Jak zamontować baterię wannową w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zamontować baterię wannową w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych?

W jaki sposób należy zamontować naścienną baterię wannową w ścianie gipsowo-kartonowej? Czy konieczne są jakieś wzmocnienia i z czego je zrobić?

aktualizacja: 2018-10-16 10:51:39

Odpowiedź eksperta: Przygotowanie osadzenia baterii wannowej na ścianie g-k trzeba rozpocząć już przy szykowaniu jej rusztu konstrukcyjnego, dostosowując miejsce i rozstaw profili do lokalizacji baterii.

Ze względu na małą sztywność ścianek szkieletowych, do przytwierdzenia baterii niezbędna będzie listwa montażowa, przykręcona do słupków pionowych na odpowiedniej wysokości. Zależnie od modelu, może ona mieć regulowany rozstaw przyłączeń, który trzeba dopasować do konkretnej baterii - najczęściej 150 mm.

Po podłączeniu do króćców przyłączeniowych rur zimnej i ciepłej wody, wyjście do baterii zaślepia się specjalnymi korkami, a do rusztu - po wycięciu otworów na baterię - można przytwierdzić wodoodporną płytę g-k. Wskazane jest zamontowanie płyt dwuwarstwowo, co zwiększy sztywność ściany, ponadto przed położeniem płytek ceramicznych - przygotowanie wodochronnej warstwy z tzw. płynnej folii.

Zamocowanie baterii do króćców przyłączeniowych wymaga użycia łączników dopasowanych wymiarem gwintu i długością do jej modelu oraz zagłębienia podłączenia od lica ściany. Najczęściej wykorzystuje się łączniki mimośrodowe, umożliwiające korektę rozstawienia króćców i przedłużki o różnej długości, regulujące odstawanie baterii od ściany.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Listwa montażowa ułatwia mocowanie baterii do ściany z płyt gipsowo-kartonowych. (fot. Hydroland)

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny