Kuchnia marzeń: funkcjonalność, która zachwyca!

Kuchnia marzeń: funkcjonalność, która zachwyca!

Najlepiej przy urządzaniu kuchni skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który zaproponuje optymalne rozwiązania - dostosowane do kształtu pomieszczenia, naszych oczekiwań funkcjonalnych i estetycznych.

Pieniądze wydane na taką usługę zminimalizują ryzyko popełnienia błędów, które mogą się ujawnić dopiero podczas codziennej eksploatacji. Poza tym znacznie ułatwi to cały proces wykańczania i wyposażania wnętrza, bo projektant wybierze konkretne produkty, poda ich cenę oraz miejsce ich zakupu. W najszerszym wariancie usługi, również zakupem sprzętów może się zająć architekt. Istotne jest podjęcie takiej współpracy jeszcze przed pracami wykończeniowymi, żeby elektryk i hydraulik mogli poprowadzić instalacje zgodnie z projektem zabudowy.

Przemyślane decyzje na tym etapie zaprocentują przy montażu mebli i sprzętu AGD, bowiem nie trzeba będzie przerabiać czy wycinać fragmentów szafek. Architekt nie tylko zaplanuje zabudowę i dobierze sprzęty, ale też zaplanuje oświetlenie - robocze i dekoracyjne, zaproponuje wykończenie ścian i podłogi oraz oszacuje łączy koszt.

Przy planowaniu usytuowania sprzętów projektant powinien kierować się zasadą tzw. trójkąta roboczego, łączącego trzy najważniejsze elementy - lodówkę z zamrażalnikiem (strefa przechowywania), zlew ze zmywarką (zmywanie) i kuchenkę z piekarnikiem i mikrofalówką (gotowanie i pieczenie). Najwygodniejsze jest umieszczenie najbliżej wejścia do kuchni chłodziarki, za nią blatu do wstępnej obróbki produktów i zlewu, w którym je myjemy. Potem kolejno główny blat roboczy, kuchenka i blat do stawiania gotowych dań. Jeżeli zaprojektowano wyspę, to w niej można ulokować płytę grzejną.

W przypadku blatów, istotna jest ich wysokość i szerokość. Standardowo montuje się je 85 cm od posadzki, lecz aby pracowało się przy nich wygodnie, powinny być dopasowane do wzrostu osób najczęściej gotujących. Szerokość blatów zależy również od wzrostu użytkowników oraz tego, czy przewidziano szafki wiszące. Standardowo to 60 cm szerokości, maksymalnie 80 cm.

W kuchni bardzo ważne jest oświetlenie blatu roboczego. Zazwyczaj pod szafkami wiszącymi mocuje się listwy albo taśmy LED. Nie należy jednak rezygnować z górnego oświetlenia, które przyda się choćby podczas sprzątania. Niezbędna jest też lampa nad stołem, powieszona na wysokości, przy której światło nie będzie raziło w oczy osób przy nim siedzących.

Niektóre modele kuchennej zabudowy są wyposażane w oświetlenie - półprzezroczyste dna szafek z zastosowanym w ich wnętrzu oświetleniem płaszczyznowym, szuflady z oprawami uruchamianymi automatycznie po ich wysunięciu, podświetlone krawędzie blatów i półek w szafkach, przypodłogowe cokoły. Bardzo praktycznym wyposażeniem są lampy bezdotykowe (aktywowane machnięciem ręki), bo przy pracy w kuchni dłonie często są mokre, ubrudzone. W każdej kuchni, szczególnie tej połączonej z salonem, przyda się też oświetlenie dekoracyjne - kinkiety ścienne, lampy stojące na blacie, wyspie lub na podłodze.

Dowiedz się więcej o urządzaniu kuchni ➡️ Designerskie pomysły na kuchnie w każdym rozmiarze

Redakcja BD
Fot. otwierająca: "DOM W KOSAĆCACH 24" BIURO PROJEKTÓW ARCHON+

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz