Jaka działka taki dom

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-07-24 07:28:50
Jaka działka taki dom

Najważniejsza jest ziemia – upiera się Jacek, który uważa, że to działka narzuca wielkość i wygląd domu oraz styl życia jego mieszkańców.

Jaka działka taki dom

Tak naprawdę, to Jacek wiedział lepiej, jakie kryteria ma spełniać jego działka niż dom. Ponieważ nie lubi załatwiać spraw urzędowych, postanowił kupić działkę w pełni uzbrojoną. Nie chciał też denerwować się o bezpieczeństwo domu, więc plac musiał znajdować się wśród innych domów jednorodzinnych.

Po krótkich poszukiwaniach kupił 760 m², nieopodal domu ojca. – Chciałem móc często odwiedzać budowę, żeby nadzorować prace i ustrzec się przed kradzieżami, czy dewastacją. I udało się – opowiada.

 

Od razu zdecydował się na projekt katalogowy. Dom miał przede wszystkim pasować do działki, mieć ok. 200 m² pow. użytkowej, duże pokoje i klasyczną bryłę. Wybrał z żoną projekt "E-7" z pracowni Architekci.

 

Fundamenty zaczęli kopać w 1998 r. Budowali systemem gospodarczym przez dwa lata. Wysoki poziom wód gruntowych wymógł rezygnację z piwnicy. To pociągnęło za sobą kolejne zmiany.

 

Garaż zaadaptowali na pomieszczenie gospodarcze, w którym zmieściła się pralnia, spiżarnia i kotłownia. Przy okazji zlikwidowali okna od strony sąsiada, a dodali jedno od frontu. Dzięki tej zmianie dom ma okna symetrycznie rozłożone po obu stronach wejścia, co podkreśla jego dworkową stylizację.

 Wiatę na samochód Jacek dostawił dopiero rok po zakończeniu budowy.

Wiata na samochód

Klasyczny wygląd domu, według właścicieli, psuł wykusz od strony ogrodu. Dlatego z niego zrezygnowali, zostawiając prostą ścianę domu. Dwa niewielkie pokoje na parterze, zostały połączone i zaadaptowane na wygodny gabinet pana domu.

Maria zdecydowała, że ściana między kuchnią a pokojem dziennym zostanie usunięta, co "otworzy" parter i ułatwi rodzinne spędzanie czasu. Odpowiedni klimat tworzy także kominek z tradycyjnym paleniskiem.

 

Brak piwnicy i pomieszczenia, w którym można gromadzić rzeczy rzadko używane, wymusiły zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod dachem na obwodzie ścian zewnętrznych.

 

Może jest tam niewygodnie i nie można się wyprostować, ale uzyskaliśmy dzięki temu dodatkowe 30 m² gospodarczych schowków – Jacek pokazuje niskie (ok.140 cm) drzwi, przez które wchodzi się na stryszek z korytarza na piętrze.

+

  • Efekt po usunięciu ściany pomiędzy salonem a kuchnią
    Wygodny dom dla rodziny 3-4 osobowej.
  • Przestrzenny i reprezentacyjny hol.
  • Znajdująca się na poddaszu wolna przestrzeń pomieściła 30 m² pomieszczeń gospodarczych.
  • Dostawiona do domu wiata nie psuje jego charakteru.

-

  • Po rezygnacji z piwnicy trzeba było zagospodarować garaż na kotłownię, pralnię i spiżarnię.
  • Zdaniem Jacka wykusz w pokoju od strony ogrodu psuł klasyczny wygląd dworku polskiego, dlatego właściciel z niego zrezygnował.
  • Źle zrobione wywietrzniki na dachu – zimą zawiewa przez nie śnieg na strych.
{single-image 18483}

Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak, Aneta Demianowicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny