1) Mała kuchnia w bloku połączona z salonem
Mała kuchnia połączona z salonem to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala zyskać więcej przestrzeni. Wówczas możemy zdecydować się na montaż wyspy kuchennej, pełniącej funkcję blatu roboczego, stołu i miejsca do przechowywania sprzętu lub artykułów spożywczych.
Inną propozycją jest przedłużenie zabudowy kuchennej przez barek lub ustawienie stołu w pobliżu mebli kuchennych.
Kuchnię otwartą na salon trzeba wyposażyć w dobrej jakości okap, który będzie efektywnie pochłaniał zapachy gotowania.
2) Aranżacja małej kuchni w bloku pod skosem
Jedną z najtrudniejszych w aranżacji jest mała kuchnia pod skosem. Pod ścianą kolankową, w zależności od jej wysokości, można ustawić niską zabudowę kuchenną, stolik z krzesłami lub dolne szafki. Warto wykorzystać tę przestrzeń - w przeciwnym razie stracimy dużo miejsca.
3) Mała kuchnia w bloku: sprytne rozwiązania w zabudowie
Meble na wymiar to dobre rozwiązanie, które sprawia, że mała kuchnia w bloku może być funkcjonalna. Zabudowa pozwala na wykorzystanie każdego centymetra dostępnej przestrzeni i stworzenie szafek idealnie dopasowanych do potrzeb domowników.
Najlepiej sprawdzi się zabudowa w kształcie litery L, a więc wykorzystanie dwóch sąsiadujących ze sobą ścian na blat roboczy i szafki. Dzięki takiemu ustawieniu, mebli mała, kwadratowa kuchnia zyska nieco przestrzeni i pozwoli na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Inne ustawienie mebli może wymusić mała kuchnia z oknem na środku. Wówczas ustawmy pod oknem szafki lub niewielkie schowki.
4) Funkcjonalność to podstawa
Warto wykorzystywać każdą wolną przestrzeń w małej kuchni, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca roboczego i do przechowywania. Przykładowo, można zamontować szafkę nad lodówką i nad okapem, a także szuflady z pełnym wysuwem. W mikrokuchniach postawmy na jednokomorowy zlew z ociekaczem i kuchenkę z dwoma palnikami.
W narożnikach można zaplanować szafki narożne - wyposażone w specjalne kosze, które zapewnią łatwy dostęp do wszystkich przedmiotów.
5) Zabudowa cargo - czy to dobre rozwiązanie?
Szafki cargo to funkcjonalne rozwiązanie, dlatego warto je wykorzystać w małej kuchni. Umożliwiają ustawienie zapasów tak, aby zagospodarować całą dostępną przestrzeń, jednocześnie zapewniając wygodny dostęp do produktów. Szafka cargo to też dobry pomysł na wykorzystanie miejsca, np. pomiędzy zmywarką a szafką narożną pod zlewem.
6) Mała kuchnia - drzwi i drzwiczki?
W małej kuchni może brakować miejsca na swobodne otwieranie drzwi i drzwiczek skrzydłowych. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż drzwiczek przesuwnych w meblach. W górnych szafkach dobrym rozwiązaniem będą drzwiczki przeszklone, które optycznie powiększą pomieszczenie.
7) Mała kuchnia w bloku - najlepsze kolory
W małej kuchni w bloku najkorzystniejsze będą neutralne, jasne kolory, które nadadzą wnętrzu lekkości. Delikatne barwy będą pozytywnie wpływać na nasz nastrój. Postawmy na jednolitą kolorystykę i unikajmy dużych, geometrycznych wzorów, np. na płytkach ściennych.
8) Kluczowe jest oświetlenie
Mała kuchnia z oknem na wprost lub z boku zapewnia dobre oświetlenie dzienne, ale wciąż wymaga doświetlenia kluczowych punktów. Zadbajmy o dodatkowe oświetlenie nad kuchenką, zlewem i blatem roboczym. Wpłynie ono pozytywnie na naszą wygodę i zapewni odpowiednią widoczność podczas gotowania.
9) Mała kuchnia w bloku: otwarte czy zamknięte półki?
Otwarte szafki w kuchni mają swoich zwolenników. Optycznie powiększają przestrzeń i można na nich ustawić estetyczne pojemniki lub książki kucharskie. Jednak są bardziej uciążliwe w utrzymaniu czystości, a na przedmiotach zbiera się kurz i osady z tłuszczu. Otwarte czy zamknięte półki? Wybór zależy od indywidualnych upodobań.
Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa
fot. otwierająca: the faces / stock.adobe.com