Dobudowa salonu kąpielowego z sauną wykonaną na zamówienie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dobudowa salonu kąpielowego z sauną wykonaną na zamówienie

Bezsprzecznie najpożyteczniejszym urządzeniem dla ciała i ducha w dobudowanej łazience jest sauna! Kabinę zbudowała na zamówienie specjalistyczna firma - mówią Marta i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy korzystają z sauny fińskiej od 2012 r.

Parametry domu: drewniany w konstrukcji sumikowo-łątkowej, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia początkowo 120 m2, dobudowano 60 m2, w tym salon kąpielowy z sauną zajmuje 16 m2.

Parametry sauny:

 • Tradycyjna, wykonana na zmówienie, wymiary: 200 x 150 x 215 cm (ok. 3 m2); ściany i sufit ze świerku skandynawskiego, drzwi i frontowa ściana z barwionego hartowanego szkła o grubości 8 mm, posadzka z terakoty, na niej drewniane kratki.
 • Wyposażenie - ławy i zagłówki z drewna osikowego, termometr, higrometr, cebrzyk z łychą, klepsydra, lampy.
 • Piec - o mocy 6 kW, z tzw. zimną obudową i regulacją wewnętrzną; kamienie bazaltowe oraz rynienka na olejki eteryczne.
 • Zasilanie - 3 fazy (400 V).
 • Wentylacja - grawitacyjna.

Lokalizacja: na parterze, przy małżeńskiej sypialni.

Decyzja: Krzysiek - Przed rozbudową domu korzystaliśmy z małej łazienki z sedesem, umywalką i prysznicem. Wtedy brakowało nam większej strefy kąpielowo-wypoczynkowej. Kiedy wreszcie miała powstać, zaplanowałem ją precyzyjnie i z rozmachem. Zależało mi na dodaniu wanny, bidetu, większej umywalki, miejsca na łóżko do masażu i bujany fotel, a przede wszystkim - sauny. Dzięki niej możemy lepiej zadbać o zdrowie.

Koniecznie chciałem ją mieć, ponieważ od trzech najbliższych publicznych dzieli nas odległość 15-20 km. Szkoda mi było tracić czas na dojazdy. Dobudowana wypoczynkowa strefa ma powierzchnię 16 m2, bo chcemy cieszyć się wygodą. Często przebywamy w niej godzinami. Aby między gorącymi seansami móc wyjść do ogrodu na śnieg i mróz, celowo zaplanowałem tu okno tarasowe, a cały kompleks usytuowałem przy małżeńskiej sypialni. Nikt niezaproszony nie zagląda do niego.

Drzwi narożnej sauny ulokowane w pobliżu okna tarasowego
Drzwi narożnej sauny ulokowano w pobliżu okna tarasowego, prowadzącego ogrodu za domem.
Łazienka z prysznicem
Tak wygląda najstarsza część łazienki.

Sauna w salonie kąpielowym - rady i przestrogi:

 • Bezsprzecznie najpożyteczniejszym urządzeniem dla ciała i ducha w dobudowanej łazience jest sauna! Korzystam z niej od października do maja, rezerwując czas raz w tygodniu, natomiast w okresie największych chlap i mrozów - dwa razy w tygodniu. Żona robi to rzadziej, średnio co 3-4 tygodnie. Regularny tryb saunowania daje mi odporność, umożliwia pozbycie się z organizmu toksyn, a jako czynnemu rowerzyście-amatorowi - rozluźnienie mięśni zakwaszonych intensywnym ruchem.
Łazienka z wanną
Fragmenty dobudowanej strefy kąpielowo-wypoczynkowej.
 • Kabinę zbudowała na zamówienie specjalistyczna firma. W porozumieniu z wykonawcą, do wyznaczonego miejsca doprowadziłem przewód elektryczny na 400 V, czyli tzw. siłę. Wymagał tego piec grzewczy o mocy 6 kW. Oprócz dużej mocy jego zaletą jest bezpieczna, nieparząca obudowa. Piec został zwyczajowo wyposażony w ruszt, na którym nagrzewają się kamienie bazaltowe, lecz ma również rynienkę na olejki eteryczne - zamiennie wlewamy do niej olejek sosnowy, eukaliptusowy, cedrowy, pomarańczowy, cytrynowy i miętowy.

  Regulacja urządzenia odbywa się wewnątrz, manualnie, poprzez dwa pokrętła - na jednym ustawiam temperaturę, na drugim czas pracy. Jeżeli temperatura w saunie przekroczy zadaną, piec automatycznie sam się wyłącza. Włącza się zdalnie, jeśli opadnie ona poniżej ustalonego poziomu. Taka obsługa jest nieskomplikowana.

  Oświetleniem sterujemy przy pomocy pilota. Zamiast zwykłej żarówki w rogu, zamówiłem lampy LED, które zmieniają kolor. Możemy wybrać jeden z kilku kolorów, albo zadać funkcję automatycznej zmiany co 15 sekund.

  Zimniejsze powietrze dostaje się do kabiny przez otwór pod frontową przeszkloną ścianką, pod piecem, a po ogrzaniu się, wypływa w przestrzeń łazienki przez otwór wentylacyjny w suficie - wykonawcy precyzyjnie dopasowali otwory do kubatury sauny. Gorące powietrze ogrzewa przy okazji resztę łazienki, to zaś sprzyja długiemu relaksowi i masażom ciała. Powietrze wewnątrz i na zewnątrz sauny pięknie pachnie rozgrzanym drewnem świerku skandynawskiego.
Piec z rynienką na olejki eteryczne
Piec z rynienką na olejki eteryczne ma bezpieczną nieparzącą obudowę.
 • W przeciwieństwie do drewna świerkowego, z którego wykonano tylne ściany i sufit kabiny, drewno osikowe na ławach i zagłówkach nagrzewa się słabo. Można na nim usiąść gołym ciałem, ale ze względów higienicznych jako podkładkę, oczywiście, stosujemy ręczniki. Tkanina ma za zadanie chłonąć pot z nagrzewającego się ciała. Dobrze, że zamówiliśmy szklaną frontową ścianę i drzwi. Dzięki nim widzimy przestrzeń łazienki, nie mamy poczucia przebywania w ciasnym drewnianym pudełku. Grube hartowane szkło jest zimne w dolnej części, natomiast w górnej - bardzo gorące.

  Drzwi sauny otwierają się w stronę łazienki, a zaplanowałem je z wykonawcą w miejscu, z którego najbliżej jest do okna tarasowego. Przy takim układzie możemy szybko wyjść z sauny do ogrodu w celu schłodzenia ciała. Sprawdziłem na sobie, że trudno wytrzymać w powietrzu nagrzanym do temperatury 110°C. Skóra zaczyna nieprzyjemnie parzyć, trudno się oddycha. Najlepiej się czuję w temperaturze 90-100°C, czyli w saunie suchej. Dlatego nie zastosowałem droższego pieca kombi z generatorem pary.

 • Marta: Dla mnie komfortowa jest temperatura 70-80°C. Przed rozpoczęciem kąpieli w gorącym powietrzu zawsze bierzemy prysznic w celu zmycia potu - jeśli tego się nie zrobi, po rozgrzaniu skóra zaczyna piec i swędzieć. Po prysznicu konieczne jest wysuszenie ciała. My wychodzimy z kabiny zwykle po 10-15 minutach i znowu bierzemy prysznic, ale tym razem zimny. Czas schładzania ciała trwa na ogół nieco dłużej. Nie zapominamy wtedy o uzupełnieniu płynów! Powtarzamy te czynności jeszcze dwa razy. W zimie mąż chętnie wychodzi boso na śnieg - mówi, że przez pierwsze 5 minut nie czuje chłodu. W tym czasie wietrzymy łazienkę.

 • Koszt jednorazowej potrójnej sesji o łącznej długości 1,5-2 godziny plus 20-40 minut nagrzewania się sauny nie jest wysoki, wynosi mniej niż 10 zł. Przez 7 lat urządzenie działało bez awarii. Warto je zamontować pod warunkiem, że ma się zdrowe serce, prawidłowe ciśnienie, itp. Niezbędna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Sauna w salonie kąpielowym - koszty:

 • Dobudowanie pokoju kąpielowego z sauną 28 000 zł, w tym sama sauna z montażem 10 000 zł;
 • Eksploatacja - miesięcznie 40-80 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Frontowa przeszklona ściana i drzwi razem mają szerokość 2 m, pod ścianą wlot wentylacyjny, wylot - w suficie.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje