Jaki wybrać wyłaz strychowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaki wybrać wyłaz strychowy?

Poddasze to miejsce, gdzie przechowujemy przedmioty, z których nie korzystamy codziennie. Montaż wyłazu strychowego jest świetnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni w domu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni wyłaz strychowy?  

aktualizacja: 2022-02-14 16:10:51
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest wyłaz strychowy?
  • Jaki wybrać wyłaz strychowy?
  • Jakie są rodzaje wyłazów strychowych?
  • Jak zamontować wyłaz strychowy?

Czym jest wyłaz strychowy?

Wyłaz strychowy to mechanizm, dzięki któremu schody na poddasze nie zajmują cennej przestrzeni w domu. Każdy z nich ma skrzynię z klapą, połączoną z otworem stropowym, gdzie umiejscowione są schody. Na co dzień w suficie widoczna jest jedynie klapa, a w razie konieczności można szybko dostać się na strych. Wystarczy pociągnąć klapę przy pomocy drążka zakończonego hakiem, aby rozwinąć mechanizm wyposażony w schodki lub drabinkę. Podczas otwierania wyłazu należy stać z boku otworu stropowego, a nie bezpośrednio pod nim. 

Oprócz modeli obsługiwanych ręcznie, na rynku są dostępne schody składane zdalnie sterowane z silnikiem 24 V, które można wyposażyć w czujnik dymu i syrenę ostrzegawczą na wypadek wystąpienia pożaru. 

Standardowe wymiary wyłazu strychowego to:

  • szerokość skrzyni - 60-70 cm,
  • długość skrzyni - 70-130 cm,
  • wysokość wyłazu - 13,5, 17, 18, 24 lub 31 cm.
Wyłaz strychowy
Otwierając wyłaz strychowy, należy stać z boku otworu stropowego, fot. Fakro.

Jak wybrać wyłaz strychowy?

Wyłazy strychowe mogą mieć zarówno klapy nieocieplane, jak i ocieplane. 

Jeśli różnica temperatur między poddaszem a resztą domu jest niewielka, czyli w dachu lub na dachu jest ocieplenie, to w zupełności wystarczy wyłaz strychowy z klapą nieocieploną. 

Klapy ocieplone zastosujmy, gdy izolacja termiczna znajduje się na stropie albo między elementami konstrukcyjnymi (strop drewniany). 

Właściciele domów najczęściej wybierają schody z drewna, które wyglądają estetycznie i są stosunkowo tanie. Jeśli decydujemy się na wysuwaną drabinkę, zdecydowanie lepszym materiałem będzie metal. Jest nie tylko odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne i obciążenie, ale również nie wymaga impregnacji i konserwacji. 

Jakie są rodzaje wyłazów strychowych?

Schody prowadzące na strych dzielimy na trzy kategorie:

  • schody składane,
  • schody rozsuwane,
  • schody nożycowe.

Schody składane podzielone są na trzy lub cztery segmenty połączone ze sobą zawiasami. Materiałem najczęściej wykorzystywanym do ich produkcji jest drewno, ale wielu producentów oferuje również składane schody aluminiowe lub metalowe. Udźwig składanych schodów drewnianych to max. 150-160 kg, a metalowych - 200 kg. Cena schodów wykonanych z drewna waha się od 200 do 600 zł, podczas gdy warianty metalowe mogą kosztować nawet ok. 1000 zł.

Wyłaz strychowy drewniany
Schody składane drewniane, fot. Roto.
Schody metalowe na strych
Schody składane metalowe, fot. Fakro.

Schody rozsuwane mają bardzo podobną konstrukcję do składanych, ale zamiast zawiasów są wyposażone w specjalne okucia - umożliwiające przesuwanie się części składowych. Ich zaletą jest możliwość dopasowania zarówno do niższych, jak i wysokich pomieszczeń. Zajmują mniej miejsca niż schody składane i mają największą wysokość przystawienia do 335 cm. Najczęściej są to drewniane schodki z metalową barierką, a ich cena wynosi od 600 do 900 zł

Schody nożycowe są wykonane z metalu lub z aluminium, a konstrukcja ma harmonijkowy system składania. Ze względu na mniejszy wymiar skrzynki można je montować, np. w otworze stropowym 50 x 80 cm. Po rozłożeniu da się je ustawić pod dowolnym kątem. Udźwig schodów nożycowych to max. 200 kg. Jest to jednak najdroższa opcja, ponieważ schody nożycowe mogą kosztować od 600 do 1200 zł.

Schody nożycowe na poddasze
Schody nożycowe, fot. Fakro.

Jak zamontować wyłaz strychowy?

Niezależnie od tego, czy powstający dom ma być małym domkiem jednorodzinnym, czy sporym domem, warto zagospodarować przestrzeń pod połacią dachową i już wcześniej zaplanować wyłaz strychowy. 

Materiał powinien być przede wszystkim dostosowany do indywidualnych potrzeb. Jeśli na strych będą wnoszone ciężkie przedmioty, warto zdecydować się na schody metalowe, które udźwigną obciążenie do 200 kg. 

Otwór w stropie pod wyłaz powinien być wykonany już na etapie budowy domu.

Jeśli schody będą montowane w betonowym stropie, otwór musi być o 2 cm szerszy niż skrzynia. Natomiast w przypadku stropu drewnianego trzeba dostosować szerokość do rozstawu poszczególnych belek konstrukcyjnych i pozostawić przestrzeń pozwalającą na montaż zaplanowanych schodów.

Szczegółowe instrukcje producentów pozwalają na samodzielny montaż schodów bez korzystania z usług fachowców. Wyłazy strychowe sprzedawane są w kompletach i nie ma potrzeby, aby mierzyć i dopasowywać do siebie poszczególne elementy, takie jak skrzynia, drabinka czy części montażowe. Konieczne będzie dokupienie listewek wykończeniowych i zestawu izolacyjnego. Gotowy otwór pozwala na montaż, który zaczyna się od zamocowania kątowników i postępowania zgodnie z instrukcją obsługi producenta.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Fakro

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!