Jaki beton wybrać do ściany jednowarstwowej i wielowarstwowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaki beton wybrać do ściany jednowarstwowej i wielowarstwowej?

Wybór bloczków z betonu komórkowego jest duży, co sprawia, że inwestorzy mają twardy orzech do zgryzienia. Wybór odpowiedniego rodzaju różni się w zależności od typu planowanej ściany.

aktualizacja: 2021-07-27 07:43:22

Inwestorzy budujący budynki mieszkalne jednorodzinne często zachodzą w  głowę, jaki asortyment bloczków z  betonu komórkowego wybrać na budowę budynku jednorodzinnego. Wybór jest dosyć duży i  wydaje się skomplikowany, dlatego inwestorzy nie wiedzą jaką klasę gęstości bloczków wybrać, o jakich wymiarach oraz, czy zakupić bloczki profilowane na pióra i wpusty, czy bez profilowania.

Jeżeli ściany mają być jednowarstwowe, czy mury będą bez ocieplenia, to wybór jest prosty, bo trzeba wybrać bloczki najcieplejsze o  grubości umożliwiającej wykonanie murów, które nie wymagają ocieplenia, dla których spełnione są wymagania izolacyjności cieplnej. W tym przypadku doskonale sprawdzą się bloczki SOLBET Ideal, w klasie gęstości 350, które mają szerokość 42 cm, są profilowane na pióra i wpusty i mają wyfrezowane uchwyty montażowe. Koszt wykonania jednego m2 ściany z bloczków Ideal należy do najniższych na rynku.

W  przypadku ścian z  ociepleniem, w  Polsce buduje się najczęściej mury o grubości 24 cm, które docelowo się ociepla. Czyli będą to bloczki z betonu komórkowego o szerokości 24 cm. Można zastosować bloczki z  profilowaniem na pióra i  wpusty lub bez profilowania. Jeśli chodzi o klasę gęstości, to do tego rodzaju budynków stosuje się bloczki o klasie gęstości 500 i 600. Bloczki klasy gęstości 500 są cieplejsze niż klasy 600, ale mają niższą wytrzymałość na ściskanie (chociaż zazwyczaj jest wystarczająca). "500" jest wybierana częściej niż "600". Ten "zysk" wynikający z lepszej izolacyjności cieplnej można przełożyć na to, jakby ściana była ocieplona dodatkowo 2 cm ocieplenia. Trend zastosowania "500" w ścianach z ociepleniem jest widoczny od lat, m.in. z tego wynika większa popularność "500" od "600".

 

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET
fot. Solbet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!