Jak zamontować baterię wannową w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zamontować baterię wannową w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych?

W jaki sposób należy zamontować naścienną baterię wannową w ścianie gipsowo-kartonowej? Czy konieczne są jakieś wzmocnienia i z czego je zrobić?

Odpowiedź eksperta: Przygotowanie osadzenia baterii wannowej na ścianie g-k trzeba rozpocząć już przy szykowaniu jej rusztu konstrukcyjnego, dostosowując miejsce i rozstaw profili do lokalizacji baterii.

Ze względu na małą sztywność ścianek szkieletowych, do przytwierdzenia baterii niezbędna będzie listwa montażowa, przykręcona do słupków pionowych na odpowiedniej wysokości. Zależnie od modelu, może ona mieć regulowany rozstaw przyłączeń, który trzeba dopasować do konkretnej baterii - najczęściej 150 mm.

Po podłączeniu do króćców przyłączeniowych rur zimnej i ciepłej wody, wyjście do baterii zaślepia się specjalnymi korkami, a do rusztu - po wycięciu otworów na baterię - można przytwierdzić wodoodporną płytę g-k. Wskazane jest zamontowanie płyt dwuwarstwowo, co zwiększy sztywność ściany, ponadto przed położeniem płytek ceramicznych - przygotowanie wodochronnej warstwy z tzw. płynnej folii.

Zamocowanie baterii do króćców przyłączeniowych wymaga użycia łączników dopasowanych wymiarem gwintu i długością do jej modelu oraz zagłębienia podłączenia od lica ściany. Najczęściej wykorzystuje się łączniki mimośrodowe, umożliwiające korektę rozstawienia króćców i przedłużki o różnej długości, regulujące odstawanie baterii od ściany.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Listwa montażowa ułatwia mocowanie baterii do ściany z płyt gipsowo-kartonowych. (fot. Hydroland)

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje