede wszystkim gaz ziemny lub LPG, ale także gaz w połączeniu z innymi potencjalnymi źródłami czadu. Uzupełnieniem czujnika czadu i gazu typu "dwa w jednym" będzie dodatkowy czujnik dymu.
W obiektach, gdzie nie używa się gazu ziemnego ani LPG, można zastosować czujnik czadu i dymu - jedno urządzenie zapewnia zabezpieczenie przed groźnym dla zdrowia i życia, trudnym do wykrycia tlenkiem węgla, a także zwiększa bezpieczeństwo pożarowe.
Ekspert onelectro.pl