Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-07-13 09:22:08
Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Przyzwyczailiśmy się myśleć o różnych nośnikach energii jako drogich lub tanich. Jakie ogrzewanie powinniśmy zastosować w domach energooszczędnych?

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA
Gaz, prąd czy może pompa ciepła? W domu o małym zużyciu energii ten wybór nie jest aż tak istotny, po prostu za ogrzewanie i tak będziemy płacić mało
Gaz, prąd czy może pompa ciepła? W domu o małym zużyciu energii ten wybór nie jest aż tak istotny, po prostu za ogrzewanie i tak będziemy płacić mało
(fot. M. Błażejewski)

(…) ludzie traktują mnie jakoś lajtowo, kiedy dowiadują się, że mam dom ogrzewany konwektorami i nie mam kotłowni. Komentarz wtedy jest że to jest drogo i że jestem „bogaty”. Nic podobnego, nie stać mnie było na doprowadzenie gazu ani budowę kotłowni i robienie co. Po prostu zbudowałem mniejszy i cieplejszy dom i nie powiem, że nie bez strachu zdecydowałem się na ogrzewanie elektryczne. Wcale nie żałuje i polecam innym. Choć i tak mi nie wierzą, ale cóż, ich strata. Jest jeszcze jeden aspekt – centralne być musi bo wszyscy tak mają a grzejnikami elektrycznymi nie ogrzeje Pan domu – to jest aksjomat

 


To stwierdzenie może być zaskakujące, ale jest prawdziwe. Cytując twórcę Krajowej Agencji Poszanowania Energii prof. Krzysztofa Żmijewskiego: „Im mniej potrzeba ciepła, tym tańsze w eksploatacji są droższe jego źródła”. Z drugiej strony cytując jednego z użytkowników :

 

Co nie zmienia faktu, że jeszcze tańsze w eksploatacji będą tańsze źródła energii. To, że można stosować najdroższą energię elektryczną, nie oznacza, że trzeba z niej korzystać w sytuacji, gdy mamy inne, tańsze źródło.

 


W domach o bardzo małym zapotrzebowaniu na ciepło cena nośników energii schodzi na drugi plan, bo tak czy inaczej za ogrzewanie zapłacimy niewiele. Warto zaś zwrócić uwagę na łączny koszt wykonania instalacji oraz jej późniejszej eksploatacji oraz wygodę użytkowania. Dlatego właśnie tanie w instalacji ogrzewanie elektryczne stosuje się znacznie częściej w domach energooszczędnych niż w standardowych.

 

Decyzja o rezygnacji z kotła lub na rzecz grzejników elektrycznych ma jednak także negatywne konsekwencje – wzrosną koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ponadto typowe centralne ogrzewanie wodne, inaczej niż instalacja z grzejnikami elektrycznymi, daje możliwość zmiany nośnika energii.

 

Takie niecentralne, strefowe i zadaniowe ogrzewanie, oparte na grzejnikach elektrycznych, ma również podstawową wadę. Jest w zasadzie „niezamienialne” – bez dużych inwestycji nie można wymienić go na inny nośnik energii. Ogrzewanie centralne, w zasadzie, może wymagać tylko wymiany kotła w dowolnej konfiguracji – także na kocioł elektryczny.

 


Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny