Nie udało mi się równo ułożyć płytek na ścianie w łazience. Co robić?

Nie udało mi się równo ułożyć płytek na ścianie w łazience. Co robić?

Układałem samodzielnie glazurę w łazience i pod koniec prac okazało się, że ostatniego rzędu nie udało się równo ułożyć, bo zabrakło miejsca na warstwę kleju. Przed ułożeniem sprawdzałem równość ściany, a podczas przyklejania stale kontrolowałem położenie płytek poziomnicą. Zaprawę klejową nakładałem pacą zębatą na ścianę, jaki więc popełniłem błąd i jak go naprawić?

Streszczenie artykułu
Porada dotyczy problemu z nierównym ułożeniem płytek w łazience i wskazuje, jak można temu zapobiec, stosując pas kierunkowy oraz listwę startową. Dzięki tym narzędziom łatwiej jest utrzymać prostoliniowość okładziny na ścianie, nawet przy jej nierównościach.

Przy układaniu płytek na ścianie - szczególnie gdy jest ona długa - trudno precyzyjnie utrzymać prostoliniowość okładziny, wykorzystując jedynie poziomnicę, gdyż nawet niewielkie odchylenia na kolejnych płytkach w rzędzie kumulują się i coraz bardziej przylegają lub odstają od ściany.

Dlatego oprócz listwy startowej, umożliwiającej utrzymanie poziomego układu płytek, warto użyć pasa kierunkowego, który ułatwi uzyskanie równej płaszczyzny całej ściany. Dzięki temu nawet przy nierównościach podłoża czy zwichrowaniu powierzchni płytek ściana wykończona okładziną będzie równa. Pas kierunkowy to profil tynkarski osadzony w zaprawie gipsowej lub przykręcony do ściany albo paski odpadowe płytek przytwierdzone zaprawą klejową.

W każdym przypadku chodzi o utworzenie tymczasowego oparcia dla łaty kontrolnej (na całej wysokości montowanej okładziny), która wyznacza prawidłowe ułożenie lica kolejnych płytek. Oczywiście po ułożeniu okładziny pas kierunkowy usuwa się i uzupełnia brakujące płytki.

Jeśli ściana jest dłuższa niż łata (najczęściej mają 2 m), to trzeba zamocować dodatkowe pasy kierunkowe w mniejszych odstępach. Utworzoną przez nie płaszczyznę sprawdza się dodatkowo sznurem naciągniętym między skrajnymi pasami - przynajmniej na dole i na górze wysokości planowanej okładziny.

Redakcja BD
Na rysunku otwierającym: Listwa startowa umożliwia ułożenie poziome kolejnych rzędów płytek na ścianie.

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie błędy popełnił właściciel podczas układania płytek?

    Pytający popełnił błąd, nie używając pasa kierunkowego, który ułatwia utrzymanie równej płaszczyzny okładziny na całej ścianie. Korzystanie jedynie z poziomnicy nie było wystarczające, a niewielkie odchylenia kumulowały się, prowadząc do problemów z ułożeniem ostatniego rzędu płytek.
  • Dlaczego ostatni rząd płytek nie został ułożony równo?

    Ostatni rząd płytek nie został ułożony równo, ponieważ zabrakło miejsca na warstwę kleju. Problem mógł wynikać z odchyleń powstających w trakcie montażu kolejnych płytek, co było efektem braku zastosowania pasa kierunkowego.
  • Jak można zapobiec problemom z równością ściany przy układaniu płytek?

    Aby zapobiec problemom z równością ściany, należy oprócz listwy startowej użyć pasa kierunkowego. Pas ten pomaga utrzymać prostoliniowość okładziny i tworzy tymczasowe oparcie dla łaty kontrolnej, dzięki czemu powierzchnia płytek będzie równa.
  • Czym jest pas kierunkowy i jak działa?

    Pas kierunkowy to profil tynkarski lub paski płytek przytwierdzone do ściany, które służą jako oparcie dla łaty kontrolnej. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie równej płaszczyzny ściany, nawet jeśli ściana jest nierówna lub płytki są zwichrowane.
  • Co należy zrobić po zakończeniu układania okładziny przy użyciu pasa kierunkowego?

    Po zakończeniu układania okładziny pas kierunkowy należy usunąć, a brakujące płytki uzupełnić, aby ściana była jednolita i estetyczna.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość gres
16-01-2020 14:07
jeżeli niewiele odpycha płytę od ściany to można spróbować skuć, trochę ścianę i wpasować płytkę z klejem
retrofood
23-09-2018 19:30
Dnia 22.09.2018 o 14:09, Pomocnik napisał:  ostatniego rzędu nie udało się równo ułożyć, bo zabrakło miejsca na warstwę kleju.     No i co z tego? Są inne, płynne kleje, które nie dokładają nam wymiaru, na przykład cyjanopan. Możesz też ...
Gość
22-09-2018 14:59
Jak dawno było klejone? Jeśli wczoraj, to zdejmij płytki, oczyść z kleju i spróbuj kleić na klej nakładany pacą z drobniejszymi zębami i ciut(!!!) rzadszym klejem... A jak wcześniej, to można skuć płytki, skuć klej ze ściany z warstewką tynku i kleić jeszcze raz... ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz