Roczne koszty utrzymania parterowego domu to 3802 zł!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Roczne koszty utrzymania parterowego domu to 3802 zł!

Dom Miry jest wyjątkowo tani w eksploatacji i spełnia oczekiwania właścicielki pod względem funkcjonalnym. Pompa ciepła i drenażowa oczyszczalnia ścieków zapewniają niskie rachunki, a prosta parterowa bryła daje komfort użytkowy.

Dom murowany, parterowy z garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o gr. 24 cm i styropianu o gr. 15 cm (z grafitem); dach pokryty dachówką betonową.

  • Powierzchnia działki: 10 950 m2, ogrodzona część przy domu 1200 m2.
  • Powierzchnia domu: 92,71 m2.
  • Powierzchnia garażu z kotłownią: 26,56 m2.
  • Roczne koszty utrzymania budynku: 3802 zł.

Kiedy Mira wkroczyła w wiek 50+, musiała podjąć poważne życiowe decyzje dotyczące miejsca zamieszkania na dalszy okres życia. Mądrze wybrała projekt i starannie pokierowała budową. Choć wcześniej mieszkała w wielokondygnacyjnych domach (np. ostatni, który zajmowało kilka pokoleń rodziny, miał 700 m2), teraz postawiła parterowy, o małych gabarytach i z nieskomplikowaną bryłą, który wyposażyła w instalacje przyjazne dla domowego budżetu.

Nauka zebrana z poprzednich siedzib nie poszła w las! Efekt - roczne opłaty za utrzymanie budynku wynoszą jedynie 3802 zł, przy czym bryła zawiera wszelkie potrzebne trzem osobom pomieszczenia, czyli połączoną strefę dzienną z wyjściem na zadaszony taras, trzy sypialnie i dwie łazienki. Pod dwuspadowym dachem zmieścił się również garaż oraz obszerna kotłownia z pralnią i wyjściem do ogrodu.

Dom jest wygodny i tani w utrzymaniu - obecnie, gdy właścicielka mieszka w nim jeszcze z synami i nadal taki będzie, gdy w przyszłości pozostanie w nim sama. Bez skomplikowanych rozwiązań konstrukcyjnych jego wznoszenie odbyło się szybko (w rok) i niedrogo (do stanu obecnego Mira wydała 450 000 zł).

Parterowy dom z prostą bryłą
Parterowy dom ma tak prostą bryłę, że właścicielka postanowiła uatrakcyjnić ją elewacją. Obok okładziny z kamienia, zdobiącej główną strefę wejściową, dodała boniowanie wykończone białym i błękitnym tynkiem. Ze względu na pobliskie pola, które są orane, zastosowała tynk silikonowy (można łatwo umyć go z kurzu myjką ciśnieniową). Podmurówkę wykończyła marmolitem.

BUDOWANIE Z MYŚLĄ O JESIENI ŻYCIA

Właścicielce najbardziej zależało na uniknięciu w nowym domu doskwierających na co dzień wad i niedogodności z poprzednich miejsc zamieszkania, czyli m.in. chodzenia po piętrach, sprzątania wielu pomieszczeń. Przeszkadzały jej również widoczne gołym okiem niedoróbki wykonawcze.

- Trzydzieści i więcej lat temu budowlańcy przykładali mniej wagi do jakości prac - mówi Mira. - Często doświadczonemu fachowcowi pomagali przyuczeni do zawodu pomocnicy, którzy nie byli za bardzo doświadczeni i dokładni. Krzywe ściany to wady wielu starych domów. Z moich poprzednich źle wspominam instalacje elektryczne, bo elektrycy ciągnęli je wszędzie schematycznie, a nie - jak obecnie - na potrzeby konkretnego pomieszczenia i umeblowania.

Podczas mojej budowy, prawdopodobnie ostatniej w życiu, kładłam nacisk właśnie na solidność i precyzję. Wszystkie ważne elementy domu miały być perfekcyjnie utworzone z dobrych materiałów i wykończone stosownie do dzisiejszych standardów. Każdą z wyselekcjonowanych ekip zatrudniałam z polecenia i codziennie kontrolowałam świeżo wykonane prace, bo chciałam na bieżąco wychwytywać błędy. Dla mnie już nie wchodził w grę duży, wielokondygnacyjny dom. Z powierzchnią użytkową koniecznie chciałam zmieścić się przed setką!

Zimną kolorystykę elewacji przełamują ciepłe tony cieniowanego kamienia elewacyjnego oraz podbitki dachowej z PVC
Dwuspadowy dach przykrywa cementowa dachówka w szarym kolorze. Identyczny mają drzwi wejściowe i garażowe, ramy okien, rynny i rury spustowe. Zimną kolorystykę elewacji przełamują ciepłe tony cieniowanego kamienia elewacyjnego oraz podbitki dachowej z PVC. Mira nie chciała mieć nagrzewającego się tarasu od strony południowej, dlatego przeniosła go na wschodni, tylny bok budynku.
Zaplecze garażowe i gospodarcze zajmuje północną część budynku
Zaplecze garażowe i gospodarcze zajmuje północną część budynku. W środkowej zgrupowano sypialnie i łazienki domowników, natomiast w południowej - połączoną strefę dzienną. Dojazd do budynku Mira dostosowała do możliwości seniorów i różnych losowych wypadków - w razie konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim, można będzie nim wjeżdżać do domu przez garaż.

Interesował mnie tylko prosty parterowy układ pomieszczeń. Już wiedziałam, że salon i sypialnie mogą być małe, byleby zmieściły niezbędne meble. Liczyło się za to odpowiednie ich oświetlenie dziennym światłem. Celowo wybrałam gotowy projekt, w którym strefa rodzinna jest skierowana na południe i zachód, a garażowa i gospodarcza - na północ. To od wieków się sprawdza. Kolejną rzeczą podnoszącą komfort mieszkania jest dla mnie garaż połączony korytarzem ze strefą mieszkalną. Dzięki przejściu pod dachem nie marznę i nie moknę, nosząc zakupy z samochodu.

Pod względem funkcjonalnym, projekt Dino ma bardzo dobrze rozwiązaną część garażową i gospodarczą. Przy garażu o pow. 19,28 m2, swobodnie mieszczącym jedno auto, znajduje się pralnia o pow. 4 m2 i sporej wielkości kotłownia. Ta ostatnia zajmuje 7,28 m2 i ma wyjście do ogrodu, ponieważ celowo kupiłam wersję projektu z kotłownią dostosowaną do kotła na paliwa stałe. Na początku liczyłam się z takim rodzajem ogrzewania domu, ale ostatecznie wybrałam nowocześniejszą technologię i nie żałuję.

Projekt: Dino, Pracownia Archeco; Rzut parteru i rzut parteru po zmianach

ZABIEGI I INSTALACJE KORZYSTNIE WPŁYWAJĄCE NA KOSZTY EKSPLOATACJI

Niskim kosztom utrzymania domu na pewno sprzyja solidna izolacja termiczna budynku. W domu Miry ławy fundamentowe chroni styropian Aqua o gr. 12 cm, a posadzki na parterze - kilka warstw styropianu o łącznej gr. 21 cm. Ściany zewnętrzne izoluje styropian z grafitem o gr. 15 cm, natomiast strop nad parterem - wełna mineralna o gr. 30 cm. Otwory zamykają "ciepłe" okna (mają ramy z siedmiokomorowego PVC i 3 szyby, Uw = 0,8) oraz izolowane drzwi ze stali. Przy ich dobieraniu i wstawianiu ujawniła się dbałość właścicielki o szczegóły - podczas oprawiania poprosiła ekipę o ciepły montaż, przy dobrze zaizolowanych grubych drzwiach wejściowych i gospodarczych zastosowała specjalny próg, zatrzymujący chłód z zewnątrz.

Kominek w parterowym domu
Kominek o mocy 12 kW ma komorę wyłożoną szamotem, podnoszoną szybę, mechaniczny system DGP, rozprowadzający ciepło do sypialni i łazienek, oraz obudowę z granitu i ognioodpornych płyt g-k.
Zabudowa kuchni w kształcie litery U
Zabudowa kuchni w kształcie litery U jest ergonomiczna. Szafki wykonano z lakierowanej na biało płyty MDF. Laminat na blatach imituje granit, jaki zastosowano przy pobliskim kominku. Po prawej stronie za drzwiami znajduje się spiżarnia o wym. 200 × 70 cm.
Łazienka z prysznicem
W łazience, przylegającej przez ścianę do jej sypialni, Mira nie chciała wanny, tylko łatwo dostępną kabinę prysznicową. Przy podwieszanym sedesie zamontowała poręczną bidetkę. Najbardziej udanym zabiegiem okazało się wstawienie drzwi w ścianie graniczącej z sypialnią. Dzięki temu ułatwiła sobie dostęp do prywatnej strefy higienicznej (synowie korzystają z osobnej łazienki).

- Gruba izolacja sprawia, że dom jest w zimie ciepły, w lecie chłodny do tego stopnia, że nie potrzebuję inwestować w element chłodzący przy pompie ciepła, przeistaczający istniejącą podłogówkę w powierzchniowy klimatyzator - opowiada właścicielka.

- Przez rok czytałam literaturę fachową, a później mój wybór poparł starszy syn, który też zainstalował podłogówke i pompę w swoim domu. Z pompy ciepła korzystałam również w poprzednim domu - jeszcze przed jego sprzedażą zastąpiliśmy nią kocioł na olej opałowy, z tym że górnym odbiornikiem ciepła były tam grzejniki, a nie podłogówka. Znałam więc z własnego doświadczenia zalety tej nowoczesnej technologii, czyli możliwość taniego ogrzania wody i domu, jej bezusterkowość i bezobsługowość.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jednak przy stawianiu obecnego budynku rozważałam czekanie na gaz z sieci, bo usłyszałam informacje o planach jej realizacji. Nic z tego nie wyszło, dlatego dobrze się stało, że zainwestowałam w 2 głębokie na 80 m gruntowe pionowe kolektory ciepła i pompę typu solanka/woda. Zrobiłam to w okresie, kiedy po sprzedaży poprzedniego domu miałam na to środki. Dzięki temu mało płacę za ogrzewanie. Kupując nawet nowoczesny kocioł na paliwa stałe z automatycznym podajnikiem, musiałabym przez cały rok dźwigać worki z groszkiem węglowym lub peletami. Na starość nie jest to dobra perspektywa!

Podłogówka wolno stygnie, więc raczej nie grozi mi zimno w razie awarii sieci elektrycznej. Mimo to komfort cieplny w domu zabezpieczyłam jeszcze kominkiem z mechanicznym systemem DGP. Rury i elektryczną dmuchawę umieściłam na strychu, pod wełną mineralną. Na początku zdecydowałam się odprowadzać ścieki do szamba - na moim słabo zabudowanym terenie nie ma szansy na sieć kanalizacji. Zaraz po przeprowadzce zjechała się do mnie na kilka dni rodzina i od tego momentu już wiedziałam, że popełniłam błąd. Naprawiłam go natychmiast! Poprosiłam miejscowego wykonawcę o budowę przydomowej drenażowej oczyszczalni ścieków. To też był wyjątkowo udany krok!

Z czego jestem najbardziej zadowolona z półtorarocznej perspektywy użytkowania domu? Już wiem, że nie popełniłam żadnego błędu podczas budowy, wpadkę z szambem naprawiłam. Ogromnie krzepiący jest fakt, że uchroniłam się od wysokich kosztów eksploatacyjnych i zapewne nie będę się z nimi borykać na coraz trudniejszych etapach życia. To wspaniałe uczucie. Warto o tym wcześniej pomyśleć.

Widok na jadalnię parterowego domu
W posadzkach, wykończonych płytami gresu, poprowadzono wodne ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie napędzane pompą ciepła tak dobrze się sprawdza, że nawet w łazienkach nie ma żadnego grzejnika na ścianach. Proponowane w projekcie okno tarasowe w jadalni właścicielka zastąpiła zwykłym, dwuskrzydłowym - zlikwidowała niepotrzebny ciąg komunikacyjny i zyskała miejsce na meble. Od nadmiaru południowego słońca okno chroni wewnętrzna roleta.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

  • Przyłącze wodociągu (o dł. 56 m) - 4610 zł.
  • Przydomowa drenażowa oczyszczalnia ścieków - 5500 zł.
  • Instalacja c.o. z pompą ciepła - 70 000 zł.
  • Kominek z DGP - 10 000 zł.

 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Utrzymanie domu rocznie kosztuje 3802 zł.

Opłaty za elektryczność potwierdzają, że ogrzewanie domu i wody pompą ciepła, oświetlenie i praca domowych urządzeń elektrycznych (w tym pompy ciepła, kuchenki indukcyjnej, napędu bramy garażowej itd.) to nieduży wydatek – rocznie zaledwie 2000 zł. Mira pali w kominku okazjonalnie, zużywając najwyżej 1 mp. drewna za 200 zł.

Usługa wywozu segregowanych śmieci wynosi rocznie 144 zł, natomiast monitorowania budynku - 600 zł. Za zużycie wody z wodociągu właścicielka płaci 240 zł, a za małe filtry mechaniczne do uzdatniania dodatkowo 40 zł. Obsługa przydomowej oczyszczalni ścieków kosztuje 300 zł (coroczne opróżnienie osadnika gnilnego 200 zł, tabletki z bakteriami 100 zł). Ubezpieczenie budynku 155 zł; podatek od nieruchomości (ze statusem rolniczej) 123 zł.

 

Mira z synem Nikodemem
Mira z synem Nikodemem - Wybierając do ogrzania parterowego domu gruntową pompę ciepła typu solanka/woda, głębokie pionowe kolektory jako źródło dolne i podłogówkę jako źródło górne, mam poczucie, że solidnie zabezpieczyłam komfort cieplny. Ciepło jest stałe, stabilne, niedrogie. To ważne, bo traktuję ten dom jako ostatni i muszę mieć pewność, że do końca podołam kosztom jego utrzymania. Te wydatki na poziomie 3800 zł za rok to balsam na moje serce! Siedziba na jesień życia ma wygodny rozmiar, układ pomieszczeń, niezbędne nowoczesne instalacje i co najważniejsze - stać mnie na nią. Do tej pory na dom i jego otocznie wyłożyłam 450 000 zł.

Trafne decyzje i rady właścicieli

  • Dobrze wybrałam projekt. Pomieszczenia mają wygodną wielkość, a ich układ jest komfortowy. Największa zaleta? To, że rozciągają się tylko na parterze i oferują kilka wyjść do ogrodu. Sprawdzają się dwie łazienki - mam swoją, synowie oddzielną. Bardzo udaną zmianą było dodanie drzwi między moją sypialnią a przylegającą do niej łazienką oraz przeniesienie tarasu na tylną ścianę budynku. Gdyby taras pozostał przy bocznej, znalazłby się zbyt blisko ogrodzenia. Moja ojcowizna, czyli odziedziczona ziemia, sięga aż do chronionej puszczy i chciałam cieszyć się z tylnego tarasu rozległymi widokami.
  • Warto często doglądać budowy i samodzielnie odbierać transporty materiałów budowlanych. Zdarzyło mi się odesłać do sprzedawcy dostawę bloczków betonowych. Kruszyły się i nie trzymały parametrów. Po tym zajściu zmieniłam dostawcę. Fachowców kontrolowałam codziennie. Byłam wyczulona na elektryków, ale stanęli na wysokości zadania. Doskonale znali i rozumieli współczesne oczekiwania. Zapytali, czy zamierzam ciągnąć elektrykę systemem oszczędnym, czy prawidłowym. Wybrałam drugi wariant i razem wyliczyliśmy, np. w kuchni, odpowiednią ilość gniazd i łączników do ilości osprzętu. To nie był stracony czas, ani pieniądze!

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotrek

07 Sty 2021, 21:58

Wywóz śmieci 144 PLN rocznie??   Dodam jeszcze dom 104m2 ściany poroterm 30+12cm styro sufit 5+5 strop lany podłoga 4+4. Brak gazu, ogrzewanie drzewem jakieś 13m3. Prąd rocznie 1800,podatek 70, śmieci segregowane 4 osoby 1200, wywóz fekali oczyszczalnia 200, internet 660 ...

time image

Gość Cyk

21 Paź 2019, 14:32

Mieszka m takim samym domu jak pani Mira a koszty mam takie jak pan alejakimcudem .cudem piura papier wszystko przyjmie

time image

Gość mhtyl

24 Sie 2018, 06:48

11 godzin temu, Chaton napisał: astrahujac   juz od skandalicznie niskich rachunkow za wode (coz w koncu jest przyslowie; madrzy ludzie...) to dodalabym tam jeszcze rachunki za internet. Co do oszczędności wody to nie mądrzy ludzie tylko brudni ludzie  

time image

23 Sie 2018, 19:37

astrahujac juz od skandalicznie niskich rachunkow za wode (coz w koncu jest przyslowie; madrzy ludzie...) to dodalabym tam jeszcze rachunki za internet.

time image

Gość srałichwszystkich pies ,

23 Sie 2018, 15:10

większych bzdur nie czytałem , te koszty to chyba dla 1 osoby co siedzi po ciemku

time image

Gość MH

23 Sie 2018, 10:15

witam wybudowałem parterowy dom 238m2 korzystając z ogarniętych technologii da się mieszkać prawie za darmo oczywiście co za tym idzie to kasa moj dom po stronie ogrzewania i cwu kosztuje 1900 zł rocznie srednia z 5 lat oczywiście PC REKU KOLEKTORY SŁONECZNE bez fotowoltaiki ...

time image

Gość Ed

23 Sie 2018, 08:57

Palnij se panele foto i będziesz bulić 1800

time image

23 Sie 2018, 08:52

Witam  A właśnie takie cuda!! A co na to Pani/Pan ze dom z poddaszem po podłogach 200m2, całkowite zużycie prądu ok 5 tys zł rocznie? Całkowite tzn wszystkie AGD, światła, bramy, pompy obiegowe, rekuperacja, gruntowa pompa ciepła, itd. Sama pompa „spaliła” ...

time image

Gość alejakimcudem

23 Sie 2018, 07:41

Ale bajki , ja mam nowiutki 115m2 , sam prąd na 4 osoby a wszystko nowe i energooszczędne 220 zł mieiśecznie a piec gazowy , a ta pani ma pompe i wydaje 200 zł , z aśmieci mam 80 zł co 2 miesiące , wode z wodociągu 200 zł na 2 miesiące , gaz wydaje jakieś 3000 zł rocznie na podgrzanie ...

time image

Gość realny

23 Sie 2018, 06:39

Wysokość opłat jest chyba na pół roku. Przedstawione na rok po prostu sa nierealne

time image

Gość Cybulski

13 Lip 2018, 13:56

Dobrze docieplony dom i widac efekt. Chociaż istnieją na rynku rozwiązania cieplejsze. Mam szkieletowy dom ale ocieplony pianką PUR, wiec parametry ściany mam lepsze :)Pompa ciepła jest strasznie droga i moim zdaniem w swoim okresie użytkowania nie spłaci się. Liczyłem i wyszło ...

time image

Gość @ Gość Spec Maciej

30 Cze 2018, 07:23

Kto mówi, że wymiana kompresora nieopłacalna? Sprężarka nie kosztuje więcej niż 5000zł. Poza tym przy dobrych układach wytrzyma więcej niż 20 lat.

time image

Gość Gość

01 Maj 2018, 14:58

Piękny i przytulny domek

time image

14 Mar 2018, 19:19

To co w tym dziwnego, że ci dom bierze energii jak piec hutniczy?

time image

14 Mar 2018, 17:10

Dnia 9.03.2018 o 07:47, Takiowaki napisał: masz ścianę 1-warstwową? Tak, bloczek 36,5 cm

time image

Gość Mark

14 Mar 2018, 06:47

Tanio te śmieci 6zł osobę(u nas 15 zł) 240 woda powiedzmy 5zł jakby kosztowała 240/5=48m3/12mies = 4m3 na 2 osoby/m-c minus 1m3 na spłukiwanie dobry wynik Podatek 144 (u nas 220) Ubezpieczenie budynku 144zł super tanio 2000 zł za prąd z pompą ciepła? Ile zużywa sama pompa?

time image

09 Mar 2018, 06:47

4 godziny temu, wojciech_pi napisał: Muszę rozważyć docieplenie moich ścian z Ytonga masz ścianę 1-warstwową?

time image

09 Mar 2018, 02:36

Gratulacje dla Pani Miry, dla domu 93 m kw koszty roczne 3800 zł to dobry wynik. Ja nie mogę zejść poniżej 10k przy 150m kw. Muszę rozważyć docieplenie moich ścian z Ytonga , ciekaw ile zyskam na ogrzewaniu gazem ziemnym (aktualnie 4k rocznie) Pozdr Wojtek

time image

Gość Spec Maciej mówi

09 Mar 2018, 00:31

Dodajmy że 70tyś zł na pompę ciepła której kompresor siądzie z reguły po 15latach i będzie nieopłacalny do wymiany prąd dodatkowe podgrzewanie kominkiem. To na taki budynek spalanie gazu zimą ok.7m\3 x30=200 x12=2400 rocznie x cena gazu 2.20 ok.5000zł liczmy x 15lat=75tyś zł ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA