Dalmierze Bosch GLM 50-27 C i CG Professional - Wytrzymałość, precyzja, wielofunkcyjność

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dalmierze Bosch GLM 50-27 C i CG Professional - Wytrzymałość, precyzja, wielofunkcyjność

Na budowie, przy remoncie czy w warsztacie dokładny pomiar to podstawa. Chyba każdemu zdarzyło się pomylić przy mierzeniu odległości, długości elementów, powierzchni ścian i podłogi. A potem okazywało się, że kupiliśmy nie tyle materiałów ile rzeczywiście było potrzeba, przycięliśmy coś za krótko itd. Tego wszystkiego można uniknąć korzystając z dobrego dalmierza budowlanego.

aktualizacja: 2021-07-30 07:13:58

Dalmierz laserowy to urządzenie niezastąpione na każdej budowie, chociaż i przy pracach warsztatowych jest bardzo przydatny. Wprawdzie wiele rzeczy można zmierzyć używając zwykłej zwijanej miarki, ale szybkość, dokładność i włożony w to wysiłek będą nieporównywalne. Szczególnie, jeżeli musimy mierzyć duże odległości (w obszernych wnętrzach lub na działce), w miejscach trudno dostępnych, stojąc na drabinie itd. Dalmierze Bosch GLM 50-27 C i CG Professional pozwolą zrobić to wszystko znacznie szybciej, dokładniej i bez wysiłku. A to już nasz zysk, skoro wykonanie tej samej pracy zajmuje mniej czasu.

Dobry sprzęt tego rodzaju po prostu zarabia na siebie. Oczywiście musi być niezawodny i solidny, bo warunki na budowie nie są łatwe. Dlatego dalmierze Bosch GLM 50-27 C i CG są zabezpieczone przed pyłem, wodą, drganiami i upadkiem. Obecnie mają klasę IP65, co oznacza najwyższą możliwą odporność na pył oraz działanie nawet strugi wody , a nie tylko jej rozbryzgi lub deszcz. Ponadto sprzęt wytrzymuje upadek nawet z wysokości 1,5 m na twardą powierzchnię taką jak beton.

Dalmierz Bosch jest wodoodporny


Pokryta gumą obudowa nie tylko zabezpiecza sprzęt, dzięki niej leży on też pewnie w dłoni. Przyciski zaprojektowano zaś tak, żeby dało się z nich wygodnie korzystać nawet w rękawicach.

A dalmierze mają mnóstwo przydatnych funkcji, niedostępnych nawet w profesjonalnym sprzęcie jeszcze kilka lat temu. Pełnię swoich możliwości pokazują po sparowaniu ze smartfonem. Nie tylko prześlą na niego wyniki pomiarów, ale pozwolą w banalnie łatwy sposób nanieść zmierzone wymiary, choćby na zrobione telefonem zdjęcie przedmiotu. 

Podstawowe funkcje

Długość, pole powierzchni, objętość to od lat standardowe funkcje każdego porządnego dalmierza. Ale okazuje się, że i te pomiary można usprawnić. Bosch GLM 50-27 C i CG Professional mają nie tylko duże, czytelne, kolorowe wyświetlacze na których świetnie widać wynik pomiaru i np. to który bok właśnie mierzymy wyznaczając powierzchnię. Dodatkowo, jeśli mierzymy choćby powierzchnię ścian w mieszkaniu, to jeden wymiar (wysokość) możemy zapisać jako wartość stałą i przeliczać powierzchnię dodając tylko długość kolejnych ścian.

Wystarcza przy tym naciśnięcie jednego przycisku (+), żeby zmierzyć np. powierzchnię ścian w kolejnym pokoju. Kolejne obmiary możemy, oczywiście, dodać żeby wiedzieć jaka będzie np. całkowita powierzchnia tynków w mieszkaniu.

Analogicznie możemy mierzyć odcinkowo potrzebne długości listew przypodłogowych, odcinków rur czy przewodów. Dalmierz zapisze w pamięci kolejne pomiary, a także pokaże ich sumę.

Mierzenie poziomu dalmierzem Bosch


Mamy wyznaczyć zaznaczyć miejsce na ściankę działową albo wyznaczyć położenie kolejnych profili (słupków) do jej budowy?
Nic prostszego - włączamy odpowiednią funkcję (tyczenie), wpisujemy jaka wartość ma zostać wyznaczona i mierzymy. Na ekranie pojawi nam się cyfrowa miarka z zaznaczeniem jak daleko jesteśmy od tego co wpisaliśmy. Wystarczy więc przesunąć dalmierz do przodu lub do tyłu i „złapać” potrzebny wymiar. Albo kiedy potrzebujemy równo rozłożyć jakieś elementy - przesuwamy dalmierz, a on dźwiękiem, wibracją i oczywiście na wyświetlaczu sygnalizuje kolejne wielokrotności zaprogramowanego wymiaru (np. 30, 60, 90, 120 cm itd).

Zakres pomiarowy w GLM 50-27 C i CG wynosi od 5 cm aż do 50 m, tak więc możemy wyznaczać położenie zarówno kolejnych łat dachowych albo płytek, jak i słupów oddalonych od siebie o kilka metrów. Możemy pracować naprawdę na dużych odległościach, a model GLM 50-27 CG różni od wersji GLM 50-27 C użycie zamiast typowego lasera czerwonego, wiązki lasera zielonego - jeszcze lepiej widocznego na dużych odległościach i w jasnym świetle.

Dalmierz może posłużyć jako cyfrowa poziomica i kątomierz. Jeśli ustawimy go skośnie (np. przyłożymy do jakiegoś elementu) to wskaże zarówno odległość jak i kąt nachylenia. Natomiast ułożony płasko na jakiejś powierzchni umożliwia jej idealne wypoziomowanie we wszystkich kierunkach - widzimy kropkę, która ma się znaleźć w środku koncentrycznych okręgów. Funkcja poziomicy znakomicie ułatwia też zrobienie dokładnych obmiarów, bo możemy rzeczywiście ustawić dalmierz idealnie pod kątem prostym.

Pomiaru kątów można użyć też do pośredniego wyznaczenia jakiegoś wymiaru. Jeśli będzie to np. słup do którego nie możemy podejść, to wystarczy, że z jednego miejsca zmierzymy odległość do jego podstawy oraz do szczytu - sprzęt sam obliczy trzeci bok takiego trójkąta pomiarowego. Bo w ten sposób mierzymy przecież dwa boki trójkąta prostokątnego, a dalmierz oblicza długość trzeciego, wykorzystując twierdzenie Pitagorasa.

Jak profesjonalnie zrobić obmiary? Dalmierz budowlany BOSCH GLM 50-27 CG remont4you

Razem ze smartfonem

GLM 50-27 C i CG mogą współpracować ze smartfonami, komunikując się z nimi za pomocą Bluetooth™ 4.2. Nie chodzi tylko o możliwość przesłania i zapisania w telefonie wyników pomiarów. Chociaż, oczywiście i to możemy zrobić. Co doceni chyba każdy, bo zmorą nawet najlepszych pomiarów zawsze był czynnik ludzki - kiedy pomyliliśmy się przepisując wyniki, albo zgubiliśmy kartkę, na której zostały zapisane (i wszystko trzeba było robić od nowa).

Możliwość przesłania zapisanych w pamięci dalmierza wyników na telefon, albo zapisywania ich w nim na bieżąco jest więc prawdziwym błogosławieństwem. Bo telefon prawie zawsze mamy przy sobie, nie okaże się wię, że pojechaliśmy do sklepu budowlanego, ale zapisane pomiary zostały na budowie. Tym bardziej, że dostajemy nie suchy plik z ciągiem liczb. Na smartfonie, w aplikacji Bosch MeasureOn, zobaczymy chociażby do którego wymiaru pomieszczenia odnosi się dana liczba. Ale sparowanie naszego sprzętu z telefonem daje jeszcze inną, wręcz fantastycznie użyteczną możliwość.

Pobierz aplikację Bosch MeasureOn z

Co trzeba było do tej pory zrobić, kiedy sprawdzaliśmy jakie wymiary ma jakiś bardziej złożony przedmiot? Musieliśmy zrobić jego szkic, zaznaczyć niezbędne linie wymiarowania, zrobić pomiary miarką lub dalmierzem, przenieść ich wyniki na rysunek. I co najważniejsze - nie pomylić się przy tym! Pomińmy może milczeniem czytelność wielu takich rysunków.

Mając Bosch GLM 50-27 C lub CG Professional wystarczy, że zrobimy telefonem zdjęcie tego co chcemy zmierzyć. Potem palcem na ekranie zaznaczymy, który wymiar nas interesuje i zrobimy pomiar naszym dalmierzem. A program sam już wstawi wynik we właściwe miejsce na zdjęciu! Banalnie prosto, skutecznie i pewnie.

Oczywiście, możemy też zrobić szkic w programie i w ten sam sposób, automatycznie nanieść na niego potrzebne wymiary. Bo dobry dalmierz ma być nie tylko dokładniejszy niż zwykła miarka, ale przede wszystkim ma ułatwiać i przyspieszać naszą pracę. Jednak to wszystko pod warunkiem, że nie zawiedzie nas nawet w najcięższych warunkach na budowie, czyli w pyle, deszczu itp. I takie są dalmierze Bosch GLM 50-27 C i CG Professional - sprzęt dla profesjonalistów, gdzie płacimy za jego niezawodność.

Dalmierz Bosch CG Professional

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje