Jak zamontować syfon pod zlewozmywakiem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zamontować syfon pod zlewozmywakiem?

Takie zadanie zleca się z reguły hydraulikowi, ale poradzi sobie z nim również osoba, która ma wprawę w majsterkowaniu. Warto podjąć się tego zwłaszcza wtedy, gdy do wykonania lub wymiany jest nie cała instalacja kanalizacyjna, ale montaż jednego z przyborów, np. zlewozmywaka.

aktualizacja: 2021-07-27 04:26:32

Podczas prac należy kierować się instrukcją dołączoną do produktu. Najłatwiej jest zacząć od osadzenia w zlewie uszczelek, sitek i spustów, do których później przykręcimy rury odpływowe. Po wstawieniu zlewu w otwór blatu należy wstępnie skręcić syfon, który dostarczany jest w częściach. Na razie można nie zakładać uszczelek, ale potem - przy ostatecznym montażu - nie wolno o nich zapomnieć. Ważne, by pod każdą nakrętką, łączącą poszczególne elementy, umieścić odpowiednią uszczelkę.

Teraz przychodzi czas na dopasowanie rur odpływowych - pomiędzy sitkiem zlewu i syfonem oraz syfonem i odpływem do kanalizacji zwykle umieszczonym w ścianie. Wstępnie dopasowuje się je po wyjęciu uszczelek z kielichów rur. W razie potrzeby rury można dociąć ostrą piłką o drobnych zębach (np. typowym brzeszczotem do metalu). Pamiętajmy potem o dokładnym zeszlifowaniu ostrych krawędzi pozostałych po cięciu. Jeśli musimy ułożyć rurę odpływową do pionu, niezbędne jest zachowanie 2% spadku (2 cm na 1 m długości).

Po wstępnym dopasowaniu rur połączenia rozbieramy i umieszczamy w nich uszczelki. Warto posmarować je specjalną pastą poślizgową dostępną w sklepach z artykułami hydraulicznymi. Chociaż nie jest to zalecany sposób, wiele osób stosuje zamiast niej płyn do naczyń. Po dokładnym dokręceniu wszystkich nakrętek, zamocowaniu przelewu i ewentualnie łącznika syfonu ze zmywarką, można przystąpić do próby szczelności. Na wypadek przecieków pod syfonem warto ustawić jakieś naczynie. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego (przecieki, zastoiny wody), zlew jest gotowy do użytkowania.

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Syfony zabezpieczają przed przedostawaniem się gazów z instalacji kanalizacyjnej do pomieszczeń, w których zainstalowane są przybory sanitarne. (fot. Tycner)

Dodaj komentarz

time image
time image
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje