Schody z drewna dębowego: realizację awangardowego projektu zweryfikowało życie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody z drewna dębowego: realizację awangardowego projektu zweryfikowało życie

Wymyśliliśmy minimalistyczne schody wspornikowe bez balustrady. Na ścianie miały wisieć tylko drewniane stopnice. Realizację awangardowego projektu zweryfikowało jednak życie. Mieliśmy trudności ze znalezieniem wykonawcy, a później doszła jeszcze troska o bezpieczeństwo córek - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy schody użytkują od 2007 r.

aktualizacja: 2022-01-11 08:41:11

Parametry domu: murowany, pow. 170 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji do antresoli 3 m.

Schody:

  • Jednobiegowe, szer. 92 cm. 
  • Konstrukcja - wspornikowa i na jednej belce. 
  • Stopnice - 17 szt. o gł. 30 cm, gr. 4 cm; wykonane z klejonego drewna dębowego, zabezpieczonego olejem i woskiem. 
  • Balustrada - wys. 90 cm, z drewna dębowego, rozstaw tralek co 18 cm, pochwyt 6 x 5 cm. 
  • Oświetlenie - 4 halogeny przy stopniach. 
  • Lokalizacja - w salonie i kuchni, w centrum budynku.
Widok od dołu na dekoracyjny ażurowy bieg schodów
Widok od dołu na dekoracyjny ażurowy bieg schodów.

Decyzja: kiedy projektowaliśmy dom, wymyśliliśmy minimalistyczne schody wspornikowe bez balustrady. Na ścianie miały wisieć tylko drewniane stopnice. Realizację awangardowego projektu zweryfikowało życie. Mieliśmy trudności ze znalezieniem wykonawcy potrafiącego wykonać takie schody, a później doszła jeszcze troska o bezpieczeństwo córek.

Kiedy znaleźliśmy doświadczonego stolarza, uzgodniliśmy, że (jak w pierwotnym projekcie) stopnice zamontuje do ściany na długich kotwach chemicznych, lecz doda na ich końcu nieplanowaną wcześniej balustradę, a pod nią i pod biegiem - belkę z klejonego drewna. Wybraliśmy drewno dębowe.

Stopnice z klejonego dębu zamocowano na kotwach chemicznych do żelbetowej belki
Stopnice z klejonego dębu zamocowano na kotwach chemicznych do żelbetowej belki (wylanej w ścianie). Widoczne fragmenty kotew zakryto ozdobnymi metalowymi tulejami.

Schody z drewna dębowego - rady i przestrogi:

  • Marcin: w trakcie budowy najpierw zleciłem wylanie w ścianie salonu, na określonej wysokości wzdłuż zaplanowanego długiego biegu schodów, ukośnej żelbetowej belki. Była uwzględniona w projekcie domu, potrzebna - do wklejania w nią kotew chemicznych. Musiałem uważać, żeby potem zmieściły się pod nią drzwi do gabinetu! Kiedy przyszedł czas na zbudowanie biegu, rzemieślnik przywiózł na miejsce materiał i sprzęt, bez pośpiechu rozpoczął pracę. Pracował starannie, ale wolno. Uprzedził mnie, że jest stary i zamierza działać w swoim rytmie. Dla nas najważniejszy był efekt, na który cierpliwie czekaliśmy. W trakcie montażu drewnianej belki pod balustradę, okazało się, że klejone drewno trochę popękało, dlatego poprosiłem o pokrycie jej fornirem dębowym. Fornir zasłonił brzydkie miejsca.

    Na etapie mocowania kotew i stopnic - każdą stopnicę przytrzymują 2 kotwy - prace ślimaczyły się, bo wklejanie kotew wymaga precyzji. Ale schodów systematycznie przybywało. Fragmenty kotew, widoczne między ścianą a drewnianymi stopnicami, wykonawca zasłonił metalowymi tulejami, więc te łączenia wyglądają ładnie. Ostatnio zauważyłem, że tylko przy jednym z nich wykrusza się tynk.

  • Basia: przykleiłam na brzegu stopnic antypoślizgowe taśmy, bo kiedy ich jeszcze nie było, córki urządzały sobie ze schodów zjeżdżalnię. Bałam się wypadku, połamania, mimo że bieg jest teraz bardziej płaski niż zaplanowany na początku, w trakcie budowy stolarz dodał jeden stopień. To była słuszna zmiana, podobnie jak dodanie balustrady. Bezpieczeństwo na schodach jest najważniejsze! Stolarz zaimpregnował drewno olejem z barwnikiem i od tamtej pory raz zawoskowałam balustradę, bo się trochę wytarła. Schody są bardzo wygodne, świetnie nosi się po nich długie przedmioty, nie zajmują dużo miejsca, zdobią strefę dzienną. Skrzypią, ale to miły dźwięk pracującego drewna.

Koszty zakupu i montażu schodów z drewna dębowego:

  • schody z balustradą i robocizną 26 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!