9 pomysłów na aranżację małej kuchni w bloku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
9 pomysłów na aranżację małej kuchni w bloku

Mała kuchnia w bloku nie jest łatwa w aranżacji. Jednak, przestrzegając kilku podstawowych zasad, osiągniemy zamierzony efekt - wygodne i piękne wnętrze. Sprawdź 9 pomysłów na zaplanowanie małej kuchni w bloku. 

1) Mała kuchnia w bloku połączona z salonem

Mała kuchnia połączona z salonem to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala zyskać więcej przestrzeni. Wówczas możemy zdecydować się na montaż wyspy kuchennej, pełniącej funkcję blatu roboczego, stołu i miejsca do przechowywania sprzętu lub artykułów spożywczych. 

Inną propozycją jest przedłużenie zabudowy kuchennej przez barek lub ustawienie stołu w pobliżu mebli kuchennych. 

Kuchnię otwartą na salon trzeba wyposażyć w dobrej jakości okap, który będzie efektywnie pochłaniał zapachy gotowania. 

Kuchnia w bloku otwarta na salon
Mała kuchnia połączona z salonem, fot. Cinematographer / stock.adobe.com.
Aranżacja małej kuchni z wyspą
W przypadku małej kuchni połączonej z salonem możemy zdecydować się na montaż wyspy kuchennej, fot. RuckZuck.
Mała kuchnia w bloku
Drewniany barek w zabudowie kuchennej, fot. Atlas Kuchnie.
Kuchnia połączona z salonem
fot. artemp1 / stock.adobe.com.

2) Aranżacja małej kuchni w bloku pod skosem

Jedną z najtrudniejszych w aranżacji jest mała kuchnia pod skosem. Pod ścianą kolankową, w zależności od jej wysokości, można ustawić niską zabudowę kuchenną, stolik z krzesłami lub dolne szafki. Warto wykorzystać tę przestrzeń - w przeciwnym razie stracimy dużo miejsca.

Kuchnia pod skosem
fot. georgejmclittle / stock.adobe.com.

3) Mała kuchnia w bloku: sprytne rozwiązania w zabudowie

Meble na wymiar to dobre rozwiązanie, które sprawia, że mała kuchnia w bloku może być funkcjonalna. Zabudowa pozwala na wykorzystanie każdego centymetra dostępnej przestrzeni i stworzenie szafek idealnie dopasowanych do potrzeb domowników.

Najlepiej sprawdzi się zabudowa w kształcie litery L, a więc wykorzystanie dwóch sąsiadujących ze sobą ścian na blat roboczy i szafki. Dzięki takiemu ustawieniu, mebli mała, kwadratowa kuchnia zyska nieco przestrzeni i pozwoli na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Inne ustawienie mebli może wymusić mała kuchnia z oknem na środku. Wówczas ustawmy pod oknem szafki lub niewielkie schowki.

Zabudowa kuchenna w kształcie litery L
W małej kuchni w bloku sprawdzi się zabudowa w kształcie litery L, starush / pl.depositphotos.com.
Zabudowa kuchenna w kształcie litery L
fot. HTH.

4) Funkcjonalność to podstawa

Warto wykorzystywać każdą wolną przestrzeń w małej kuchni, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca roboczego i do przechowywania. Przykładowo, można zamontować szafkę nad lodówką i nad okapem, a także szuflady z pełnym wysuwem. W mikrokuchniach postawmy na jednokomorowy zlew z ociekaczem i kuchenkę z dwoma palnikami.

W narożnikach można zaplanować szafki narożne - wyposażone w specjalne kosze, które zapewnią łatwy dostęp do wszystkich przedmiotów.

Mała kuchnia w bloku
Zlew jednokomorowy i dwupalnikowa kuchenka to rozwiązania dla bardzo małej przestrzeni, fot. kowitstockphoto / stock.adobe.com.
Szuflada z pełnym wysuwem
Szuflady z pełnym wysuwem, fot. BLUM.

5) Zabudowa cargo - czy to dobre rozwiązanie?

Szafki cargo to funkcjonalne rozwiązanie, dlatego warto je wykorzystać w małej kuchni. Umożliwiają ustawienie zapasów tak, aby zagospodarować całą dostępną przestrzeń, jednocześnie zapewniając wygodny dostęp do produktów. Szafka cargo to też dobry pomysł na wykorzystanie miejsca, np. pomiędzy zmywarką a szafką narożną pod zlewem.

Szafka cargo
Szafki cargo sprawdzą się w małej kuchni w bloku, fot. Rejs.
Szafka cargo
fot. Rejs.
Szafa cargo
fot. BLUM.

6) Mała kuchnia - drzwi i drzwiczki?

W małej kuchni może brakować miejsca na swobodne otwieranie drzwi i drzwiczek skrzydłowych. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż drzwiczek przesuwnych w meblach. W górnych szafkach dobrym rozwiązaniem będą drzwiczki przeszklone, które optycznie powiększą pomieszczenie.

7) Mała kuchnia w bloku - najlepsze kolory

W małej kuchni w bloku najkorzystniejsze będą neutralne, jasne kolory, które nadadzą wnętrzu lekkości. Delikatne barwy będą pozytywnie wpływać na nasz nastrój. Postawmy na jednolitą kolorystykę i unikajmy dużych, geometrycznych wzorów, np. na płytkach ściennych

Mała kuchnia w bloku
W małej kuchni w bloku postawmy na jasną kolorystykę, fot. Dariusz Jarząbek / stock.adobe.com.

8) Kluczowe jest oświetlenie

Mała kuchnia z oknem na wprost lub z boku zapewnia dobre oświetlenie dzienne, ale wciąż wymaga doświetlenia kluczowych punktów. Zadbajmy o dodatkowe oświetlenie nad kuchenką, zlewem i blatem roboczym. Wpłynie ono pozytywnie na naszą wygodę i zapewni odpowiednią widoczność podczas gotowania.

Oświetlenie szafek w kuchni
Dzięki przeszkleniu w górnych szafkach, oświetlony jest również blat roboczy, fot. Black Red White.
Oświetlenie punktowe w kuchni
Oświetlenie punktowe pod półkami, fot. Paulmann.
Lampa na blacie roboczym w kuchni
Lampa montowana na blacie roboczym, fot. Salon Led.

9) Mała kuchnia w bloku: otwarte czy zamknięte półki?

Otwarte szafki w kuchni mają swoich zwolenników. Optycznie powiększają przestrzeń i można na nich ustawić estetyczne pojemniki lub książki kucharskie. Jednak są bardziej uciążliwe w utrzymaniu czystości, a na przedmiotach zbiera się kurz i osady z tłuszczu. Otwarte czy zamknięte półki? Wybór zależy od indywidualnych upodobań. 

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: the faces / stock.adobe.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!