Schody z drewna dębowego: realizację awangardowego projektu zweryfikowało życie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody z drewna dębowego: realizację awangardowego projektu zweryfikowało życie

Wymyśliliśmy minimalistyczne schody wspornikowe bez balustrady. Na ścianie miały wisieć tylko drewniane stopnice. Realizację awangardowego projektu zweryfikowało jednak życie. Mieliśmy trudności ze znalezieniem wykonawcy, a później doszła jeszcze troska o bezpieczeństwo córek - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy schody użytkują od 2007 r.

Parametry domu: murowany, pow. 170 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji do antresoli 3 m.

Schody:

 • Jednobiegowe, szer. 92 cm. 
 • Konstrukcja - wspornikowa i na jednej belce. 
 • Stopnice - 17 szt. o gł. 30 cm, gr. 4 cm; wykonane z klejonego drewna dębowego, zabezpieczonego olejem i woskiem. 
 • Balustrada - wys. 90 cm, z drewna dębowego, rozstaw tralek co 18 cm, pochwyt 6 x 5 cm. 
 • Oświetlenie - 4 halogeny przy stopniach. 
 • Lokalizacja - w salonie i kuchni, w centrum budynku.
Widok od dołu na dekoracyjny ażurowy bieg schodów.
Widok od dołu na dekoracyjny ażurowy bieg schodów.

Decyzja: kiedy projektowaliśmy dom, wymyśliliśmy minimalistyczne schody wspornikowe bez balustrady. Na ścianie miały wisieć tylko drewniane stopnice. Realizację awangardowego projektu zweryfikowało życie. Mieliśmy trudności ze znalezieniem wykonawcy potrafiącego wykonać takie schody, a później doszła jeszcze troska o bezpieczeństwo córek.

Kiedy znaleźliśmy doświadczonego stolarza, uzgodniliśmy, że (jak w pierwotnym projekcie) stopnice zamontuje do ściany na długich kotwach chemicznych, lecz doda na ich końcu nieplanowaną wcześniej balustradę, a pod nią i pod biegiem - belkę z klejonego drewna. Wybraliśmy drewno dębowe.

Stopnice z klejonego dębu zamocowano na kotwach chemicznych do żelbetowej belki
Stopnice z klejonego dębu zamocowano na kotwach chemicznych do żelbetowej belki (wylanej w ścianie). Widoczne fragmenty kotew zakryto ozdobnymi metalowymi tulejami.

Schody z drewna dębowego - rady i przestrogi:

 • Marcin: w trakcie budowy najpierw zleciłem wylanie w ścianie salonu, na określonej wysokości wzdłuż zaplanowanego długiego biegu schodów, ukośnej żelbetowej belki. Była uwzględniona w projekcie domu, potrzebna - do wklejania w nią kotew chemicznych. Musiałem uważać, żeby potem zmieściły się pod nią drzwi do gabinetu!

  Kiedy przyszedł czas na zbudowanie biegu, rzemieślnik przywiózł na miejsce materiał i sprzęt, bez pośpiechu rozpoczął pracę. Pracował starannie, ale wolno. Uprzedził mnie, że jest stary i zamierza działać w swoim rytmie. Dla nas najważniejszy był efekt, na który cierpliwie czekaliśmy. W trakcie montażu drewnianej belki pod balustradę, okazało się, że klejone drewno trochę popękało, dlatego poprosiłem o pokrycie jej fornirem dębowym. Fornir zasłonił brzydkie miejsca.

  Na etapie mocowania kotew i stopnic - każdą stopnicę przytrzymują 2 kotwy - prace ślimaczyły się, bo wklejanie kotew wymaga precyzji. Ale schodów systematycznie przybywało. Fragmenty kotew, widoczne między ścianą a drewnianymi stopnicami, wykonawca zasłonił metalowymi tulejami, więc te łączenia wyglądają ładnie. Ostatnio zauważyłem, że tylko przy jednym z nich wykrusza się tynk.

 • Basia: przykleiłam na brzegu stopnic antypoślizgowe taśmy, bo kiedy ich jeszcze nie było, córki urządzały sobie ze schodów zjeżdżalnię. Bałam się wypadku, połamania, mimo że bieg jest teraz bardziej płaski niż zaplanowany na początku, w trakcie budowy stolarz dodał jeden stopień. To była słuszna zmiana, podobnie jak dodanie balustrady. Bezpieczeństwo na schodach jest najważniejsze!

  Stolarz zaimpregnował drewno olejem z barwnikiem i od tamtej pory raz zawoskowałam balustradę, bo się trochę wytarła. Schody są bardzo wygodne, świetnie nosi się po nich długie przedmioty, nie zajmują dużo miejsca, zdobią strefę dzienną. Skrzypią, ale to miły dźwięk pracującego drewna.

Schody z drewna dębowego - koszty:

 • schody z balustradą i robocizną 26 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny