Dziesięciu regionalnych zwycięzców konkursu International VELUX Award 2020 dla studentów architektury zaprezentowało swoje projekty online przed międzynarodowym jury, które następnie wyłoniło laureatów nagród Grand Prix w dwóch kategoriach.
W pierwszej "Badania nad światłem naturalnym" zwyciężył projekt "Teatr światła" Julii Giżewskiej, Dominika Kowalskiego i Pawła Białasa - studentów architektury z Politechniki Śląskiej. Ich opiekunem naukowym był dr inż. arch. Jerzy Wojewódka. Natomiast w drugiej "Światło naturalne w budynkach", za najlepszy uznano projekt "Solar Desalination Skylight" (Świetlik odsalający na energię słoneczną), autorstwa Henry’ego Glogau - studenta architektury z Duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego opiekunem naukowym był David Garcia.
W 2020 roku do konkursu International VELUX Award 2020 zgłoszono 579 projektów na temat światła naturalnego, z 250 różnych uczelni architektonicznych z 60 krajów. Członkowie jury podkreślali, że w tej edycji autorzy projektów położyli wyjątkowy nacisk na rozwiązania skomplikowanych środowiskowych, społeczno-kulturowych i geopolitycznych problemów naszych czasów. Z powodu pandemii finalna faza konkursu, która zazwyczaj miała miejsce podczas Światowego Festiwalu Architektury (WAF), tym razem odbyła się w nietypowej formule prezentacji online.
Temat ogólny International VELUX Award dla studentów architektury to "Light of Tomorrow" (Światło przyszłości). Konkurs, który odbywa się co dwa lata, od czasu pierwszej edycji w 2004 roku zajmuje się zagadnieniami związanymi z rolą światła naturalnego w budynkach, a także inspirując kreatywne badania w kategoriach "Światło naturalne w budynkach" oraz "Badania nad światłem naturalnym" wśród najlepszych na świecie młodych architektów.
Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia można znaleźć pod adresem daylightandarchitecture.com/iva/.