Dobudowa salonu kąpielowego z sauną wykonaną na zamówienie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dobudowa salonu kąpielowego z sauną wykonaną na zamówienie

Bezsprzecznie najpożyteczniejszym urządzeniem dla ciała i ducha w dobudowanej łazience jest sauna! Kabinę zbudowała na zamówienie specjalistyczna firma - mówią Marta i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy korzystają z sauny fińskiej od 2012 r.

Parametry domu: drewniany w konstrukcji sumikowo-łątkowej, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia początkowo 120 m2, dobudowano 60 m2, w tym salon kąpielowy z sauną zajmuje 16 m2.

Parametry sauny:

 • Tradycyjna, wykonana na zmówienie, wymiary: 200 x 150 x 215 cm (ok. 3 m2); ściany i sufit ze świerku skandynawskiego, drzwi i frontowa ściana z barwionego hartowanego szkła o grubości 8 mm, posadzka z terakoty, na niej drewniane kratki.
 • Wyposażenie - ławy i zagłówki z drewna osikowego, termometr, higrometr, cebrzyk z łychą, klepsydra, lampy.
 • Piec - o mocy 6 kW, z tzw. zimną obudową i regulacją wewnętrzną; kamienie bazaltowe oraz rynienka na olejki eteryczne.
 • Zasilanie - 3 fazy (400 V).
 • Wentylacja - grawitacyjna.

Lokalizacja: na parterze, przy małżeńskiej sypialni.

Decyzja: Krzysiek - Przed rozbudową domu korzystaliśmy z małej łazienki z sedesem, umywalką i prysznicem. Wtedy brakowało nam większej strefy kąpielowo-wypoczynkowej. Kiedy wreszcie miała powstać, zaplanowałem ją precyzyjnie i z rozmachem. Zależało mi na dodaniu wanny, bidetu, większej umywalki, miejsca na łóżko do masażu i bujany fotel, a przede wszystkim - sauny. Dzięki niej możemy lepiej zadbać o zdrowie.

Koniecznie chciałem ją mieć, ponieważ od trzech najbliższych publicznych dzieli nas odległość 15-20 km. Szkoda mi było tracić czas na dojazdy. Dobudowana wypoczynkowa strefa ma powierzchnię 16 m2, bo chcemy cieszyć się wygodą. Często przebywamy w niej godzinami. Aby między gorącymi seansami móc wyjść do ogrodu na śnieg i mróz, celowo zaplanowałem tu okno tarasowe, a cały kompleks usytuowałem przy małżeńskiej sypialni. Nikt niezaproszony nie zagląda do niego.

Drzwi narożnej sauny ulokowane w pobliżu okna tarasowego
Drzwi narożnej sauny ulokowano w pobliżu okna tarasowego, prowadzącego ogrodu za domem.
Łazienka z prysznicem
Tak wygląda najstarsza część łazienki.

Sauna w salonie kąpielowym - rady i przestrogi:

 • Bezsprzecznie najpożyteczniejszym urządzeniem dla ciała i ducha w dobudowanej łazience jest sauna! Korzystam z niej od października do maja, rezerwując czas raz w tygodniu, natomiast w okresie największych chlap i mrozów - dwa razy w tygodniu. Żona robi to rzadziej, średnio co 3-4 tygodnie. Regularny tryb saunowania daje mi odporność, umożliwia pozbycie się z organizmu toksyn, a jako czynnemu rowerzyście-amatorowi - rozluźnienie mięśni zakwaszonych intensywnym ruchem.
Łazienka z wanną
Fragmenty dobudowanej strefy kąpielowo-wypoczynkowej.
 • Kabinę zbudowała na zamówienie specjalistyczna firma. W porozumieniu z wykonawcą, do wyznaczonego miejsca doprowadziłem przewód elektryczny na 400 V, czyli tzw. siłę. Wymagał tego piec grzewczy o mocy 6 kW. Oprócz dużej mocy jego zaletą jest bezpieczna, nieparząca obudowa. Piec został zwyczajowo wyposażony w ruszt, na którym nagrzewają się kamienie bazaltowe, lecz ma również rynienkę na olejki eteryczne - zamiennie wlewamy do niej olejek sosnowy, eukaliptusowy, cedrowy, pomarańczowy, cytrynowy i miętowy.

  Regulacja urządzenia odbywa się wewnątrz, manualnie, poprzez dwa pokrętła - na jednym ustawiam temperaturę, na drugim czas pracy. Jeżeli temperatura w saunie przekroczy zadaną, piec automatycznie sam się wyłącza. Włącza się zdalnie, jeśli opadnie ona poniżej ustalonego poziomu. Taka obsługa jest nieskomplikowana.

  Oświetleniem sterujemy przy pomocy pilota. Zamiast zwykłej żarówki w rogu, zamówiłem lampy LED, które zmieniają kolor. Możemy wybrać jeden z kilku kolorów, albo zadać funkcję automatycznej zmiany co 15 sekund.

  Zimniejsze powietrze dostaje się do kabiny przez otwór pod frontową przeszkloną ścianką, pod piecem, a po ogrzaniu się, wypływa w przestrzeń łazienki przez otwór wentylacyjny w suficie - wykonawcy precyzyjnie dopasowali otwory do kubatury sauny. Gorące powietrze ogrzewa przy okazji resztę łazienki, to zaś sprzyja długiemu relaksowi i masażom ciała. Powietrze wewnątrz i na zewnątrz sauny pięknie pachnie rozgrzanym drewnem świerku skandynawskiego.
Piec z rynienką na olejki eteryczne
Piec z rynienką na olejki eteryczne ma bezpieczną nieparzącą obudowę.
 • W przeciwieństwie do drewna świerkowego, z którego wykonano tylne ściany i sufit kabiny, drewno osikowe na ławach i zagłówkach nagrzewa się słabo. Można na nim usiąść gołym ciałem, ale ze względów higienicznych jako podkładkę, oczywiście, stosujemy ręczniki. Tkanina ma za zadanie chłonąć pot z nagrzewającego się ciała. Dobrze, że zamówiliśmy szklaną frontową ścianę i drzwi. Dzięki nim widzimy przestrzeń łazienki, nie mamy poczucia przebywania w ciasnym drewnianym pudełku. Grube hartowane szkło jest zimne w dolnej części, natomiast w górnej - bardzo gorące.

  Drzwi sauny otwierają się w stronę łazienki, a zaplanowałem je z wykonawcą w miejscu, z którego najbliżej jest do okna tarasowego. Przy takim układzie możemy szybko wyjść z sauny do ogrodu w celu schłodzenia ciała. Sprawdziłem na sobie, że trudno wytrzymać w powietrzu nagrzanym do temperatury 110°C. Skóra zaczyna nieprzyjemnie parzyć, trudno się oddycha. Najlepiej się czuję w temperaturze 90-100°C, czyli w saunie suchej. Dlatego nie zastosowałem droższego pieca kombi z generatorem pary.

 • Marta: Dla mnie komfortowa jest temperatura 70-80°C. Przed rozpoczęciem kąpieli w gorącym powietrzu zawsze bierzemy prysznic w celu zmycia potu - jeśli tego się nie zrobi, po rozgrzaniu skóra zaczyna piec i swędzieć. Po prysznicu konieczne jest wysuszenie ciała. My wychodzimy z kabiny zwykle po 10-15 minutach i znowu bierzemy prysznic, ale tym razem zimny. Czas schładzania ciała trwa na ogół nieco dłużej. Nie zapominamy wtedy o uzupełnieniu płynów! Powtarzamy te czynności jeszcze dwa razy. W zimie mąż chętnie wychodzi boso na śnieg - mówi, że przez pierwsze 5 minut nie czuje chłodu. W tym czasie wietrzymy łazienkę.

 • Koszt jednorazowej potrójnej sesji o łącznej długości 1,5-2 godziny plus 20-40 minut nagrzewania się sauny nie jest wysoki, wynosi mniej niż 10 zł. Przez 7 lat urządzenie działało bez awarii. Warto je zamontować pod warunkiem, że ma się zdrowe serce, prawidłowe ciśnienie, itp. Niezbędna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Sauna w salonie kąpielowym - koszty:

 • Dobudowanie pokoju kąpielowego z sauną 28 000 zł, w tym sama sauna z montażem 10 000 zł;
 • Eksploatacja - miesięcznie 40-80 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Frontowa przeszklona ściana i drzwi razem mają szerokość 2 m, pod ścianą wlot wentylacyjny, wylot - w suficie.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje