Wentylacja i izolacja - nieodzowny element energooszczędnego domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wentylacja i izolacja - nieodzowny element energooszczędnego domu

Rzucającym się w oczy elementem jest to, że w domach energooszczędnych wentylacja z odzyskiem ciepła stała się standardem. Nic w tym dziwnego, bo jeżeli poprawimy izolacyjność ścian, okien itp., to główną przyczyną strat ciepła staje się właśnie wymiana powietrza. A rekuperatory wymyślono właśnie po to, żeby ograniczyć wynikające stąd straty.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA

Większość osób liczy przede wszystkim na zyski w kosztach ogrzewania budynku. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet w najszczelniejszym domu, poprzez wentylację tracimy 50–60% ciepła. Pozostałych strat nie da się uniknąć – nie bez zamurowania i ocieplenia drzwi i okien oraz odcięcia kanalizacji. Dlatego też zawsze będziemy musieli mieszkanie dogrzewać. Większość rekuperatorów ma sprawność rzędu 60–70%.
Oczywiście w warunkach laboratoryjnych można uzyskiwać parametry dużo wyższe, ale liczy się przecież to, co klient uzyska zimą w mieszkaniu, a nie to, co teoretycznie potrafi wymiennik ciepła. Tak więc najczęściej poruszany zysk, w porównaniu z wentylacją grawitacyjną, to realne zmniejszenie kosztów ogrzewania o ok. 30%

To prawda, że katalogowa 90% sprawność odzysku ciepła jest w praktyce nie do osiągnięcia dla całej instalacji. Lecz również 30% zmniejszenie kosztów ogrzewania to liczba „wzięta z sufitu”. Nie wiemy z góry jakie są pozostałe straty, więc nie możemy autorytatywnie twierdzić ile zaoszczędzimy dzięki rekuperacji. Profesjonalny audyt energetyczny byłby do tego niezbędny. Skala oszczędności zależy bowiem od tego jak duże są pozostałe straty ciepła, intensywność wymiany powietrza, sprawność rekuperacji i wreszcie zużycie energii przez wentylatory.

Niestety, nie brakuje także firm, które próbują zwyczajnie naciągnąć swoich klientów. A wśród samych inwestorów z wiedzą, czym jest odzysk ciepła i jak działa, też bywa nietęgo.

Z rekuperatorami jest spore zamieszanie. Wentylacja z rekuperacją to wentylacja z odzyskiem ciepła. To co zwykle nazywa się rekuperatorem, to po prostu wymiennik ciepła, reszta to wentylatory. Ciepło odzyskane ze zużytego powietrza, wyrzucanego poza budynek jest wykorzystywane do ogrzania świeżego powietrza nawiewanego (czerpanego) do budynku. Większość wymienników ma faktycznie grzałkę niewielkiej mocy, ale ona nie ma ogrzewać powietrza nawiewanego, tylko zapobiega zaszronieniu wymiennika. (…)
W ogóle wentylacja mechaniczną (w domach jednorodzinnych), czyli zużywającą prąd do pracy zaczęto stosować, dlatego że grawitacyjna jest zbyt mało wydajna i dość nieprzewidywalna. Pomyśl jakie są długości kanałów w łazienkach na poddaszu. Do tego przy coraz mniejszych stratach przez przegrody zewnętrzne nagle okazało się, że straty ciepła przez wentylację to np. 30–40% całkowitych strat ciepła.

Trzeba dom budować kompleksowo, a nie wybierać niektóre tylko rozwiązania – bo akurat kolega ma, itp.
Kolejny nieodzowny element energooszczędnego domu to dobra izolacja przegród zewnętrznych – ścian okien, dachu itd. Prawdopodobnie jest to element najsilniej kojarzony z energooszczędnością. Jednak warto zdać sobie sprawę z faktu, że pod tym względem różnica pomiędzy domem standardowym i energooszczędnym stopniowo maleje. 

Wszystko za sprawą zaostrzania wymaganych prawem standardów energooszczędności, które wymuszają budowanie coraz "cieplejszych" ścian. A dominująca w polskich domach wentylacja grawitacyjna, jaka była kilkadziesiąt lat temu, taka jest i dziś. Pogrubianie izolacji także ma swoje granice, wynikające głównie z rozsądku.

Obecnie warstwa ocieplenia najczęściej waha się w przedziale 12–20 cm. Ale tendencja grubości wzrasta. Tylko pamiętaj, że co za dużo, to też niedobrze. Jak dasz 50 cm, to poczujesz się jak na zamku w Malborku, bo w ścianie zamiast okien będziesz mieć tunele.

Gruba izolacja ścian nie gwarantuje też wcale komfortu cieplnego. Często problemem nowych domów, w tym również tych o skrajnie niskim zapotrzebowaniu na ciepło, staje się nie chłód zimą, lecz przegrzanie latem. Chociaż niektórzy powątpiewają w zasadność dodatkowego chłodzenia.

Teraz, gdy domy są dobrze izolowane (ciepło słoneczne minimalnie przenika przez ścianę), a nasze lato nie jest aż tak ekstremalnie gorące – nie wiem, czy to takie jest opłacalne montowanie klimatyzacji w domku jednorodzinnym.
Inną rzeczą są sklepy, np. spożywcze, czy restauracje.

Takie rozumowanie jest całkowicie błędne, bo przyczyna przegrzania tkwi gdzie indziej.

Można dawać i 0,5 m styropianu na ściany, a niewiele to pomoże, jeśli słoneczko latem grzeje nam prosto w przeszklenia. To nie są teorie, tylko już sprawdzone elementy życia.
Ja założyłem sobie rolety zewnętrzne i mogę okna przysłonić w upalne dni, nie jest to jednak regułą u innych inwestorów.
Wniosek – trzeba dom budować kompleksowo, a nie wybierać niektóre tylko rozwiązania – bo akurat kolega ma itp.

Jarosław Antkiewicz
fot. PRO-VENT

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Lebero

17 Mar 2016, 18:28

Do autora - pisanie, że coś ma być kompleksowe bez podania wszystkich składników kompleksowości jest czystym nieporozumieniem i ślizganiem się po temacie.Do Pana Całki - rozumiem, że jest Pan sprzedawcą ogrzewania na podczerwień, ale nie przemawia do mnie idea i korzyści z tej ...

time image

17 Mar 2016, 09:15

Cytat 40 lat w budownictwie. 4 kontynenty, pracuje w 5 krajach studjuje nowe i stare metody Robi wrażenie te Twoje studJowanie. Myślę, że z taką wiedzą, to powinieneś wybrać się na Księżyc.

time image

Gość Piotr Calka

17 Mar 2016, 08:31

Prosze nie oceniac moich wypowiedzi jako krytyka kogokolwiek czy czegokolwiek. Pisze o swoich doswiadczeniach 40 lat w budownictwie. 4 kontynenty, pracuje w 5 krajach studjuje nowe i stare metody, starm sie wykorzystywac najlepsze i najtansze rozwiazania.

time image

Gość Piotr Calka

17 Mar 2016, 08:29

Prawdziwy dom pasywny ma pelna klimatyzacje co daje nie tylkookreslona temperature ale i wilgotnosc powietrza. Domy budowane w technologiach typu pustak, prototherm , silkat itd sa niczym wjecej niz pieczarkarnia.W 100 % gwarantuja ci ze masz grzyba. Mniej lub wjecej ale w 100% masz. Jedyna ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje