Dwuosobowa sauna w piwnicy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2018-07-20 06:14:52
Dwuosobowa sauna w piwnicy

Gdybyśmy budowali nowy dom, po postawieniu stanu surowego skonsultowalibyśmy się z wykonawcą saun, aby precyzyjnie ustalić ustawienie ścian, pozostawienia otworu na drzwi do sauny, zaplanować dociągnięcia energii elektrycznej - mówi Marzena - właścicielka sauny.

Montaż ścian sauny
Montaż ścian sauny

Parametry domu: budynek o powierzchni 160 m2, piętrowy, rok budowy 2000.

Parametry sauny: sauna sucha – temperatura: 70–100°C, wilgotność: 5–20% z możliwością jej zwiększenia przez polewanie kamieni wodą. Sauna z drewna osikowego. Drzwi wejścioweze szkła hartowanego, wymiary: 70 x 190 cm.

Wymiary sauny: szerokość: 160 cm, wysokość: 210 cm, głębokość: 400 cm.

Piec: firmy EOS 6 kW.

Zasilanie: 3 fazy 400 V.

Wyposażenie: ławy z drewna osikowego, oświetlenie, drzwi ze szkła hartowanego, piec, drewniane wiaderko na wodę wraz z łychą do polewania kamieni pieca, termometr z termohigrometrem.

Decyzja: Zdecydowaliśmy się na dwuosobową kabinę, która zamontowaliśmy w pomieszczeniu rekreacyjnym w piwnicy. Początkowo chcieliśmy urządzić saunę w łazience na piętrze, ale jedynym miejscem na saunę był kąt przy natrysku, a to oznaczałoby konieczność zabezpieczenie ściany kabiny sauny przylegającej do prysznica płytą wodoodporną i przyklejenie na niej glazury.

Okazało się, że nie produkują już płytek z serii, która mamy w łazience i nie chcieliśmy wprowadzać kolejnego koloru. Poza tym po konsultacji z wykonawcą uznaliśmy, że w piwnicy będzie to dużo lepsza lokalizacja i zmieści się większa, wygodniejsza kabina. Wykonawcy szukaliśmy w internecie i pytaliśmy znajomych. Wysłaliśmy zapytanie do kilku firm i wybraliśmy tą, która zaoferowała przystępną cenę i jak się okazało istnieje na rynku już prawie 25 lat. Uznaliśmy, że to jest dobra rekomendacja.

Montaż ścian ław w saunie Osadzenie drzwi ze szkła hartowanego
Montaż ścian ław w saunie Osadzenie drzwi ze szkła hartowanego
Ławy umieszczone są na dwóch wysokościach
Ławy umieszczone są na dwóch wysokościach

Rady i przestrogi:

 • Zanim zaplanujemy saunę, warto dobrze przemyśleć miejsce, w której ma być zamontowana. Warto skonsultować się z wykonawcą i posłuchać jego rad. My tak zrobiliśmy i nie żałujemy.

 • Bardzo ważna jest zmywalna posadzka w saunie (terakota lub gres), na której układa się drewnianą kratkę. Choć podobno można zbudować saunę również na parkiecie, ale nie wydaje nam się to praktyczne i zdrowe rozwiązanie. Nie chcielibyśmy wdychać rozgrzanego lakieru z parkietu.
   
 • Warto też przemyśleć kwestię zamontowania sauny pod skosem, czyli na poddaszu. Jest to możliwe ale tylko pod warunkiem, że w miejscu ustawienia pieca, pomieszczenie będzie miało min. 2 m wysokości. Poza tym ścięcie kabiny podraża koszty budowy o ok. 20 %.
   
 • Do zasilania sauny potrzebny jest kabel trójfazowy. Warto o tym pamiętać rozprowadzając instalację elektryczną w domu. Piec na 230 V wystarczają tylko do małej, jednoosobowej kabiny o maksymalnej kubaturze 4,5 m3.
   
 • Gdybyśmy budowali nowy dom, po postawieniu stanu surowego skonsultowalibyśmy się z wykonawcą saun, aby precyzyjnie ustalić ustawienie ścian, pozostawienia otworu na drzwi do sauny, zaplanować dociągnięcia energii elektrycznej (już na tym etapie warto wiedzieć, gdzie będzie stał piec lub wisiał sterownik) i jakiej będzie mocy (230 V czy 400 V).

Koszty: sauna firmy Saunal z piecem – 6150 zł z pomiarami na miejscu, transportem i montażem.

Jednocześnie z sauny mogą korzystać 2 osoby leżące, lub 4 siedzące
Jednocześnie z sauny mogą korzystać 2 osoby leżące, lub 4 siedzące

Joanna Dąbrowska 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny