Montaż stelaża podtynkowego Cersanit AQUA krok po kroku

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Montaż stelaża podtynkowego Cersanit AQUA krok po kroku

Podwieszane miski WC, które stały się obowiązkowym wyposażeniem większości toalet i łazienek, wymagają stelaża podtynkowego. Ponieważ wszystkie jego elementy są zabudowane, wielu użytkowników i instalatorów obawia się ewentualnych późniejszych awarii czy konserwacji. Dlatego niezawodność to tylko jeden z powodów, dla którego warto zdecydować się na stelaże podtynkowe AQUA - bezpieczne, łatwe w montażu i komfortowe w użytkowaniu.

aktualizacja: 2024-03-01 09:53:17

Wybierając stelaż podtynkowy AQUA otrzymasz gwarancję niezawodności zestawu przez okres 10 lat, wygodę codziennego użytkowania i mniejsze zużycie wody. Zaplanuj ekologiczną i nowoczesną łazienkę z polską marką Cersanit.

Jaki stelaż podtynkowy Cersanit wybrać?

Który z dostępnych na rynku stelaży będzie idealnie dopasowany do naszej łazienki i pozwoli na wieloletnie, bezpieczne użytkowanie? Zanim wybierzemy się po zakup stelaża do salonu, powinniśmy określić wysokość i głębokość zabudowy. Warto porozmawiać w sklepie ze specjalistą i upewnić się, który zestaw podtynkowy będzie najbardziej odpowiedni.

W ofercie polskiej marki Cersanit znajdują się nowoczesne i praktyczne rozwiązania, np. stelaże AQUA wyposażone w system efektywnego i oszczędnego spłukiwania wody. Dla osób, które chcą wykorzystać cenną przestrzeń np. pod skosami, polecamy stelaż pneumatyczny niski AQUA 40 PNEU QF LOW. Każdy dostępny w ofercie stelaż AQUA jest wyposażony w szereg udogodnień, w tym we FRESH SYSTEM, zapewniający kompleksową higienę w toalecie.

W ofercie Cersanit dostępne są następujące modele AQUA:

 • stelaż mechaniczny AQUA 50 MECH QF o szerokości 50 cm;
 • stelaż pneumatyczny AQUA 50 PNEU QF o szerokości 50 cm;
 • stelaż pneumatyczny AQUA 40 PNEU QF LOW o szerokości 41 cm.

Do stelaża powinniśmy dobrać miskę zawieszaną z deską i przycisk spłukujący, dopasowane do stylu łazienki. Możemy też zdecydować się na gotowy i przetestowany przez ekspertów zestaw z odpowiednio dobranymi elementami.

Stelaże podtynkowe AQUA marki Cersanit dostępne są z pneumatycznym lub mechanicznym uruchamianiem spłukiwania wody.
Stelaże podtynkowe AQUA marki Cersanit dostępne są z pneumatycznym lub mechanicznym uruchamianiem spłukiwania wody.

Instalacja zestawu podtynkowego Cersanit jest szybka i łatwa. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik, dotyczący montażu stelaża AQUA.

Jak zainstalować stelaż podtynkowy AQUA?

Montaż zestawu podtynkowego Cersanit AQUA z pneumatycznym lub mechanicznym systemem spłukiwania jest prosty, dzięki licznym ułatwieniom instalacyjnym. Z instalacją i regulacją zestawu poradzi sobie jedna osoba, nawet jeśli nie ma dużego doświadczenia lub robi to po raz pierwszy.

Narzędzia potrzebne do montażu stelaża:

 • miarka i ołówek,
 • wiaderko do przepłukiwania układu,
 • wiertarka udarowa lub młotowiertarka z wiertłami widiowymi,
 • klucze płaskie i klucze hydrauliczne,
 • poziomnica,
 • piłka lub szlifierka kątowa do cięcia plastikowych rur,
 • nożyk z wymiennymi ostrzami,
 • nitka teflonowa albo pakuły,
 • wkrętak.
Zobacz film instruktażowy przedstawiający łatwy montaż stelaża mechanicznego AQUA 50 MECH QF

Instrukcja montażu stelaża podtynkowego AQUA. Krok po kroku

Montaż stelaża AQUA rozpoczynamy od ustawienia go w odpowiednim miejscu. W pobliżu miejsca instalacji nie powinno znajdować się przyłącze elektryczne. Po ustawieniu stelaża przy przyłączach wodno-kanalizacyjnych pora na regulację jego wysokości.

W zestawach AQUA mamy wszystkie niezbędne przyłącza w komplecie.
W zestawach AQUA mamy wszystkie niezbędne przyłącza w komplecie.

Krok 1. Regulacja wysokości stelaża

Na tym etapie montażu pomogą nam udogodnienia zastosowane w stelażach AQUA:

 • znacznik 1 metra, który pozwala ustalić wysokość, na jakiej miska zawieszana ma zostać zamontowana;
 • obrotowe stopy wyposażone w hamulce umożliwiające jednoosobowy montaż;

Przy pozycjonowaniu stelaża, ustawiamy stopy w jednej z czterech pozycji. Hamulce w stopach uniemożliwiają obsunięcie się stelaża, dlatego jego montaż jest bezpieczny i wygodny - może być wykonywany przez jedną osobę.

Stelaże podtynkowe AQUA zostały wyposażone w szereg udogodnień instalacyjnych min. uchwyty ścienne QUICK FIX, hamulce w obrotowych stopach, regulowane kolano odpływowe.
Stelaże podtynkowe AQUA zostały wyposażone w szereg udogodnień instalacyjnych min. uchwyty ścienne QUICK FIX, hamulce w obrotowych stopach, regulowane kolano odpływowe.

Znacznik jednego metra, pomocny przy regulacji wysokości stelaża, znajduje się na zbiorniku stelaża po lewej i prawej stronie od strony frontowej. Regulację wysokości stelaża (docelowa wysokość zawieszenia miski WC) zaczynamy od odliczenia odległości między stopą a znacznikiem i powiększenia jej o grubość planowanej posadzki.

Miska WC zawieszana powinna znajdować się na wysokości mniej więcej 40 cm od poziomu gotowej podłogi. Warto uwzględnić potrzeby wszystkich domowników tak, by cała rodzina mogła wygodnie korzystać z toalety. Przy niestandardowym projekcie łazienki musimy wykonać samodzielnie obliczenia, bazując na rysunku technicznym ceramiki.

Dzięki znacznikom 1 metr osoba montująca stelaż może bez problemu ustalić wysokość miski ponad poziomem ukończonej podłogi.
Dzięki znacznikom "1 metr" osoba montująca stelaż może bez problemu ustalić wysokość miski ponad poziomem ukończonej podłogi.

Krok 2. Uzbrajanie stelaża w przyłącza kanalizacyjne i mocowania ścienne

Na tym etapie montażu pomocne będą następujące udogodnienia:

 • kolano odpływowe z czterostopniowym system regulacji głębokości;
 • regulowane uchwyty mocujące do ściany QUICK FIX.

Dopasowujemy kolano odpływowe do otworu odpływowego. Element ten można łatwo ustawić w jednej z czterech pozycji oraz skierować na bok lub do dołu.

Następnie dokręcamy do stelaża uchwyty mocujące QUICK FIX. Mają one możliwość obrotu wokół własnej osi w zakresie 360° i pozwalają na wygodną instalację równoległą do ściany lub w rogu łazienki. Stopa uchwytu mocującego jest uchylna w zakresie -45° oraz +45°, co ułatwia dostosowanie położenia i montaż na nierównej ścianie.

Teraz możemy zająć się przymocowaniem stelaża do ściany i podłogi. Najpierw zaznaczamy miejsca nawiercenia otworów pod kołki rozporowe. Przed dokręceniem śrub (w stopach stelaża oraz w uchwytach ściennych) za pomocą poziomnicy musimy sprawdzić wypoziomowanie konstrukcji. Kiedy piony i poziomy będą zachowane, przytwierdzamy stelaż do ściany.

