Odpowiedź eksperta: Samorząd lokalny jest uprawniony do kształtowania tzw. ładu przestrzennego na swoim terenie i może wprowadzać różne ograniczenia i wymagania stawiane projektowanym budynkom. Ustalenia takie powinny zapadać w formie uchwały i zostać uwzględnione w planie przestrzennego zagospodarowania terenu gminy.
Zakres tych ograniczeń i wymagań zależy od inicjatywy radnych lub wójta/burmistrza i jest głosowany na posiedzeniach rady gminy lub miasta. Nie można więc mówić o „radosnej twórczości” urzędników lokalnych, gdyż uchwały zatwierdzane są przez wybranych w sposób demokratyczny radnych.
Niemniej zdarzają się przypadki, że wprowadzone uchwałą ograniczenia warunków zabudowy czy nakazy naruszają interes prawny mieszkańców. Każdemu mieszańcowi gminy przysługuje jednak prawo do zaskarżenia podjętej uchwały do sądu administracyjnego po uprzednim wezwaniu organów gminy do zmiany uchwały. W praktyce zaskarżenia takie zdarzają się dość często, a sądy równie często uchylają uchwały na korzyść skarżącego.
Redakcja BD
fot. Vetrex