Z końcem czerwca wszystkie banki w Polsce zobowiązane były dostosować się do wymogów Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Dokument reguluje proces przyznawania kredytów hipotecznych, aby był on bezpieczniejszy zarówno dla kredytobiorców, jak i banków.
Dzięki zmianom w Rekomendacji już od lipca 2021 we wszystkich bankach, które oferują kredyty hipoteczne, możemy skorzystać z kredytów z oprocentowaniem zmiennym lub z okresowo stałą stopą procentową. Większość banków proponuje pięcioletni okres stałego oprocentowania, ale dostępne są również oferty z siedmioletnim okresem. Jeśli wybieramy kredyt z oprocentowaniem stałym, mamy pewność, że wysokość raty nie zmieni się nawet przez 7 lat.
Mimo zmian wskaźnika referencyjnego WIBOR rata nie wzrośnie, ale również nie obniży się. Przed upływem okresu stałego oprocentowania bank przedstawi nam oferty na kolejne lata spłaty. Będziemy mogli kontynuować spłatę przy oprocentowaniu stałym lub przejść na oprocentowanie zmienne. Warto pamiętać, że bank wyznaczy nową stawkę oprocentowania stałego na kolejny okres. Może być ona wyższa od dotychczasowej. W takim przypadku raty kredytu również wzrosną. Wybór rodzaju oprocentowania nie wpłynie na kwotę kredytu – ona nie zmieni się. Klienci, którzy już spłacają kredyt hipoteczny, mogą także zmienić oprocentowanie swoich kredytów na okresowo stałe. Zmiana ta będzie jednak wymagała aneksu do umowy.
Mariola Willmann
Manager zespołu kredytów hipotecznych CREDIT AGRICOLE
fot. Canva