Dwuosobowa sauna w piwnicy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dwuosobowa sauna w piwnicy

Gdybyśmy budowali nowy dom, po postawieniu stanu surowego skonsultowalibyśmy się z wykonawcą saun, aby precyzyjnie ustalić ustawienie ścian, pozostawienia otworu na drzwi do sauny, zaplanować dociągnięcia energii elektrycznej - mówi Marzena - właścicielka sauny.

Montaż ścian sauny
Montaż ścian sauny

Parametry domu: budynek o powierzchni 160 m2, piętrowy, rok budowy 2000.

Parametry sauny: sauna sucha – temperatura: 70–100°C, wilgotność: 5–20% z możliwością jej zwiększenia przez polewanie kamieni wodą. Sauna z drewna osikowego. Drzwi wejścioweze szkła hartowanego, wymiary: 70 x 190 cm.

Wymiary sauny: szerokość: 160 cm, wysokość: 210 cm, głębokość: 400 cm.

Piec: firmy EOS 6 kW.

Zasilanie: 3 fazy 400 V.

Wyposażenie: ławy z drewna osikowego, oświetlenie, drzwi ze szkła hartowanego, piec, drewniane wiaderko na wodę wraz z łychą do polewania kamieni pieca, termometr z termohigrometrem.

Decyzja: Zdecydowaliśmy się na dwuosobową kabinę, która zamontowaliśmy w pomieszczeniu rekreacyjnym w piwnicy. Początkowo chcieliśmy urządzić saunę w łazience na piętrze, ale jedynym miejscem na saunę był kąt przy natrysku, a to oznaczałoby konieczność zabezpieczenie ściany kabiny sauny przylegającej do prysznica płytą wodoodporną i przyklejenie na niej glazury.

Okazało się, że nie produkują już płytek z serii, która mamy w łazience i nie chcieliśmy wprowadzać kolejnego koloru. Poza tym po konsultacji z wykonawcą uznaliśmy, że w piwnicy będzie to dużo lepsza lokalizacja i zmieści się większa, wygodniejsza kabina. Wykonawcy szukaliśmy w internecie i pytaliśmy znajomych. Wysłaliśmy zapytanie do kilku firm i wybraliśmy tą, która zaoferowała przystępną cenę i jak się okazało istnieje na rynku już prawie 25 lat. Uznaliśmy, że to jest dobra rekomendacja.

Montaż ścian ław w saunie Osadzenie drzwi ze szkła hartowanego
Montaż ścian ław w saunie Osadzenie drzwi ze szkła hartowanego
Ławy umieszczone są na dwóch wysokościach

Rady i przestrogi:

 • Zanim zaplanujemy saunę, warto dobrze przemyśleć miejsce, w której ma być zamontowana. Warto skonsultować się z wykonawcą i posłuchać jego rad. My tak zrobiliśmy i nie żałujemy.

 • Bardzo ważna jest zmywalna posadzka w saunie (terakota lub gres), na której układa się drewnianą kratkę. Choć podobno można zbudować saunę również na parkiecie, ale nie wydaje nam się to praktyczne i zdrowe rozwiązanie. Nie chcielibyśmy wdychać rozgrzanego lakieru z parkietu.
   
 • Warto też przemyśleć kwestię zamontowania sauny pod skosem, czyli na poddaszu. Jest to możliwe ale tylko pod warunkiem, że w miejscu ustawienia pieca, pomieszczenie będzie miało min. 2 m wysokości. Poza tym ścięcie kabiny podraża koszty budowy o ok. 20 %.
   
 • Do zasilania sauny potrzebny jest kabel trójfazowy. Warto o tym pamiętać rozprowadzając instalację elektryczną w domu. Piec na 230 V wystarczają tylko do małej, jednoosobowej kabiny o maksymalnej kubaturze 4,5 m3.
   
 • Gdybyśmy budowali nowy dom, po postawieniu stanu surowego skonsultowalibyśmy się z wykonawcą saun, aby precyzyjnie ustalić ustawienie ścian, pozostawienia otworu na drzwi do sauny, zaplanować dociągnięcia energii elektrycznej (już na tym etapie warto wiedzieć, gdzie będzie stał piec lub wisiał sterownik) i jakiej będzie mocy (230 V czy 400 V).

Koszty: sauna firmy Saunal z piecem – 6150 zł z pomiarami na miejscu, transportem i montażem.

Jednocześnie z sauny mogą korzystać 2 osoby leżące, lub 4 siedzące

Joanna Dąbrowska 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje