Dom Bezpieczny z pracowni Roberta Koniecznego. Dlaczego i jak powstał?

Dom Bezpieczny z pracowni Roberta Koniecznego. Dlaczego i jak powstał?

Projekt budynku, który prezentujemy, powstał na indywidualne zamówienie w pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego – to jeden z bardziej znanych i często nagradzanych polskich architektów. Jego Dom Aatrialny w 2006 r. w konkursie World Architecture News uznano za najlepszy dom na świecie.

Budynek na zdjęciach to Dom Bezpieczny. Wybudowano go kilka lat temu na wsi w okolicach Warszawy. Oczywiście, mało kogo stać na taki dom, a większości inwestorów nawet nie przyszłoby do głowy, że da się tak zabezpieczać. Ale cóż szkodzi podglądnąć, jak można się chronić, gdy ograniczenia finansowe mają mniejsze znaczenie.

 

Dla inwestora priorytetem było uzyskanie maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. Bryła budynku jest prostopadłościanem, a fragmenty ścian zewnętrznych są ruchome. Kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany – wschodnia i zachodnia – przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przedwejściowy.

 

Po minięciu furtki, wchodzący musi czekać w tym swoistym buforze bezpieczeństwa, aż zostanie wpuszczony do domu, nie ma także ryzyka, że bawiące się w ogrodzie dzieci wydostaną się na ulicę. Ruchome przesłony ingerują w układ funkcjonalny działki, przez co gdy dom jest zamknięty (np. w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród.

Dom Bezpieczny – widok z ulicy
Dom Bezpieczny – widok z ogrodu
Dom Bezpieczny – widok z ulicy (na górze) i z ogrodu (na dole). (fot. OLO Studio)

Zrealizowanie tej idei wymagało zastosowania skomplikowanych rozwiązań technicznych. Kluczowe są przesuwne ściany (o wysokości 2,2 m i długości 15 i 22 m). Oprócz nich pojawiają się okiennice o wysokości 2,8 m i szerokości do 3,5 m otwierające się pod kątem 180° oraz most zwodzony – fragment ściany opadający pod kątem 90°, który prowadzi na taras dachowy pawilonu basenowego. Elewację południową zamyka rolowana brama o wymiarach 14 x 6 m, wykonana na zamówienie przez firmę współpracującą ze stoczniami i przemysłem lotniczym. Wszystkie ruchome elementy działają dzięki silnikom elektrycznym, zabudowanym w ścianach.

 

Cały budynek został wykonany w technologii żelbetowej, natomiast elementy ruchome to lekkie kratownice stalowe wypełnione wełną mineralną.

Otwarte okiennice i odsunięte ściany, gość na placu przedwejściowym
Otwarte okiennice i odsunięte ściany, gość na placu przedwejściowym. (fot. OLO Studio)
Aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom – po otwarciu wszystkich osłon pełen światła
Aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom – po otwarciu wszystkich osłon pełen światła. (fot. OLO Studio)

Janusz Werner
(informacje z materiałów KWK Promes)

Janusz Werner
Janusz Werner

Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...

Komentarze

zenek
30-05-2017 10:05
Dnia 29.05.2017 o 08:43, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Drobna uwaga do zdjęć wklejonych przez Zenka - czwarte (licząc od dołu) przedstawia nie Dom Bezpieczny, a Dom Aatrialny. No to sorry - też ładny - niestety były pomieszane Prośba do Redakcji ...
Drobna uwaga do zdjęć wklejonych przez Zenka - czwarte (licząc od dołu) przedstawia nie Dom Bezpieczny, a Dom Aatrialny. Też z pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W 2006 r. w konkursie World Architecture News właśnie ten dom uznano za najlepszy na świecie.
zenek
28-05-2017 20:17
4 minuty temu, MrTomo napisał:   Tak myślałem, że potraktujesz to na poważnie.. to o tych różnicach   Zadziwiasz szybkością - szybciej niż te nunczaki   a serio - przecież napisałem - ma dwie rożne twarze ten budynek - i to jest ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz