Jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej?

Codzienny prysznic to nie tylko element osobistej higieny, ale także przyjemność i chwila odprężenia. To swoisty rytuał wykonywany na rozpoczęcie i zakończenie dnia. Pewnym problemem może okazać się jednak czyszczenie kabiny prysznicowej. Jest to miejsce podatne na zabrudzenia powstające z mydła czy osadów kamienia wapiennego. Tego typu osady czy zabrudzenia wyglądają bardzo nieestetycznie i są niehigieniczne. Regularne czyszczenie kabiny prysznicowej sprawi, że posłuży nam ona na dłużej, biorąc prysznic będziemy zawsze czuć się świeżo.

aktualizacja: 2023-08-31 10:00:04
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest osad kamienia wapiennego?
  • Jak usunąć osady kamienia z prysznica?
  • Jak usunąć osady za pomocą sody oczyszczonej?
  • Jak usunąć osady za pomocą octu?
  • Jak usunąć osady za pomocą soku z cytryny?
  • Czy preparaty do usuwania kamienia ze sklepu są skuteczne?

Pozbycie się kamienia z kabiny prysznicowej jest możliwe na kilka sposobów: w tym celu można wykorzystać domowe metody lub gotowe preparaty.

Czym jest osad kamienia wapiennego?

Kamień wapienny to inaczej osad węglanu wapnia i magnezu powstający na skutek termicznego rozkładu znajdujących się w wodzie związków. Związki te mogą osadzać się na powierzchni, powodując właśnie powstawanie osadów z kamienia.

Taki osad występuje w kranach, rurach, a nawet w czajniku - wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się wodę. Chociaż nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, to jednak wygląda nieestetycznie i może przyczynić się do rozwoju bakterii. Warto zatem regularnie pozbywać się osadu i utrzymywać kabinę prysznicową w dobrym stanie.

Jak usunąć osady kamienia z prysznica?

Usunięcie osadów kamienia z kabiny prysznicowej może wydawać się działaniem bardzo żmudnym i nieprzyjemnym. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, za pomocą których wyczyścimy kabinę prysznicową szybko i skutecznie.

Domowe sposoby nie wymagają kupowania drogich preparatów, są też w pełni zdrowe oraz ekologiczne. Możemy wykorzystać w tym celu łatwo dostępne produkty, z pewnością znajdujące się w naszej kuchni. Osady kamienia można usuwać między innymi za pomocą sody oczyszczonej, octu czy soku z cytryny.

Domowe sposoby nie wymagają kupowania drogich preparatów, są też w pełni zdrowe oraz ekologiczne.
Domowe sposoby nie wymagają kupowania drogich preparatów, są też w pełni zdrowe oraz ekologiczne. (fot. Pixels)

Czyszczenie osadów kamienia za pomocą sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to wypróbowany środek służący do czyszczenia kuchni i łazienki. Sprawdzi się bardzo dobrze również do usunięcia kamienia z kabiny prysznicowej. Trzy łyżeczki sody mieszamy z łyżeczką wody aż do momentu, w którym otrzymamy gęstą pastę konsystencją przypominającą pastę do zębów.

Tę miksturę nakładamy na powierzchnię kabiny prysznicowej i pozostawiamy na kwadrans. Przygotowujemy wilgotną gąbkę, którą po upływie czasu przecieramy kabinę, a następnie całość spłukujemy letnią wodą.

Po nałożeniu sody oczyszczonej i odczekaniu 15 minut, kabinę przecieramy wilgotną gąbką i spłukujemy wodą.
Po nałożeniu sody oczyszczonej i odczekaniu 15 minut, kabinę przecieramy wilgotną gąbką i spłukujemy wodą. (fot. Pixels)

Czyszczenie osadów kamienia za pomocą octu

Kolejnym bardzo dobrym sposobem na pozbycie się osadów kamienia z kabiny prysznicowej jest wykorzystanie octu. Ta domowa metoda była stosowana już przez nasze mamy i babcie ponieważ pozwala skutecznie pozbyć się nie tylko kamienia, ale również mydła czy innych osadów występujących w łazience.

Przepis na uniwersalny środek do czyszczenia jest banalnie prosty: wystarczy wymieszać pół szklanki octu z taką samą ilością wody i powstałą mieszaniną spryskać powierzchnię kabiny prysznicowej oraz armaturę łazienkową. Również czekamy kilka minut, a następnie przecieramy kabinę mokrą szmatką lub gąbką i spłukujemy dokładnie wodą.

Wodnym roztworem octu można także czyścić armaturę łazienkową.
Wodnym roztworem octu można także czyścić armaturę łazienkową. (fot. Pixels)

Czyszczenie osadów kamienia za pomocą soku z cytryny

Nie każdy wie, że do usuwania osadów kamienia świetnie nadaje się także sok z cytryny. Wystarczy wycisnąć sok z cytryny oraz wlać do butelki z rozpylaczem. W ten sposób łatwo spryskamy powierzchnię, na której znajduje się kamień.

Możemy powtórzyć tę czynność kilkakrotnie, po czym spłukać letnią wodą i przetrzeć na sucho ściereczką. Ten sposób można wykorzystać do usuwania kamienia z trudno dostępnych miejsc.

Regularne czyszczenie kabiny prysznicowej pozwoli zachować świeżość i porządek.
Regularne czyszczenie kabiny prysznicowej pozwoli zachować świeżość i porządek. (fot. Pixels)

Czy preparaty do usuwania kamienia ze sklepu są skuteczne?

Jeżeli zamiast domowych metod usuwania kamienia, wolimy wypróbować markowe preparaty, również mamy taką możliwość. Na rynku można znaleźć liczne środki przeznaczone właśnie do usuwania kamienia. Cechują się one dużą skutecznością i są proste w użyciu - zwykle wystarczy spryskać powierzchnię kabiny kupionym preparatem oraz poczekać.

Po określonym czasie należy spłukać całość wodą i przetrzeć. Dzięki temu kamień spłynie z resztkami użytego środka, a my będziemy mogli cieszyć się czystą i odświeżoną kabiną prysznicową. Wybierając preparat do czyszczenia, warto zwrócić uwagę na jego skład - dobre produkty zawierają wyłącznie naturalne składniki i są ekologiczne.

Ponadto nie zawierają cząsteczek mikroplastiku, a ich opakowania są biodegradowalne. Szukając dobrego preparatu, można również poczytać opinie innych użytkowników. Wybór tego typu środków do usuwania kamienia jest bardzo duży - zawierają one różne substancje, a ich dodatkowym atutem jest miły, świeży zapach.

Usuwanie osadu z powierzchni czy szyb kabiny to jednak nie wszystko - powinniśmy zwrócić uwagę również na krany i słuchawkę prysznicową. Właśnie w tym miejscu zwykle zbierają się osady, również te z mydła.

To z kolei powoduje namnażanie się bakterii i może być niebezpieczne. Regularne czyszczenie kabiny prysznicowej pozwoli zachować świeżość i porządek - pomogą nam w tym zarówno domowe środki, jak również preparaty kupowane w sklepie.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca i w tekście: Pixels

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły