Jaką bieżnię wybrać do domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaką bieżnię wybrać do domu?

Bieganie to popularna aktywność fizyczna. Regularne treningi pozwalają na utrzymanie właściwej kondycji. Chcąc trenować w komfortowych warunkach warto zdecydować się na zakup bieżni. Jaki sprzęt jest najlepszym wyborem do domu?

aktualizacja: 2022-09-23 07:54:49

Jak efektywnie ćwiczyć na bieżni?

Bieżnia domowa stanowi doskonały sposób na wyrobienie w sobie nawyku regularnego treningu w komfortowych warunkach. A to z kolei przekłada się na lepszą wydolność krążeniowo-oddechową, wytrzymałość oraz dobre zdrowie.

Ćwiczenie na tym sprzęcie pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeśli treningi zostaną połączone z odpowiednim odżywianiem, to wówczas pozwalają nie tylko wymodelować sylwetkę, lecz także wzmocnić układ mięśniowy i kostny. Regularne ćwiczenia zwiększają poziom dopaminy i serotoniny, czyli hormonów szczęścia.

Bieganie w domowych warunkach potrafi doskonale zastąpić trening w terenie, a to potrafią docenić przede wszystkim wszystkie zapracowane osoby. Pas bieżni znacznie lepiej amortyzuje uderzenia stopy, niż twarde oraz nierówne podłoże, a to w dużym stopniu zmniejsza ryzyko przeciążeń oraz urazów stóp, stawów oraz kręgosłupa.

Jakie są rodzaje bieżni?

Wybór bieżni, które doskonale sprawdzają się w domowych warunkach jest ogromny. Każdy klient ma do wyboru:

  • bieżnie mechaniczne - zwane manualnymi. Nie posiadają one wspomagania, a pas po którym się biegnie jest napędzany siłą ludzkich mięśni,
  • bieżnie elektryczne - które to są napędzane silnikiem. Pozwalają one dostosować intensywność treningów do kondycji i umiejętności każdego sportowca. Pozwalają one na wybór różnych programów treningowych, stopnia nachylenia oraz prędkości,
  • bieżnie ciśnieniowe - które są wyposażone w specjalną kapsułę, która przez podciśnienie przyspiesza spalanie tłuszczu,
  • bieżnie antygrawitacyjne - które świetnie odciążają stawy biegacza. Są dobrym wyborem do celów rehabilitacyjnych.

Czym kierować się podczas wyboru bieżni?

Wybór bieżni determinuje kilka istotnych czynników. Bardzo ważna jest cicha praca mechanizmu oraz możliwość złożenia sprzętu do małych rozmiarów. Podczas jego zakupu warto także zwrócić uwagę na:

  • moc ,
  • rodzaj mechanizmu,
  • zakresy prędkości,
  • obecność wyświetlacza,
  • ilość programów do ćwiczenia,
  • możliwość regulacji kąta nachylenia pasa.

Bardzo ważne jest również to, aby wybrany model miał sensory dotykowe do pomiaru tętna, wbudowany wentylator oraz miejsce na bidon z orzeźwiającym napojem. A jeśli jest wyposażony w uchwyt na telefon, wejście AUX oraz łączność z Bluetooth, to wówczas podczas treningów można słuchać ulubionej muzyki.

Jak prawidłowo biegać po bieżni?

Bieganie należy rozpocząć od 10-minutowej rozgrzewki, w postaci powolnego marszu oraz ćwiczeń rozciągających. Przed wejściem na pas trzeba stanąć na brzegach bieżni i włączyć najniższe tempo.

Później należy ostrożnie wejdź na niego i stopniowo zwiększać prędkość. Zawsze należy się trzymać środka, gdyż wpływa to bezpieczeństwo użytkownika. Ważne jest, aby w czasie treningu nie garbić się oraz spokojnie oddychać.

Chcąc uzyskać w pełni zadowalające efekty warto biegać na bieżni około 40 minut dziennie.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!