Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na nowego właściciela

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na nowego właściciela

Chciałbym kupić działkę, na terenie na którym nie obowiązuje plan miejscowy. Obecny właściciel otrzymał już decyzję dotyczącą warunków zabudowy, które mi również odpowiadają. Jeśli zdecyduję się kupić tę działkę, czy będzie można przenieść na mnie tę decyzję? I czy sąsiedzi mogą się temu sprzeciwić?

aktualizacja: 2019-08-23 08:47:39

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami, organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy, jest zobowiązany, za zgodą strony, na rzecz której została ona wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki w niej zawarte. Podmiot, na który została przeniesiona decyzja o warunkach zabudowy, staje się nowym adresatem decyzji, akceptującym zamieszczone w niej warunki.

Decyzja o przeniesieniu warunków zabudowy wydawana jest na wniosek podmiotu posiadającego uprawnienia, wynikające z wydanej uprzednio decyzji o warunkach zabudowy i za jego zgodą. Cechą istotną, warunkującą legalność dopuszczalności przeniesienia, jest zgoda strony, na rzecz której została wydana decyzja o warunkach zabudowy i warunek przyjęcia przez osobę, na rzecz której to przeniesienie nastąpiło.

Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie (co oznacza, że właściciele działek sąsiednich nie są stronami w takim postępowaniu i nie mogą się jej sprzeciwić). Decyzja przenosząca nie zmienia bowiem warunków określonych w decyzji o warunkach zabudowy. Z tych względów nie oddziałuje ona na prawa i obowiązki innych podmiotów, nawet jeżeli przysługiwał im status strony w postępowaniu o ustalenie warunków zabudowy.

Podmioty wnioskujące o przeniesienie decyzji ustalającej warunki zabudowy same kształtują więc treść zgłoszonego żądania, a treść wniosku wyznacza przedmiot postępowania, z którym organ je prowadzący jest związany.

Po zakupie działki decyzja dotycząca warunków zabudowy może zatem zostać przeniesiona na Pana, a właściciele dziełek sąsiednich nie mogą się jej sprzeciwić.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Aleksandra Korczak
3dman_eu / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny