Zabezpieczenie płytek ceglanych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Zabezpieczenie płytek ceglanych

Każdy rodzaj płytek można i należy zabezpieczyć. Przed czym i jak? Przed zagrożeniami o których wspominałem wcześniej ale także przed wnikaniem kurzu, odpadaniem luźnych elementów, zabrudzeniami, zarysowaniami itp., znaczne ułatwienie pielęgnacji, ograniczenia w pewnym stopniu uszkodzeń mechanicznych, możliwość zastosowania tych materiałów dekoracyjnych np. w kuchni, łazience, ciągach komunikacyjnych.

aktualizacja: 2024-03-28 12:42:50

Na rynku dostępnych jest wiele środków które możemy zastosować, są to najczęściej różnego rodzaju grunty i impregnaty. Przy wyborze odpowiedniego środka należy wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim materiał z którego wykonane są cegiełki, następnie miejsce w którym będą zamontowane, czy jest to ściana w kuchni, w pobliżu miejsca gdzie są przygotowywane posiłki, czy będzie to łazienka i ścianka będzie często narażona na działanie wody, mydła itp. czy będzie to wspomniany salon.

Ze względu na efekt końcowy, możemy uzyskać powierzchnię matową lub z połyskiem. Należy zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię ponieważ po zabezpieczeniu na powierzchni tworzy się dosyć twarda i śliska warstwa często uniemożliwiająca usuniecie wcześniejszych zabrudzeń lub ewentualne przemalowanie ściany i można powiedzieć że jest to główna wada zastosowania tego rodzaju zabezpieczenia.


Przykład (lewa strona) zabezpieczenia preparatem dającym efekt mokrej powierzchni.
Ściana zabezpieczona preparatem matowym
Ściana zabezpieczona preparatem matowym.

Większość preparatów można stosować poprzez nakładanie natryskowe, jest to najlepszy sposób, ze względu na nierówna powierzchnię a także równomierne pokrycie. Stosowanie np. pędzla może spowodować powstanie śladów na powierzchni, szczególnie gdy ściana nie jest dostatecznie odkurzona.

Dobrze jest wykonać próbę na małej powierzchni. Przy preparatach matowych przy kilkukrotnym czasem nawet dwukrotnym naniesieniu może wystąpić efekt połysku, a także przyciemnienie powierzchni.

Inż. Robert Świerżewski
https://elkaminodom.pl/

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image