Oświetlenie w pokoju do pracy

Oświetlenie w pokoju do pracy

Niewłaściwe oświetlenie biurka może wpływać na szybsze zmęczenie, bóle głowy, oczu, pogorszenie koncentracji. W naszej strefie geograficznej, poza okresem letnim, ilość światła dziennego bardzo mała. Często nawet w ciągu dnia musimy doświetlić sztucznym światłem miejsce nauki czy pracy.

Lampka na biurku powinna oświetlać równomiernie cały blat, nie oślepiając osoby pracującej. Warto wyposażyć ją w źródło światła, dające ciepłą barwę, pozwoli to pracować dłużej bez zmęczenia wzroku.

Jeśli pracujemy przy komputerze, zadbajmy, by w monitorze nie odbijała się lampa lub światło słoneczne (zamontujmy żaluzje lub rolety).

W pokoju do pracy, oprócz lampki biurkowej, powinna się świecić lampa górna (o niewielkiej mocy), która zmniejszy niekorzystny dla wzroku kontrast światła i cienia. Można ją zastąpić kinkietem lub lampą podłogową (obie z mlecznymi, niezbyt mocnymi żarówkami).

Ewa Milbert
Architekt wnętrz

fot. otwierająca: ErikaWittlieb / pixabay.com
Komentarze

Irbis Strzecharstwo
07-03-2013 18:07
Cytat Dodatkowe oświetlenie to podstawa, najlepiej jak jest kilka punktów świetlnych w pokoju. Lampy muszą być dobrej jakości, najlepiej o neutralnej barwie. Wy to macie dobrze - nie ma jak w parze )
Gość hanka
07-03-2013 11:54
Dodatkowe oświetlenie to podstawa, najlepiej jak jest kilka punktów świetlnych w pokoju. Lampy muszą być dobrej jakości, najlepiej o neutralnej barwie.
Gość Piotr Nowacki
05-11-2009 19:37
To prawda, w miejscu pracy oświetlenie gra bardzo wazna role, zbyt silne, bedzie razić i zniechecac do pracy, a zbyt słabe bedzie zmuszac do wysiłku oczy i szybciej męczyć, pracodawca powinien zadbac przed wszytskim o dodatkowe doświetlenie samego biurka przy ktorym odbywa sie praca, ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz