Systemy centralnego odkurzania z roku na rok zdobywają coraz większą popularność – zarówno w nowo budowanych budynkach jednorodzinnych jak i w obiektach komercyjnych. Pojawiają się jednak czasami pytania i wątpliwości, które sprawiają, że inwestorzy wstrzymują się z decyzją o wyposażeniu budynku w odkurzacz centralny.
Data publikacji: 2017-12-06
Data aktualizacji: 2017-12-06
Kilka mitów i nieprawdziwych informacji związanych z systemem centralnego odkurzania krąży wokół tego produktu:
prawdopodobieństwo pojawienia się nieprzyjemnego zapachu i groźba rozwijania się pleśni czy bakterii w instalacji ssącej
Jest to całkowity mit. Na przełomie całej mojej wieloletniej pracy zawodowej w tej branży oraz doświadczeń zebranych od instalatorów z całej Polski, opisywane (najczęściej w Internecie) historie nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym ! Standardowe instalacje centralnego odkurzania przewidziane są do środowiska suchego i bezwzględnie w każdym miejscu muszą być szczelne (rury, gniazda ścienne, szufelki automatyczne). Zabrudzenia transportowane są rurociągiem wykonanym z PVC przez silnie zasysane powietrze. Wewnątrz instalacji panuje tak duża prędkość oraz ruch wirowy zassanego zabrudzenia przez co nie jest możliwe, aby w instalacji rozwijały się pleśnie oraz bakterie. Ruch wirowy powietrza po obwodzie rury ssącej z zassanym piaskiem powoduje automatyczne jej czyszczenie!
Teoretycznie mogą zdarzyć się sytuacje, gdy wewnątrz instalacji pojawi się woda lub pleśń, ale będą to przypadki wynikające z błędów konstrukcyjnych budynku, awarii inny systemów w budynku czy złego zabezpieczenia przeciwwilgociowego. Innym przykładem może być przypadek, w którym instalacja ssąca prowadzona jest z budynku mieszkalnego do garażu wolnostojącego bez zachowania odpowiedniej głębokości ułożenia w ziemi (tzw. głębokości przemarzania) oraz brak izolacji takiej rury. W tym przypadku, wewnątrz rury położonej w ziemi może skraplać się woda. Zasysane zabrudzenia oklejają się na ściankach wilgotnych rur, umożliwiając ewentualne późniejsze omszenie i pojawienie się pleśni a po czasie nawet zatkanie instalacji. Jest to jednak ewidentny błąd instalacyjny popełniony przez niesolidnego wykonawcę.
Jak widać z przedstawionych przypadków, wina leży po prostu po stronie człowieka. Lecz nawet takie błędy na szczęście można naprawić.
czy instalację trzeba czyścić i co się stanie w przypadku jej zatkania?
Tak jak wspomniałem wcześniej, instalacji ssącej nie trzeba na bieżąco czyścić. Rozwiewamy te obawy! Ruch wirowy powietrza wraz z zassanymi drobnymi zabrudzeniami, a prawie zawsze jest to po prostu piasek, powodują automatyczne jej czyszczenie!
Czasem jednak może dojść do zatkania instalacji ssącej, najczęściej niestety z winy nieświadomego użytkownika. Z reguły dochodzi do jej zatkania poprzez wciągnięcie rajstop, skarpetek, bielizny lub zabawek. Lecz takie, tylko częściowe, przytkanie następuje najczęściej w ssawce czy w wężu, co łatwo można samemu sprawdzić i usunąć.
Kiedy jednak zatkaniu ulegnie odcinek instalacji np. pod posadzką, należy po prostu wezwać wykwalifikowanego serwisanta, który jest w stanie zlokalizować zator. np. za pomocą kamery i usunąć problem.
Powodem zatkania instalacji lub jej nieszczelności jest również niska jakość materiału użytego podczas rozkładnia instalacji centralnego odkurzania.
Tanie materiały PVC, dostępne niestety w sprzedaży, produkowane są z zmielonych odpadów produkcyjnych a nie z czystego tworzywa, więc wszystkie elementy instalacji z niego zrobione są przede wszystkim nierówne, chropowate, źle wykończone. W tym przypadku na pewno źle spasowane będą łączenia rura–kielich. Powstaną uskoki, które powodują większe prawdopodobieństwo zatrzymania się wewnątrz instalacji zassanych odpadów. Niska jakość materiałów PVC to też ich cienkie ścianki, które mogą ulec uszkodzeniu podczas budowy i doprowadzić do nieszczelności po zalaniu posadzek.
Pamiętajmy o tym, że instalacja jest układana w warstwie podposadzkowej i w wykończonym domu nie będziemy mogli już jej wymienić w całości na nową! Z tego względu należy używać markowych, certyfikowanych materiałów instalacyjnych, które posiadają aprobaty techniczne. Różnica w cenie pomiędzy markowymi materiałami PVC a ich "podróbkami" niewiadomego pochodzenia wynosi zaledwie 40-70 zł dla całej instalacji w domu do 200 m2. Na instalacji PVC nie wolno oszczędzać!
inż. Robert Zdybel Doradca techniczno-handlowy Comfort System
21 godzin temu, Gość Krzysiu napisał:
Ostatnio siedziałem w temacie bo kupowałem do naszego nowego domu taka instalację. Polecam wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepła bo to niezbędny element kazdego nowo budowanego domu.
Tutaj jest mowa o centralnym odkurzaniu ...
Gość Krzysiu
14-10-2021 09:37
Ostatnio siedziałem w temacie bo kupowałem do naszego nowego domu taka instalację. Polecam wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepła bo to niezbędny element kazdego nowo budowanego domu.