Nie udało mi się równo ułożyć płytek na ścianie w łazience. Co robić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nie udało mi się równo ułożyć płytek na ścianie w łazience. Co robić?

Układałem samodzielnie glazurę w łazience i pod koniec prac okazało się, że ostatniego rzędu nie udało się równo ułożyć, bo zabrakło miejsca na warstwę kleju. Przed ułożeniem sprawdzałem równość ściany, a podczas przyklejania stale kontrolowałem położenie płytek poziomnicą. Zaprawę klejową nakładałem pacą zębatą na ścianę, jaki więc popełniłem błąd i jak go naprawić?

aktualizacja: 2021-12-01 10:24:26

Odpowiedź eksperta: Przy układaniu płytek na ścianie - szczególnie gdy jest ona długa - trudno precyzyjnie utrzymać prostoliniowość okładziny, wykorzystując jedynie poziomnicę, gdyż nawet niewielkie odchylenia na kolejnych płytkach w rzędzie kumulują się i coraz bardziej przylegają lub odstają od ściany.

Dlatego oprócz listwy startowej, umożliwiającej utrzymanie poziomego układu płytek, warto użyć pasa kierunkowego, który ułatwi uzyskanie równej płaszczyzny całej ściany. Dzięki temu nawet przy nierównościach podłoża czy zwichrowaniu powierzchni płytek ściana wykończona okładziną będzie równa. Pas kierunkowy to profil tynkarski osadzony w zaprawie gipsowej lub przykręcony do ściany albo paski odpadowe płytek przytwierdzone zaprawą klejową.

W każdym przypadku chodzi o utworzenie tymczasowego oparcia dla łaty kontrolnej (na całej wysokości montowanej okładziny), która wyznacza prawidłowe ułożenie lica kolejnych płytek. Oczywiście po ułożeniu okładziny pas kierunkowy usuwa się i uzupełnia brakujące płytki.

Jeśli ściana jest dłuższa niż łata (najczęściej mają 2 m), to trzeba zamocować dodatkowe pasy kierunkowe w mniejszych odstępach. Utworzoną przez nie płaszczyznę sprawdza się dodatkowo sznurem naciągniętym między skrajnymi pasami - przynajmniej na dole i na górze wysokości planowanej okładziny.

Redakcja BD
Na rysunku otwierającym: Listwa startowa umożliwia ułożenie poziome kolejnych rzędów płytek na ścianie.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość gres

16 Jan 2020, 14:07

jeżeli niewiele odpycha płytę od ściany to można spróbować skuć, trochę ścianę i wpasować płytkę z klejem

23 Sep 2018, 19:30

Dnia 22.09.2018 o 14:09, Pomocnik napisał:  ostatniego rzędu nie udało się równo ułożyć, bo zabrakło miejsca na warstwę kleju.     No i co z tego? Są inne, płynne kleje, które nie dokładają nam wymiaru, na przykład cyjanopan. Możesz też ...

Gość

22 Sep 2018, 14:59

Jak dawno było klejone? Jeśli wczoraj, to zdejmij płytki, oczyść z kleju i spróbuj kleić na klej nakładany pacą z drobniejszymi zębami i ciut(!!!) rzadszym klejem... A jak wcześniej, to można skuć płytki, skuć klej ze ściany z warstewką tynku i kleić jeszcze raz... ...

Gość Ekspert nie zrozumiał pytania

22 Sep 2018, 14:09

Pytanie brzmi co teraz zrobić, a nie jak robić. Bardzo często "eksperci" nie odpowiadają na pytania ponieważ nie są ekspertami.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image