Czy mogę się nie zgodzić z gminnymi warunkami zabudowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12
Czy mogę się nie zgodzić z gminnymi warunkami zabudowy?

Odebrałem z gminy warunki zabudowy działki i bardzo zdziwiły mnie narzucone ograniczenia, jakim powinien odpowiadać projektowany budynek. M.in. określony został kształt i spadek dachu oraz dopuszczalna powierzchnia zabudowy. Czy gmina ma prawo aż tak bardzo ingerować w formę domu, jeśli przepisy budowlane nie stawiają takich wymagań?

Odpowiedź eksperta: Samorząd lokalny jest uprawniony do kształtowania tzw. ładu przestrzennego na swoim terenie i może wprowadzać różne ograniczenia i wymagania stawiane projektowanym budynkom. Ustalenia takie powinny zapadać w formie uchwały i zostać uwzględnione w planie przestrzennego zagospodarowania terenu gminy.

Zakres tych ograniczeń i wymagań zależy od inicjatywy radnych lub wójta/burmistrza i jest głosowany na posiedzeniach rady gminy lub miasta. Nie można więc mówić o „radosnej twórczości” urzędników lokalnych, gdyż uchwały zatwierdzane są przez wybranych w sposób demokratyczny radnych.

Niemniej zdarzają się przypadki, że wprowadzone uchwałą ograniczenia warunków zabudowy czy nakazy naruszają interes prawny mieszkańców. Każdemu mieszańcowi gminy przysługuje jednak prawo do zaskarżenia podjętej uchwały do sądu administracyjnego po uprzednim wezwaniu organów gminy do zmiany uchwały. W praktyce zaskarżenia takie zdarzają się dość często, a sądy równie często uchylają uchwały na korzyść skarżącego.

Redakcja BD
fot. Vetrex

Zdaniem naszych Czytelników

time image

01 Lut 2011, 07:58

Cytat "Ład" przestrzenny jest nie definiowalny. A "radosna twórczość" przeprowadzana przez demokratycznie wybranych radnych - pozostaje niedemokratyczną ingerencją w indywidualne prawa własności. O ile radni mogą określić ogólne warunki ...

time image

Gość Optoxommumb

01 Lut 2011, 01:57

Tak, prawdopodobnie tak jest.

time image

Gość Bzdet

25 Gru 2008, 06:13

"Ład" przestrzenny jest nie definiowalny. A "radosna twórczość" przeprowadzana przez demokratycznie wybranych radnych - pozostaje niedemokratyczną ingerencją w indywidualne prawa własności. O ile radni mogą określić ogólne warunki zabudowy - to wcale nie oznacza, że to obejmuje ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny