W jaki sposób układ pomieszczeń wpływa na straty ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
W jaki sposób układ pomieszczeń wpływa na straty ciepła?

W domach energooszczędnych standardowym rozwiązaniem jest grupowanie pomieszczeń, w zależności od tego jaką temperaturę trzeba w nich utrzymywać oraz jakich instalacji wymagają.

aktualizacja: 2018-01-19 11:34:51

Mądrze nazywa się to strefowym układem pomieszczeń, ale w gruncie rzeczy chodzi o trzymanie się zdroworozsądkowych zasad:

  • pomieszczenia, w których wymagamy takiej samej temperatury grupujemy razem, np. łazienki obok siebie lub jedna nad drugą;

     

  • przepływ ciepła pomiędzy sąsiednimi pomieszczeniami jest nieunikniony, dlatego szeregujemy je od najzimniejszego do najcieplejszego. Przykładowo: garaż (ok. 5°C lub nawet nieogrzewany) – pomieszczenia gospodarcze (ok. 15°C) – pokoje mieszkalne (ok. 20°C).

Takie postępowanie ogranicza straty ciepła, a ponadto grupowanie pomieszczeń o zbliżonych funkcjach ułatwia projektowanie w nich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej).

Niestety w większości projektów domów jednorodzinnych kompletnie się te reguły lekceważy. A to oznacza nie tylko straty energii, ale również wyższe koszty wykonania instalacji.

Czasem znaczne oszczędności energii można osiągnąć wydzielając niektóre pomieszczenia jako strefę cieplną, odizolowaną od reszty budynku. To np. pokoje na poddaszu, przeznaczone dla przyjeżdżających tylko na weekendy dorosłych dzieci lub gości. Strop nad parterem musi być wówczas izolowany cieplnie, a schody na poddasze wydzielone i np. prowadzące wprost z przedsionka.

Gdy z tych pokoi nikt nie korzysta, można w nich obniżyć temperaturę o kilka stopni. Poddasze jest szczególnie dobre do takiego okresowego wykorzystywania, bo połacie dachu to przecież stosunkowo lekka konstrukcja drewniana z ociepleniem z wełny mineralnej. Akumuluje więc znacznie mniej ciepła niż mury, a przez to można tam szybko zmienić temperaturę.

Redakcja BD
fot. ISTOCK

Dodaj komentarz

time image
time image
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje