Jak zagospodarować przestrzeń w niewielkim mieszkaniu?
Jak zagospodarować przestrzeń w niewielkim mieszkaniu?
Rosnące zainteresowanie małymi mieszkaniami to coraz popularniejszy trend na rynku nieruchomości. Decyzja o zakupie często jest wynikiem kompromisu między możliwościami finansowymi przyszłych mieszkańców, a marzeniem o własnym "M". By jednak zwiększyć potencjał oraz atrakcyjność niewielkiego metrażu, wystarczy pomysł i... garść sprawdzonych mocowań.
Data publikacji: 2018-10-30
Data aktualizacji: 2018-10-30
Aranżacja małego mieszkania wymaga przemyślanego planu. Na mniej niż 40 mkw. zmieścimy wszystkie potrzebne sprzęty i urządzenia, jeśli uciekniemy się do kilku sprawdzonych trików. Podstawową zasadą jest tutaj wykorzystanie każdej dostępnej przestrzeni - wolnej ściany, wnęki, niszy czy dodatkowego miejsca pod wysokim sufitem. Zobacz, jak zaaranżować niewielkie lokum w bloku, kamienicy czy na poddaszu.
Jadalnia urządzona ze smakiem
Wydzielenie niewielkiego kącika jadalnego tuż przy kuchni lub salonie zazwyczaj nie stanowi problemu. Co innego, jego aranżacja. Miejsce do wspólnych posiłków możemy oddzielić od reszty mieszkania designerską ścianką, która będzie pełnić rolę regału na akcesoria czy dekoracje. To też dobre miejsce na książki, kwiaty doniczkowe lub ozdobne organizery kryjące w swoim wnętrzu np. dziecięce zabawki. Aby zapewnić takiej przegrodzie stabilność, warto przymocować jej podstawę do podłogi za pomocą kołków rozporowych.
Wybierając stół do małej jadalni, zdecydujmy się na rozkładany model wraz z krzesłami, które po skończonych posiłkach również łatwo złożymy. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo cennej przestrzeni, a przy tym jest funkcjonalne. W budownictwie starszego typu małą jadalnię możemy urządzić we większych wnękach okiennych, pod schodami lub w tzw. nyży, pełniącej zazwyczaj rolę podręcznej komórki. Wnękę oddzielmy wtedy od innych stref w mieszkaniu drzwiami przesuwnymi.
Dobrym sposobem na doświetlenie małej jadalni będą nowoczesne lampy diodowe - nie wymagają zbyt wiele miejsca na instalację, są łatwe w montażu, a optycznie powiększą przestrzeń.
Kuchnia w sprytnej zabudowie
W małej kuchni największym wyzwaniem jest przechowywanie oraz szybki dostęp do wielu sprzętów codziennego użytku i produktów spożywczych. Aby mieć wszystkie akcesoria zawsze pod ręką, warto postawić na jednolitą zabudowę w stonowanej, jasnej kolorystyce. Szafy i szafki powinny być przed wszystkim pojemne i praktyczne, a tym samym pozbawione ozdobnych przeszkleń. Jeśli nasze mieszkanie posiada wysoki sufit, nie wahajmy się zawiesić dodatkowych wiszących szafek i półek aż pod sam strop. Jedynym ograniczeniem będzie tutaj swobodny dostęp do ich zawartości.
Zanim przystąpimy do montażu, koniecznie sprawdźmy stan podłoża i upewnijmy się, czy na pewno wytrzyma kilkunastokilogramowe obciążenie. W wyborze mocowań pomoże nam nowa technologia. Na smartphone możemy pobrać bezpłatną aplikację "fischer Product Finder", która wybierze odpowiedni kołek po wprowadzeniu takich danych, jak: mocowany przedmiot, podłoże czy szacunkowe obciążenie.
Wyszukiwarka mocowań podpowie nam też, jak daną rzecz zamocować krok po kroku. Aby optycznie powiększyć kuchnię, koniecznie zdecydujmy się na jasne kolory farb i punktowe oświetlenie. Diody LED zamontowanie pod meblami lub pod sufitem również tutaj wywołają efekt przestronności.
Salon tylko w jasnych barwach
W niezbyt pokaźnym salonie starajmy się unikać wolno stojących mebli. Kradną zbyt wiele cennej przestrzeni i z reguły spełniają tylko jedną funkcję. Tymczasem idąc za modą na systemowość i wielofunkcyjność, efektywnie wykorzystamy mały metraż. Modułowe narożniki czy rozkładane kanapy w dzień mogą służyć wszystkim domownikom podczas oglądania TV, a w nocy jako wypoczynek dla któregoś z nich. W salonie warto bliżej przyjrzeć się przestrzeni pod telewizorem. Nawet, jeśli przymocowaliśmy go na ścianie, miejsce pod nim możemy łatwo zabudować i schować tam przydatne drobiazgi czy gadżety.
Podobny trik warto zastosować przy stoliku kawowym czy ławie z wysuwanymi szufladami. Jeśli postawimy na modele z szufladami i półkami, zyskamy jeszcze sporo cennej przestrzeni. W pokoju dziennym warto umiejętnie posłużyć się przeszkleniami - szyby w witrynach, lustra i odsłonięte okna sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać na większe i bardziej przestronne. Duże szafy i wyższe regały możemy z powodzeniem wzmocnić, mocując je do ściany za pomocą specjalnych kołków.
Odpowiednio wybrane mocowania pomogą nam zagospodarować niemal każdą przestrzeń. Aranżując małe mieszkanie, zwróćmy uwagę zwłaszcza na ściany. Dzięki długim kołkom ramowym rower, który do tej pory zabierał nam miejsce w przedpokoju, może zawisnąć właśnie na niej. Mocowane do ściany półki, haki albo relingi zapewnią nam dodatkowe miejsce do przechowywania wielu rzeczy.