Po przytwierdzeniu stelaża do posadzki i ściany, sprawdzamy pion i poziom stelaża oraz dokonujemy ewentualnych korekt odległości np. poprzez dostępną mikro regulację w uchwytach QUICK FIX.
Po przytwierdzeniu stelaża do posadzki i ściany, sprawdzamy pion i poziom stelaża oraz dokonujemy ewentualnych korekt odległości np. poprzez dostępną mikro regulację w uchwytach QUICK FIX.

Krok 3. Przyłączenie instalacji wodnej doprowadzającej wodę do zbiornika

Na tym etapie pomogą nam udogodnienia takie jak:

 • 2 punkty podłączenia wody do zbiornika - od góry lub z tyłu albo z prawej lub lewej strony zbiornika w zależności od wybranego modelu stelaża;
 • kształt ramy oraz profilowanie zbiornika ułatwiające montaż i oszczędność miejsca instalacji;
 • wężyk przyłączeniowy z końcówkami o-ring, które można dokręcić ręką;
 • regulacja elementów wewnątrz zbiornika bez użycia narzędzi.

Pora na przyłączenie instalacji wodnej doprowadzającej wodę do zbiornika. Wybieramy jeden z punktów podłączenia zaworu doprowadzającego wodę, który jest najbliżej punktu zasilania wodą. Dokładnie dokręcamy wężyk doprowadzający wodę do zestawu. W stelażach podtynkowych AQUA zbiornik jest obniżony w stosunku do górnej ramy, co ułatwia wykonanie prac instalacyjnych. Na koniec dopasowujemy przedłużenie rury do kolana odpływowego i ostatecznie mocujemy odpływ.

Przed końcowym podłączeniem stelaża do instalacji wodnej, należy przepłukać rurki i wężyki doprowadzające wodę.
Przed końcowym podłączeniem stelaża do instalacji wodnej, należy przepłukać rurki i wężyki doprowadzające wodę.

Krok 4. Montaż przycisku spłukującego i miski zawieszanej - regulacja zakresu spłukiwania

Na tym etapie mamy usprawnienia takie jak:

 • łatwe ustawienie oszczędnego spłukiwania bez wyjmowania zaworu spustowego;
 • redukcja siły wyrzutu wody w stelażu mechanicznym;
 • możliwość instalacji przycisku spłukującego od przodu lub od góry w modelu AQUA 40 PNEU QF LOW.
Zobacz film instruktażowy przedstawiający łatwy montaż stelaża pneumatycznego AQUA 50 PNEU QF z miską zawieszana oraz przyciskiem spłukującym

Instalację przycisku spłukującego i miski WC zostawiamy na sam koniec. Elementy te podłączamy już po montażu zabudowy stelaża, położeniu płytek, wykonaniu fug. Pamiętaj, że przycisk spłukujący pneumatyczny jest kompatybilny ze stelażem pneumatycznym AQUA 50 PNEU QF lub AQUA 40 PNEU QF LOW w wersji niskiej. Przycisk mechaniczny będzie działał tylko w połączeniu ze stelażem mechanicznym AQUA 50 MECH QF. Tunel rewizyjny musimy dopasować do głębokości otworu rewizyjnego i odpowiednio dociąć.

Przyciski spłukujące dopasowane do stelaży AQUA są łatwe w montażu i pozwalają na znaczną oszczędność wody.
Przyciski spłukujące dopasowane do stelaży AQUA są łatwe w montażu i pozwalają na znaczną oszczędność wody.

Odpowiednio zainstalowany przycisk spłukujący będzie dozował odpowiednią ilość wody, a jego praca będzie cicha i płynna. Możemy ustawić spłukiwanie małe: od 2 do 3 litrów wody lub duże: 4, 5 lub 6 litrów. Zakres spłukiwania zależy od doboru miski lub wyboru zestawu oraz od regulacji zaworu spustowego. Wybierając miski ze spłukiwaniem wirowym, możemy ustawić oszczędne spłukiwanie na 2 litry i 4 litry, co pozwoli nam zaoszczędzić nawet do 20 tys. litrów wody rocznie.

Stelaż podtynkowy to obowiązkowe wyposażenie nowoczesnej łazienki.
Stelaż podtynkowy to obowiązkowe wyposażenie nowoczesnej łazienki.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły