Przebieg granicy działki rolnej nie zgadza się z mapą terenu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12
Przebieg granicy działki rolnej nie zgadza się z mapą terenu

Jestem właścicielem działki rolnej o powierzchni ok. 1,35 ha. Przez wiele lat nie była uprawiana i trudno w tej chwili ustalić dokładnie jej granice. Właściciele sąsiednich gruntów prawdopodobnie "podcięli" z jednej strony pas szerokości ok. 2 m, gdyż z przeprowadzonych przeze mnie pomiarów wynika, że przebieg granicy nie zgadza się z mapą terenu. Kto powinien rozstrzygnąć, gdzie kończy się moja działka?


Odpowiedź eksperta: Ustalenie granicy działki rolnej należy do kompetencji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – zależnie od lokalizacji nieruchomości. W przypadku sporu o przebieg granicy, należy więc zwrócić się do odpowiednich władz samorządowych z wnioskiem o rozgraniczenie. Postępowanie prowadzi uprawniony geodeta, który na podstawie dokumentów ustala właściwy przebieg granicy. Jednak dość często dokumentacja nie jest precyzyjna i np. zapisy w ewidencji gruntów nie pokrywają się z mapami geodezyjnymi.

W takich przypadkach w obecności geodety może być zawarta ugoda między sąsiadami, która ma moc ugody sądowej. W razie niemożności dojścia do porozumienia – wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydają decyzję o rozgraniczeniu gruntów. Strona niezadowolona z decyzji może wnieść do sądu wniosek o ustalenie granic nieruchomości.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość tola

12 Maj 2009, 16:50

no nie dokładnie Panie Ekspercie, pierwszy krok to geodeta. wójt (...) przeprowadza na wniosek właściciela tylko rozgraniczenie nieruchomości. granice przy sprzyjających okolicznościach można wznowić. będzie szybciej i taniej.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Ile czasu i pieniędzy potrzeba, aby doprowadzić media do działki?
Ile czasu i pieniędzy potrzeba, aby doprowadzić media do działki?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny