Kąpiel w wannie to dla wielu prawdziwa esencja relaksu. Szczególnie dziś, gdy kojarzona jest przede wszystkim z komfortowym i przestronnym salonem łazienkowym. Jednak zwolennicy tej formy mycia chętnie decydują się na nią niezależnie od posiadanego metrażu. Kluczem do sukcesu jest właściwie dobrany model wanny oraz towarzysząca jej armatura.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2023-09-20
Data aktualizacji: 2023-10-23
Idealnie urządzona łazienka jest miejscem, w którym jej użytkownicy czują się najlepiej. Szeroka oferta rozwiązań z pewnością daje możliwości wyboru odpowiedniego wyposażenia. Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przyjrzeć się zróżnicowanym opcjom. Kwestia doboru armatury pasującej do konkretnej wanny nie jest wcale tak oczywista.
Na początek określmy nasze preferencje i zadecydujmy, czy lubimy korzystać z baterii dwu- czy jednouchwytowych, albo gdzie powinna znaleźć się rączka prysznicowa, by wygodnie można było z niej korzystać. Równie istotne będą miejsce i montaż baterii wannowej. Wśród dostępnych na rynku znajdziemy te naścienne, podtynkowe, ustawiane na rancie czy wysokie wolnostojące. Każdy z wymienionych modeli wymaga odmiennego sposobu instalacji, który powinniśmy dokładnie zaplanować jeszcze na etapie wykańczania łazienki.
Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje baterii wannowych i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Znane i wyjątkowo lubiane
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań pojawiających się w duecie z wanną są baterie naścienne. Montowane są bezpośrednio na ścianie nad wanną. W ich przypadku wybierać możemy spośród modeli jedno- i dwuuchwytowych. Baterie te standardowo wyposażone są w przełącznik wanna/natrysk i najczęściej trzeba do nich dokupić rączkę natryskową z wężem, a jeśli wanna służy nam dodatkowo jako prysznic - także drążek. Obsługa tego typu baterii jest wyjątkowo intuicyjna, a zainstalowane w nich nowoczesne mieszacze pozwalają na szybkie i precyzyjne ustawienie odpowiedniej temperatury wody. Ponadto dzięki wielu wariantom, armaturę tę łatwo dopasować do bardzo różnych stylów aranżacyjnych.
Bateria wannowa ścienna VITTO BLACK GOLD VERDELINE
Jeśli zależy nam na prostych, eleganckich formach, warto sięgnąć po baterię Vitto Black/Gold VerdeLine od Ferro. Jej charakterystyczne linie łączą się tu z ciekawym zestawieniem kolorystycznym: satynowej czerni oraz złota. Inną godną uwagi propozycją jest wannowa Fiesta w kolorze bright gold, której uniwersalne, smukłe kształty podkreślone zostały przez delikatną formę uchwytu sterującego wypływem wody.
Bateria wannowa FIESTA BRIGHT GOLD
Na wyciągnięcie ręki
Ciekawym rozwiązaniem są baterie wielootworowe stawiane na rancie wanny lub specjalnie przygotowanej półce. Jego atutem jest wizualne uporządkowanie wszystkich ustawionych obok siebie elementów (wylewki, uchwytu sterującego, dźwigni przełącznika i rączki z prysznicem). Nie eksponujemy też - jak ma to miejsce w przypadku baterii naściennych - korpusu i rozet maskujących przyłącza, a także węża prysznicowego, który chowamy pod obudową wanny. Należy pamiętać, że do montażu armatury stojącej konieczne jest przygotowanie otworów pod każdy element. Wyważone wzornictwo czterootworowych, wannowych modeli Algeo i Algeo Square sprawdzi się w wielu odmiennych aranżacjach.
Bateria wannowa podtynkowa ścienna ALGEO SQUARE
Na wskroś nowocześnie
Jeśli lubimy nowości, a przy tym czeka nas generalny remont łazienki, możemy przemyśleć montaż baterii podtynkowych. To niezwykle eleganckie i zaawansowane technologicznie rozwiązania. W modelach podtynkowych wszystko to, co zazwyczaj schowane jest w widocznym korpusie baterii, umieszczone zostaje w specjalnej obudowie pod ścianą i przykryte np. płytkami lub specjalną rozetą maskującą. Ta wyjątkowa armatura chętnie wykorzystywana jest w nowoczesnych i utrzymanych w stylu minimalistycznym aranżacjach. Świetnie sprawdzą się w nich jednouchwytowe, podtynkowe Algeo i Algeo Square, wykończone w chromie.
Bateria wannowa podtynkowa ścienna ALGEO SQUARE
Inną interesującą opcją jest wannowa bateria wolnostojąca. Najlepiej prezentuje się ustawiona w salonie kąpielowym obok wolnostojącej wanny. Do jej montażu niezbędne jest poprowadzenie instalacji doprowadzającej wodę, którą wykonuje się w podłodze. Wymaga to wcześniejszego uwzględnienia w projekcie, a także sporego zaangażowania wykonawcy. Jednak efekt końcowy, w którym główną rolę grają ustawione obok siebie wolnostojące wanna i bateria, wart jest poniesionego trudu. W ofercie Ferro także znajdziemy taki model - to bateria Fiesta.
Bateria wannowa wolnostojąca z zestawem natryskowym FIESTA
Pamiętajmy, że bateria wannowa musi być estetycznie spójna z pozostałymi: umywalkową, prysznicową czy bidetową. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór armatury z jednej kolekcji. Rozbudowane linie znajdziecie wśród propozycji Ferro.
Na zdjęciu otwierającym: bateria wannowa ścienna Savio