Jaki beton wybrać do ściany jednowarstwowej i wielowarstwowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jaki beton wybrać do ściany jednowarstwowej i wielowarstwowej?

Wybór bloczków z betonu komórkowego jest duży, co sprawia, że inwestorzy mają twardy orzech do zgryzienia. Wybór odpowiedniego rodzaju różni się w zależności od typu planowanej ściany.

aktualizacja: 2021-07-27 07:43:22

Inwestorzy budujący budynki mieszkalne jednorodzinne często zachodzą w  głowę, jaki asortyment bloczków z  betonu komórkowego wybrać na budowę budynku jednorodzinnego. Wybór jest dosyć duży i  wydaje się skomplikowany, dlatego inwestorzy nie wiedzą jaką klasę gęstości bloczków wybrać, o jakich wymiarach oraz, czy zakupić bloczki profilowane na pióra i wpusty, czy bez profilowania.

Jeżeli ściany mają być jednowarstwowe, czy mury będą bez ocieplenia, to wybór jest prosty, bo trzeba wybrać bloczki najcieplejsze o  grubości umożliwiającej wykonanie murów, które nie wymagają ocieplenia, dla których spełnione są wymagania izolacyjności cieplnej. W tym przypadku doskonale sprawdzą się bloczki SOLBET Ideal, w klasie gęstości 350, które mają szerokość 42 cm, są profilowane na pióra i wpusty i mają wyfrezowane uchwyty montażowe. Koszt wykonania jednego m2 ściany z bloczków Ideal należy do najniższych na rynku.

W  przypadku ścian z  ociepleniem, w  Polsce buduje się najczęściej mury o grubości 24 cm, które docelowo się ociepla. Czyli będą to bloczki z betonu komórkowego o szerokości 24 cm. Można zastosować bloczki z  profilowaniem na pióra i  wpusty lub bez profilowania. Jeśli chodzi o klasę gęstości, to do tego rodzaju budynków stosuje się bloczki o klasie gęstości 500 i 600. Bloczki klasy gęstości 500 są cieplejsze niż klasy 600, ale mają niższą wytrzymałość na ściskanie (chociaż zazwyczaj jest wystarczająca). "500" jest wybierana częściej niż "600". Ten "zysk" wynikający z lepszej izolacyjności cieplnej można przełożyć na to, jakby ściana była ocieplona dodatkowo 2 cm ocieplenia. Trend zastosowania "500" w ścianach z ociepleniem jest widoczny od lat, m.in. z tego wynika większa popularność "500" od "600".

 

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET
fot. Solbet

Dodaj komentarz

time image
time image
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA