Nie udało mi się równo ułożyć płytek na ścianie w łazience. Co robić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Nie udało mi się równo ułożyć płytek na ścianie w łazience. Co robić?

Układałem samodzielnie glazurę w łazience i pod koniec prac okazało się, że ostatniego rzędu nie udało się równo ułożyć, bo zabrakło miejsca na warstwę kleju. Przed ułożeniem sprawdzałem równość ściany, a podczas przyklejania stale kontrolowałem położenie płytek poziomnicą. Zaprawę klejową nakładałem pacą zębatą na ścianę, jaki więc popełniłem błąd i jak go naprawić?

Odpowiedź eksperta: Przy układaniu płytek na ścianie - szczególnie gdy jest ona długa - trudno precyzyjnie utrzymać prostoliniowość okładziny, wykorzystując jedynie poziomnicę, gdyż nawet niewielkie odchylenia na kolejnych płytkach w rzędzie kumulują się i coraz bardziej przylegają lub odstają od ściany.

Dlatego oprócz listwy startowej, umożliwiającej utrzymanie poziomego układu płytek, warto użyć pasa kierunkowego, który ułatwi uzyskanie równej płaszczyzny całej ściany. Dzięki temu nawet przy nierównościach podłoża czy zwichrowaniu powierzchni płytek ściana wykończona okładziną będzie równa. Pas kierunkowy to profil tynkarski osadzony w zaprawie gipsowej lub przykręcony do ściany albo paski odpadowe płytek przytwierdzone zaprawą klejową.

W każdym przypadku chodzi o utworzenie tymczasowego oparcia dla łaty kontrolnej (na całej wysokości montowanej okładziny), która wyznacza prawidłowe ułożenie lica kolejnych płytek. Oczywiście po ułożeniu okładziny pas kierunkowy usuwa się i uzupełnia brakujące płytki.

Jeśli ściana jest dłuższa niż łata (najczęściej mają 2 m), to trzeba zamocować dodatkowe pasy kierunkowe w mniejszych odstępach. Utworzoną przez nie płaszczyznę sprawdza się dodatkowo sznurem naciągniętym między skrajnymi pasami - przynajmniej na dole i na górze wysokości planowanej okładziny.

Redakcja BD
Na rysunku otwierającym: Listwa startowa umożliwia ułożenie poziome kolejnych rzędów płytek na ścianie.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość gres

16 Sty 2020, 13:07

jeżeli niewiele odpycha płytę od ściany to można spróbować skuć, trochę ścianę i wpasować płytkę z klejem

time image

23 Wrz 2018, 17:30

Dnia 22.09.2018 o 14:09, Pomocnik napisał:  ostatniego rzędu nie udało się równo ułożyć, bo zabrakło miejsca na warstwę kleju.     No i co z tego? Są inne, płynne kleje, które nie dokładają nam wymiaru, na przykład cyjanopan. Możesz też ...

time image

Gość

22 Wrz 2018, 12:59

Jak dawno było klejone? Jeśli wczoraj, to zdejmij płytki, oczyść z kleju i spróbuj kleić na klej nakładany pacą z drobniejszymi zębami i ciut(!!!) rzadszym klejem... A jak wcześniej, to można skuć płytki, skuć klej ze ściany z warstewką tynku i kleić jeszcze raz... ...

time image

Gość Ekspert nie zrozumiał pytania

22 Wrz 2018, 12:09

Pytanie brzmi co teraz zrobić, a nie jak robić. Bardzo często "eksperci" nie odpowiadają na pytania ponieważ nie są ekspertami.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje