Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami, organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy, jest zobowiązany, za zgodą strony, na rzecz której została ona wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki w niej zawarte. Podmiot, na który została przeniesiona decyzja o warunkach zabudowy, staje się nowym adresatem decyzji, akceptującym zamieszczone w niej warunki.
Decyzja o przeniesieniu warunków zabudowy wydawana jest na wniosek podmiotu posiadającego uprawnienia, wynikające z wydanej uprzednio decyzji o warunkach zabudowy i za jego zgodą. Cechą istotną, warunkującą legalność dopuszczalności przeniesienia, jest zgoda strony, na rzecz której została wydana decyzja o warunkach zabudowy i warunek przyjęcia przez osobę, na rzecz której to przeniesienie nastąpiło.
Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie (co oznacza, że właściciele działek sąsiednich nie są stronami w takim postępowaniu i nie mogą się jej sprzeciwić). Decyzja przenosząca nie zmienia bowiem warunków określonych w decyzji o warunkach zabudowy. Z tych względów nie oddziałuje ona na prawa i obowiązki innych podmiotów, nawet jeżeli przysługiwał im status strony w postępowaniu o ustalenie warunków zabudowy.
Podmioty wnioskujące o przeniesienie decyzji ustalającej warunki zabudowy same kształtują więc treść zgłoszonego żądania, a treść wniosku wyznacza przedmiot postępowania, z którym organ je prowadzący jest związany.
Po zakupie działki decyzja dotycząca warunków zabudowy może zatem zostać przeniesiona na Pana, a właściciele działek sąsiednich nie mogą się jej sprzeciwić.
Aleksandra Korczak
3dman_eu / pixabay.com