Kształt działki a wygląd przyszłego domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kształt działki a wygląd przyszłego domu

Wygląd przyszłego domu w dużej mierze zależy od kształtu działki. Z powodu ograniczonej przestrzeni dość często trzeba dokonywać wyboru i zamiast budynku parterowego wznieść piętrowy.

Kształt zbliżony do kwadratu - to rozwiązanie idealne dla działki o każdej powierzchni. Na parceli o wymiarach np. 25x40 m, czy 28x36 m (1000 m2) łatwo usytuować nawet dom parterowy o powierzchni 150-250 m2 i szerokości 17-20 m. Na działce o wymiarach np. 16x20 m (320 m2) też można zmieścić funkcjonalny budynek, tyle że piętrowy, o powierzchni 120-150 m2. Jednak wtedy trudno wymagać jakiegokolwiek ogrodu.

Kształt wydłużonego prostokąta - może przysporzyć wielu problemów. Trzeba pamiętać, że szerokość działki 16 m należy uznać jako minimalną przy budowie wolno stojących domów jednorodzinnych. Przy zachowaniu obowiązujących odległości od granic działki, szerokość domu na ogół nie przekroczy wówczas 8 m, a to niezbyt wiele.

Na działkach o wymiarach np. 20x50 m czy 16x63 m (1000 m2) można, oczywiście, wybudować stosunkowo duży dom piętrowy, a nawet parterowy (najczęściej będzie usytuowany szczytem do drogi, a wejście zostanie umieszczone z boku, w dłuższej ścianie budynku). Natomiast zaprojektowanie atrakcyjnego domu, np. z podwójnym garażem albo z wejściem na działkę od strony południowej, jest naprawdę trudne.

Na działkach o szerokości 12-16 m też da się wybudować dom, ale bliźniaczy lub - za zgodą sąsiada - na granicy działki.

Kształt nietypowy działki najczęściej oznacza duże kłopoty z usytuowaniem domu. Nawet jeśli parcela jest duża (powyżej 2000 m2), ale ma kształt trójkąta czy trapezu może być trudno umieścić na niej dom z katalogu. Nietypowe działki zwykle są bowiem narożne. Wtedy zaś trzeba zostawić przy drogach wolne od zabudowy pasy szerokości 6 m, a od sąsiadów 4 m i na dom pozostaje już niewiele miejsca.

Redakcja
Na schematcie otwierającym: Wąska działka nie jest łatwa do zagospodarowania

Zdaniem naszych Czytelników

time image

08 Kwi 2011, 06:56

ja mam nietypową działkęma kształt prawie trójkąta i ma mniej niż 2000m2a nie mam problemu z usytuowaniem na niej domubez problemu wszedłby dużo większy niż zaplanowałem

time image

Gość patrycja

17 Lis 2009, 10:33

Przy wyborze projektu patrzy się czy dom pasuje do działki i czy wszystkie wymagane odległości spełnia. Na stronach z projektami są przedstawione rzuty domów razem z odległściami .

time image

Gość projektant

03 Paź 2009, 10:56

\\\'może być trudno umieścić na niej dom z katalogu\\\' działka o nietypowym kształcie NIE JEST GORSZA od typowej działki. Czy wydając setki tysięcy złotych na zakup ziemi, planując wydać kolejne tyle na budowę domu nie warto zainwestować w indywidualny projekt, który będzie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje