Po roku użytkowania w saunie pojawił się nieświeży zaduch!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Po roku użytkowania w saunie pojawił się nieświeży zaduch!

Po upływie roku wewnątrz sauny pojawił się nieświeży zaduch - na zapachy jestem szczególnie wyczulony. Zareagowałem natychmiast! - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który saunę fińską użytkuje od 2015 r.

Dom: drewniany, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 180 m2.

Sauna:

 • Fińska, wykonana na zamówienie, wymiary 200 x 200 x 215 cm; ściany z osiki, drzwi z barwionego hartowanego szkła o grubości 8 mm.
 • Wyposażenie - ławy z drewna osikowego, termometr, higrometr, cebrzyk z łychą, klepsydra, lampa boczna.
 • Piec sauny - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, regulator na obudowie.
 • Zasilanie - 3 fazy (400 V).
 • Wentylacja - mechaniczna.
 • Lokalizacja - na poddaszu, w łazience.

Decyzja: Ucieszyłem się, kiedy w domu, który oglądałem z żoną z zamiarem kupna, zobaczyłem saunę fińską. Choć ostatecznie to nie jej obecność przeważyła, natychmiast wpisałem ją sobie w głowie na listę pożądanego wyposażenia, bo jej prozdrowotne właściwości od dawna nie są mi obce. W poprzednim miejscu zamieszkania często uczestniczyłem w takich zabiegach z kolegą z sąsiedztwa, w jego domowej saunie. Ponadto zawsze robiłem to w hotelach.

Niedawno, mając nareszcie do dyspozycji własną, uległem namowom znajomych i przystąpiłem do morsów. Gorąca sauna po kąpieli w lodowatej wodzie działa jak balsam!

Szklane drzwi do sauny w łazience na poddaszu
Od strony łazienki widoczne są jedynie szklane drzwi sauny.

Sauna na poddaszu - rady i przestrogi:

 • Poprzedni właściciele zlecili zbudowanie sauny w łazience na poddaszu. Najbardziej odpowiada mi dwumetrowa długość ław, ponieważ jestem wysoki i mogę się na nich wygodnie położyć - zwykle nie towarzyszy mi nikt z rodziny (żona nie przepada za sauną, a synowie nie mają czasu). Jednofunkcyjny piec z regulatorem na korpusie zapewnia łatwą obsługę, jednym pokrętłem ustawiam moc grzania, a drugim okres grzania (i ewentualnie opóźnienie uruchomienia funkcji). Muszę czekać godzinę, żeby powietrze nagrzało się do 100°C (taką temperaturę lubię najbardziej). Po dwudziestu latach eksploatowania, osikowa boazeria, ławy, podłoga, obudowa pieca nie noszą oznak zużycia.

  Przed pierwszym moim seansem umyłem je i zdezynfekowałem, a później powtarzałem taką pielęgnację co kilka miesięcy. Niestety, po upływie roku wewnątrz sauny pojawił się nieświeży zaduch - na zapachy jestem szczególnie wyczulony. Zareagowałem natychmiast! Poczytałem w Internecie i okazało się, że istnieją profesjonalne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji saun. Zamówiłem zestaw złożony z dwóch płynów. Pierwszy to detergent do mycia drewna i innych powierzchni (kafli, szkła, plastiku), drugi to olej parafinowy do konserwacji drewna. Po ich zastosowaniu według instrukcji, wnętrze odzyskało świeży zapach. Kupuję je 2 razy w roku. Na jedno mycie zużywam pół butelki detergentu o pojemności 500 ml i całą oleju.

 • Korzystam z sauny raz w tygodniu, w "morsowy" czwartek. Po powrocie znad wody, wchodzę do kabiny najpierw na 15 min lub nieco dłużej (żeby się rozgrzać), a po przerwie - na 10 min. To dlatego, że staram się zanadto nie obciążać serca, szczególnie przy temperaturze 100°C. Kiedy nie morsuję, saunowanie dozuję sobie w niedzielę, zaraz po bieganiu. Odbywam wtedy trzy posiedzenia po 10 min, w ich trakcie regenerują się mięśnie, zmęczone biegiem. Niekiedy urządzam aromaterapię, dolewam do cebrzyka z wodą olejki zapachowe - wspaniale odstresowują (te również kupuję w zestawach). W przerwach schładzam ciało na trzy sposoby. Pierwszy to zimny prysznic i wyjście do ogrodu, drugi prysznic i chodzenie po domu, trzeci trzyminutowy lodowaty prysznic.

Koszty użytkowania sauny na poddaszu:

 • Sauna w cenie domu.
 • Eksploatacja roczna - 2 zestawy profesjonalnych płynów do czyszczenia i konserwacji sauny 2 × 159 zł, zestaw 5 olejków zapachowych 85 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W saunie znajdują się szerokie ławy z drewna osikowego.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje