Po roku użytkowania w saunie pojawił się nieświeży zaduch!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Po roku użytkowania w saunie pojawił się nieświeży zaduch!

Po upływie roku wewnątrz sauny pojawił się nieświeży zaduch - na zapachy jestem szczególnie wyczulony. Zareagowałem natychmiast! - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który saunę fińską użytkuje od 2015 r.

Dom: drewniany, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 180 m2.

Sauna:

 • Fińska, wykonana na zamówienie, wymiary 200 x 200 x 215 cm; ściany z osiki, drzwi z barwionego hartowanego szkła o grubości 8 mm.
 • Wyposażenie - ławy z drewna osikowego, termometr, higrometr, cebrzyk z łychą, klepsydra, lampa boczna.
 • Piec sauny - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, regulator na obudowie.
 • Zasilanie - 3 fazy (400 V).
 • Wentylacja - mechaniczna.
 • Lokalizacja - na poddaszu, w łazience.

Decyzja: Ucieszyłem się, kiedy w domu, który oglądałem z żoną z zamiarem kupna, zobaczyłem saunę fińską. Choć ostatecznie to nie jej obecność przeważyła, natychmiast wpisałem ją sobie w głowie na listę pożądanego wyposażenia, bo jej prozdrowotne właściwości od dawna nie są mi obce. W poprzednim miejscu zamieszkania często uczestniczyłem w takich zabiegach z kolegą z sąsiedztwa, w jego domowej saunie. Ponadto zawsze robiłem to w hotelach.

Niedawno, mając nareszcie do dyspozycji własną, uległem namowom znajomych i przystąpiłem do morsów. Gorąca sauna po kąpieli w lodowatej wodzie działa jak balsam!

Szklane drzwi do sauny w łazience na poddaszu
Od strony łazienki widoczne są jedynie szklane drzwi sauny.

Sauna na poddaszu - rady i przestrogi:

 • Poprzedni właściciele zlecili zbudowanie sauny w łazience na poddaszu. Najbardziej odpowiada mi dwumetrowa długość ław, ponieważ jestem wysoki i mogę się na nich wygodnie położyć - zwykle nie towarzyszy mi nikt z rodziny (żona nie przepada za sauną, a synowie nie mają czasu). Jednofunkcyjny piec z regulatorem na korpusie zapewnia łatwą obsługę, jednym pokrętłem ustawiam moc grzania, a drugim okres grzania (i ewentualnie opóźnienie uruchomienia funkcji). Muszę czekać godzinę, żeby powietrze nagrzało się do 100°C (taką temperaturę lubię najbardziej). Po dwudziestu latach eksploatowania, osikowa boazeria, ławy, podłoga, obudowa pieca nie noszą oznak zużycia.

  Przed pierwszym moim seansem umyłem je i zdezynfekowałem, a później powtarzałem taką pielęgnację co kilka miesięcy. Niestety, po upływie roku wewnątrz sauny pojawił się nieświeży zaduch - na zapachy jestem szczególnie wyczulony. Zareagowałem natychmiast! Poczytałem w Internecie i okazało się, że istnieją profesjonalne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji saun. Zamówiłem zestaw złożony z dwóch płynów. Pierwszy to detergent do mycia drewna i innych powierzchni (kafli, szkła, plastiku), drugi to olej parafinowy do konserwacji drewna. Po ich zastosowaniu według instrukcji, wnętrze odzyskało świeży zapach. Kupuję je 2 razy w roku. Na jedno mycie zużywam pół butelki detergentu o pojemności 500 ml i całą oleju.

 • Korzystam z sauny raz w tygodniu, w "morsowy" czwartek. Po powrocie znad wody, wchodzę do kabiny najpierw na 15 min lub nieco dłużej (żeby się rozgrzać), a po przerwie - na 10 min. To dlatego, że staram się zanadto nie obciążać serca, szczególnie przy temperaturze 100°C. Kiedy nie morsuję, saunowanie dozuję sobie w niedzielę, zaraz po bieganiu. Odbywam wtedy trzy posiedzenia po 10 min, w ich trakcie regenerują się mięśnie, zmęczone biegiem. Niekiedy urządzam aromaterapię, dolewam do cebrzyka z wodą olejki zapachowe - wspaniale odstresowują (te również kupuję w zestawach). W przerwach schładzam ciało na trzy sposoby. Pierwszy to zimny prysznic i wyjście do ogrodu, drugi prysznic i chodzenie po domu, trzeci trzyminutowy lodowaty prysznic.

Koszty użytkowania sauny na poddaszu:

 • Sauna w cenie domu.
 • Eksploatacja roczna - 2 zestawy profesjonalnych płynów do czyszczenia i konserwacji sauny 2 × 159 zł, zestaw 5 olejków zapachowych 85 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W saunie znajdują się szerokie ławy z drewna osikowego.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje