Jak zagospodarować przestrzeń w niewielkim mieszkaniu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zagospodarować przestrzeń w niewielkim mieszkaniu?

Rosnące zainteresowanie małymi mieszkaniami to coraz popularniejszy trend na rynku nieruchomości. Decyzja o zakupie często jest wynikiem kompromisu między możliwościami finansowymi przyszłych mieszkańców, a marzeniem o własnym "M". By jednak zwiększyć potencjał oraz atrakcyjność niewielkiego metrażu, wystarczy pomysł i... garść sprawdzonych mocowań.

aktualizacja: 2018-10-30 13:23:39

Aranżacja małego mieszkania wymaga przemyślanego planu. Na mniej niż 40 mkw. zmieścimy wszystkie potrzebne sprzęty i urządzenia, jeśli uciekniemy się do kilku sprawdzonych trików. Podstawową zasadą jest tutaj wykorzystanie każdej dostępnej przestrzeni - wolnej ściany, wnęki, niszy czy dodatkowego miejsca pod wysokim sufitem. Zobacz, jak zaaranżować niewielkie lokum w bloku, kamienicy czy na poddaszu.

Jadalnia urządzona ze smakiem

Wydzielenie niewielkiego kącika jadalnego tuż przy kuchni lub salonie zazwyczaj nie stanowi problemu. Co innego, jego aranżacja. Miejsce do wspólnych posiłków możemy oddzielić od reszty mieszkania designerską ścianką, która będzie pełnić rolę regału na akcesoria czy dekoracje. To też dobre miejsce na książki, kwiaty doniczkowe lub ozdobne organizery kryjące w swoim wnętrzu np. dziecięce zabawki. Aby zapewnić takiej przegrodzie stabilność, warto przymocować jej podstawę do podłogi za pomocą kołków rozporowych.

Wybierając stół do małej jadalni, zdecydujmy się na rozkładany model wraz z krzesłami, które po skończonych posiłkach również łatwo złożymy. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo cennej przestrzeni, a przy tym jest funkcjonalne. W budownictwie starszego typu małą jadalnię możemy urządzić we większych wnękach okiennych, pod schodami lub w tzw. nyży, pełniącej zazwyczaj rolę podręcznej komórki. Wnękę oddzielmy wtedy od innych stref w mieszkaniu drzwiami przesuwnymi.

Dobrym sposobem na doświetlenie małej jadalni będą nowoczesne lampy diodowe - nie wymagają zbyt wiele miejsca na instalację, są łatwe w montażu, a optycznie powiększą przestrzeń.

Inteligentne mocowanie DUO-Power fot. fischer

Kuchnia w sprytnej zabudowie

W małej kuchni największym wyzwaniem jest przechowywanie oraz szybki dostęp do wielu sprzętów codziennego użytku i produktów spożywczych. Aby mieć wszystkie akcesoria zawsze pod ręką, warto postawić na jednolitą zabudowę w stonowanej, jasnej kolorystyce. Szafy i szafki powinny być przed wszystkim pojemne i praktyczne, a tym samym pozbawione ozdobnych przeszkleń. Jeśli nasze mieszkanie posiada wysoki sufit, nie wahajmy się zawiesić dodatkowych wiszących szafek i półek aż pod sam strop. Jedynym ograniczeniem będzie tutaj swobodny dostęp do ich zawartości.

Zanim przystąpimy do montażu, koniecznie sprawdźmy stan podłoża i upewnijmy się, czy na pewno wytrzyma kilkunastokilogramowe obciążenie. W wyborze mocowań pomoże nam nowa technologia. Na smartphone możemy pobrać bezpłatną aplikację "fischer Product Finder", która wybierze odpowiedni kołek po wprowadzeniu takich danych, jak: mocowany przedmiot, podłoże czy szacunkowe obciążenie.

Wyszukiwarka mocowań podpowie nam też, jak daną rzecz zamocować krok po kroku. Aby optycznie powiększyć kuchnię, koniecznie zdecydujmy się na jasne kolory farb i punktowe oświetlenie. Diody LED zamontowanie pod meblami lub pod sufitem również tutaj wywołają efekt przestronności.

Salon tylko w jasnych barwach

W niezbyt pokaźnym salonie starajmy się unikać wolno stojących mebli. Kradną zbyt wiele cennej przestrzeni i z reguły spełniają tylko jedną funkcję. Tymczasem idąc za modą na systemowość i wielofunkcyjność, efektywnie wykorzystamy mały metraż. Modułowe narożniki czy rozkładane kanapy w dzień mogą służyć wszystkim domownikom podczas oglądania TV, a w nocy jako wypoczynek dla któregoś z nich. W salonie warto bliżej przyjrzeć się przestrzeni pod telewizorem. Nawet, jeśli przymocowaliśmy go na ścianie, miejsce pod nim możemy łatwo zabudować i schować tam przydatne drobiazgi czy gadżety.

Podobny trik warto zastosować przy stoliku kawowym czy ławie z wysuwanymi szufladami. Jeśli postawimy na modele z szufladami i półkami, zyskamy jeszcze sporo cennej przestrzeni. W pokoju dziennym warto umiejętnie posłużyć się przeszkleniami - szyby w witrynach, lustra i odsłonięte okna sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać na większe i bardziej przestronne. Duże szafy i wyższe regały możemy z powodzeniem wzmocnić, mocując je do ściany za pomocą specjalnych kołków.

Odpowiednio wybrane mocowania pomogą nam zagospodarować niemal każdą przestrzeń. Aranżując małe mieszkanie, zwróćmy uwagę zwłaszcza na ściany. Dzięki długim kołkom ramowym rower, który do tej pory zabierał nam miejsce w przedpokoju, może zawisnąć właśnie na niej. Mocowane do ściany półki, haki albo relingi zapewnią nam dodatkowe miejsce do przechowywania wielu rzeczy.

Salon tylko w jasnych barwach

Więcej porad na: www.bezpiecznyfischer.pl

Firma powiązana:
fischer Polska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny