Okna w domu energooszczędnym

Okna w domu energooszczędnym

Okna pełnią bardzo ważną rolę w domach energooszczędnych. Warto więc zwrócić uwagę na dość powszechnie pojawiający się stereotyp.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA
Jeśli zdecydujemy się na duże przeszklenia, to pamiętajmy także o możliwości ich zacienienia. Inaczej latem pomieszczenia będą przegrzane
Jeśli zdecydujemy się na duże przeszklenia, to pamiętajmy także o możliwości ich zacienienia. Inaczej latem pomieszczenia będą przegrzane (fot. Naja Prodex)

Oglądałam projekty tak zwanych domów pasywnych. Większość z nich była... paskudna. Takie bezpłciowe pudelka z małymi okienkami. W końcu buduję dom, piękny dom a nie bunkier, i za nic nie oddałabym moich wielkich okien.

Jest on fałszywy, choć w projekcie domu wielkość, rodzaj i orientację okien trzeba dobierać ze szczególną uwagą:

...jeśli chodzi o domy pasywne – błędne pojęcie:
– dom pasywny wcale nie musi przypominać bunkra – może też mieć WIELKIE okna i klasyczny wygląd!

Okna mają kilkakrotnie gorsze właściwości izolacyjne niż ściany, jednak umożliwiają bierne pozyskiwanie energii słonecznej, a więc pozwalają też oszczędzać na ogrzewaniu.

Nie demonizowałbym wpływu U okien na pasywność domu.
Wiadomo, że przy ścianie domu pasywnego (U=0,1 W/(m2·K), każde okno będzie „dziurą” w osłonie termicznej domu. Jednak każde okno daje także spore zyski słoneczne w sezonie grzewczym. Umiejętne wykorzystanie tych zysków (odpowiednie rozmieszczenie okien w stosunku do stron świata i odpowiednia akumulacyjność domu daje lepsze efekty niż bardzo małe U okien).
Prawidłowy montaż okien (w warstwie ocieplenia) + węgarki osłaniające część ramy. powodują, że okien nie musimy się bać.

Przeczytaj
Może cię zainteresować

Nie można zapominać także o tym, że bardziej energooszczędne okna, o współczynnik U wynoszącym ok. 0,8 W/(m2·K) są droższe od okien standardowych ok. 1,3 W/(m2·K). Pesymiści mówią mniej więcej tak:

Stawiam tezę, że nie ma w „obrocie” okien o współczynniku umożliwiającym uzyskanie U domu na poziomie „prawie” pasywnym, w cenie uzasadniającej taki zakup – „wynik ekonomiczny”.
Okien – nie szyb.

Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć. Na szczęście „ciepłe” okna tanieją, jednak ostateczny rachunek zależy od cen wykorzystywanej przez nas energii. Ponadto ceny te się zmieniają, co dodatkowo utrudnia określenie czasu zwrotu dodatkowo poniesionych nakładów.

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz