Dom Bezpieczny z pracowni Roberta Koniecznego. Dlaczego i jak powstał?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dom Bezpieczny z pracowni Roberta Koniecznego. Dlaczego i jak powstał?

Projekt budynku, który prezentujemy, powstał na indywidualne zamówienie w pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego – to jeden z bardziej znanych i często nagradzanych polskich architektów. Jego Dom Aatrialny w 2006 r. w konkursie World Architecture News uznano za najlepszy dom na świecie.

aktualizacja: 2017-05-17 10:25:11

Budynek na zdjęciach to Dom Bezpieczny. Wybudowano go kilka lat temu na wsi w okolicach Warszawy. Oczywiście, mało kogo stać na taki dom, a większości inwestorów nawet nie przyszłoby do głowy, że da się tak zabezpieczać. Ale cóż szkodzi podglądnąć, jak można się chronić, gdy ograniczenia finansowe mają mniejsze znaczenie.

 

Dla inwestora priorytetem było uzyskanie maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. Bryła budynku jest prostopadłościanem, a fragmenty ścian zewnętrznych są ruchome. Kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany – wschodnia i zachodnia – przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przedwejściowy.

 

Po minięciu furtki, wchodzący musi czekać w tym swoistym buforze bezpieczeństwa, aż zostanie wpuszczony do domu, nie ma także ryzyka, że bawiące się w ogrodzie dzieci wydostaną się na ulicę. Ruchome przesłony ingerują w układ funkcjonalny działki, przez co gdy dom jest zamknięty (np. w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród.

Dom Bezpieczny – widok z ulicy
Dom Bezpieczny – widok z ogrodu
Dom Bezpieczny – widok z ulicy (na górze) i z ogrodu (na dole). (fot. OLO Studio)

Zrealizowanie tej idei wymagało zastosowania skomplikowanych rozwiązań technicznych. Kluczowe są przesuwne ściany (o wysokości 2,2 m i długości 15 i 22 m). Oprócz nich pojawiają się okiennice o wysokości 2,8 m i szerokości do 3,5 m otwierające się pod kątem 180° oraz most zwodzony – fragment ściany opadający pod kątem 90°, który prowadzi na taras dachowy pawilonu basenowego. Elewację południową zamyka rolowana brama o wymiarach 14 x 6 m, wykonana na zamówienie przez firmę współpracującą ze stoczniami i przemysłem lotniczym. Wszystkie ruchome elementy działają dzięki silnikom elektrycznym, zabudowanym w ścianach.

 

Cały budynek został wykonany w technologii żelbetowej, natomiast elementy ruchome to lekkie kratownice stalowe wypełnione wełną mineralną.

Otwarte okiennice i odsunięte ściany, gość na placu przedwejściowym
Otwarte okiennice i odsunięte ściany, gość na placu przedwejściowym. (fot. OLO Studio)
Aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom – po otwarciu wszystkich osłon pełen światła
Aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom – po otwarciu wszystkich osłon pełen światła. (fot. OLO Studio)

Janusz Werner
(informacje z materiałów KWK Promes)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

30 Maj 2017, 08:05

Dnia 29.05.2017 o 08:43, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Drobna uwaga do zdjęć wklejonych przez Zenka - czwarte (licząc od dołu) przedstawia nie Dom Bezpieczny, a Dom Aatrialny. No to sorry - też ładny - niestety były pomieszane Prośba do Redakcji ...

time image

29 Maj 2017, 06:43

Drobna uwaga do zdjęć wklejonych przez Zenka - czwarte (licząc od dołu) przedstawia nie Dom Bezpieczny, a Dom Aatrialny. Też z pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W 2006 r. w konkursie World Architecture News właśnie ten dom uznano za najlepszy na świecie.

time image

28 Maj 2017, 18:17

4 minuty temu, MrTomo napisał:   Tak myślałem, że potraktujesz to na poważnie.. to o tych różnicach   Zadziwiasz szybkością - szybciej niż te nunczaki   a serio - przecież napisałem - ma dwie rożne twarze ten budynek - i to jest ...

time image

28 Maj 2017, 18:14

Tak myślałem, że potraktujesz to na poważnie.. to o tych różnicach 

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny