Kuchnia otwarta czy zamknięta? Wady i zalety obu rozwiązań

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Wady i zalety obu rozwiązań

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Wybór nie jest oczywisty, choć obecnie w prawie każdym projekcie gotowym domów jednorodzinnych kuchnia połączona jest z salonem. Trend ten obowiązuje już od co najmniej kilkunastu lat.

Większość budujących bowiem chce mieć dużą otwartą przestrzeń na parterze bez ścian działowych. Poniekąd jest to spowodowane ich potrzebą powiększenia przestrzeni życiowej, gdyż często przeprowadzają się z niewielkiego mieszkania lub domu rodziców/teściów. Dotyczy to szczególnie młodych małżeństw z małymi dziećmi. Komfort zajmowania większego metrażu jest tu bowiem kluczowy.

Ale też zdarzają się inwestorzy, którzy np. budują kolejny dom, po wyprowadzce dorosłych dzieci, i zdecydowanie chcą ograniczyć jego powierzchnię i dopasować do potrzeb dwojga osób. Wówczas nie zawsze otwarta kuchnia jest priorytetem. Często planowana jest jako zamknięte pomieszczenie ze stołem do spożywania codziennych posiłków. Do przyjmowania gości przeznaczona jest jadalnia zorganizowana w części salonu.

Jak widać, zarówno to, jak i drugie rozwiązanie ma zwolenników. Aby postawić na jedno z nich, przede wszystkim należy określić własne potrzeby oraz przeanalizować wady i zalety każdego wariantu.

Przy szukaniu gotowego projektu, warto pamiętać, że architekt adaptujący projekt może wprowadzić niewielkie korekty i np. zamknąć lub otworzyć kuchnię. Ale przed kupnem projektu - trzeba upewnić się, że będzie to realne. Nie zawsze bowiem w każdym miejscu można dostawić ścianę działową, lub z niej zrezygnować.

Dowiedz się więcej o aranżacji kuchni ➡️ Ergonomia w kuchni, czyli zasady rozplanowania zabudowy kuchennej oraz o zaletach i wadach kuchni otwartej i zamkniętej

Redakcja BD
Fot. otwierająca: SALONY AGATA

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz