Koszty budowy domu - ścianki działowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty budowy domu - ścianki działowe

Wszystkie ścianki działowe zaprojektowano jako wykonane z betonu komórkowego. Wybór jest zrozumiały o tyle, że z tego samego materiału wykonane mają być ściany nośne.

Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że mają odczuwalnie gorszą izolacyjność akustyczną niż te wykonane z ciężkich materiałów, jak pełna cegła silikatowa lub ceramiczna. To konsekwencja ich nawet 4-krotnie niższej gęstości. Ponadto wieszanie bardzo ciężkich przedmiotów wymaga specjalnych kołków.

Warto jednak wiedzieć, że zmiana materiału użytego do wzniesienia ścianek działowych jest jak najbardziej możliwa i przynajmniej na parterze nie przysporzy problemów. Na poddaszu zaś musi ją dopuścić konstruktor, gdyż zmienia się obciążenie stropu. Zgoda konstruktora jest też potrzebna na zmianę lokalizacji ścianek na stropie. Wbrew rozpowszechnionej opinii nie można tego robić dowolnie również na stropach żelbetowych.

Za to bez dodatkowych wzmocnień można na takim stropie dowolnie ustawiać typowe, lekkie ścianki szkieletowe. Ich dużą zaletą jest też łatwość rozbiórki, gdy zechcemy inaczej zaaranżować przestrzeń i odmiennie podzielić pomieszczenia.

ŚCIANKI DZIAŁOWE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Ścianki z betonu komórkowego (z tynkiem) 2800 4700 7500
rozwiązanie alternatywne
Ścianki z cegieł silikatowych (z tynkiem) 3700 4700 8400
Ścianki szkieletowe z płyt gipsowo-kartonowych 4500 3500 9000

Zdecydowanie popularniejsze są jednak ścianki murowane, w przypadku których inne cechy, poza izolacyjnością dźwiękową, są tak naprawdę mało istotne. Fakt, że np. gładkie bloczki można pokryć cieńszą warstwą tynku faktycznie niewiele daje.

Po pierwsze, gruba na ok. 1,5 cm warstwa tynku umożliwia ukrycie w nim przewodów elektrycznych bez wycinania bruzd w murze. Po drugie, grubsza warstwa tynku to większa masa i lepsza izolacyjność akustyczna. Różnicę odczuwa się szczególnie w przypadku elementów murowanych na pióro i wpust, bez wypełniania spoin pionowych.

Pełny kosztorys dla projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Stone Master

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny