Przy ażurowych schodach ważna jest regularna renowacja!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przy ażurowych schodach ważna jest regularna renowacja!

Renowację przeprowadzam regularnie, bo schody matowieją, a lubię kiedy błyszczą i wyglądają świeżo. Po zmyciu specjalnym środkiem, maluję je olejem do drewna, po upływie doby – ciekłym woskiem. Zajmuje mi to 2 dni - mówi Krysia, Członkini Klubu Budujących Dom, która schody użytkuje od 2005 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 186 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3,10 m.

Schody:

  • Zabiegowe, całe z drewna dębu kanadyjskiego, szer. biegu 102 cm. 
  • Konstrukcja – policzkowa. 
  • Stopnie – 17 szt., wys. 18 cm. 
  • Balustrada – wys. 97 cm, poręcze o wym. 6 × 6 cm, słupki 7 × 7 cm. 
  • Oświetlenie – kinkiety na ścianie. 
  • Lokalizacja – w centrum domu, w salonie.

Decyzja: architektka budynku zaprojektowała w salonie jednobiegową i wylewaną z żelbetu konstrukcję schodów na poddasze. Zaakceptowałam lokalizację, lecz wolałam zbudować ażurowe schody z drewna i uzyskać w głębi domu więcej światła.

Bryła żelbetowej konstrukcji stanowiłaby zbyt przysadzisty element w strefie reprezentacyjnej. Parkieciarze, wykańczający posadzki, doradzili mi, żeby zmienić kształt biegu i miejsce, z którego się rozpoczyna. Zauważyli w projekcie, że wejście na poddasze jest nieergonomiczne i zajmuje dużo przestrzeni. Skorzystałam z rady fachowców i jestem z tego zadowolona. Schody zabiegowe z tą samą liczbą stopni, co jednobiegowe, mają krótszy zawinięty bieg i są łatwiej dostępne, a w odzyskanej części salonu zmieściłam aneks telewizyjny.

Tylko 4 stopnice mają kształt trapezu i tworzą wachlarzowy zabieg, reszta to wygodne prostokątne stopnie. Stolarze zbudowali je z tego samego rodzaju drewna, co parkiet. Nie chciałam mieć w domu lakierowanych powierzchni, więc zaolejowali je i zawoskowali. Takie zabezpieczenie wymaga regularnej renowacji.

Schody w kształcie trapezu
Schody w kształcie trapezu

Ażurowe schody z drewna - rady i przestrogi:

Wykonawcy poinstruowali mnie, żeby co półtora roku odświeżać stopnice i poręcze. Renowację przeprowadzam regularnie, bo schody matowieją, a lubię kiedy błyszczą i wyglądają świeżo. Po zmyciu specjalnym środkiem, maluję je olejem do drewna, po upływie doby – ciekłym woskiem. Zajmuje mi to 2 dni. Na co dzień schody odkurzam, albo myję. Myjąc pierwszy raz, wzięłam ciepłą wodą z detergentem i naruszyłam powłoki wosku. Zapomniałam, że trzeba to robić zimną i czystą wodą. Musiałam powtórnie je zawoskować.

Minęło 12 lat, a w klejonym materiale nie ma szpar, stopnice nadal są idealnie równe. Klatka jest stabilna, wygodna i bezpieczna podczas chodzenia. Nie skrzypi, nie trzeszczy. Wysokość balustrady jest komfortowa, bo dopasowałam ją do mojego wzrostu.

Ostrzegam, że z powodu trzykrotnego olejowania, dzień po dniu, i końcowego woskowania oraz polerowania elementów klatki schodowej, może wydłużyć się czas montażu. U mnie trwał przez te czynności o 4 dni dłużej.

Ażurowe schody z drewna - koszty:

  • kompletne schody 5000 zł.
Ażurowa konstrukcja z drewna dębu kanadyjskiego łączy parter z sypialnianą antresolą.
Ażurowa konstrukcja z drewna dębu kanadyjskiego łączy parter z sypialnianą antresolą

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny