Przy ażurowych schodach ważna jest regularna renowacja!

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przy ażurowych schodach ważna jest regularna renowacja!

Renowację przeprowadzam regularnie, bo schody matowieją, a lubię kiedy błyszczą i wyglądają świeżo. Po zmyciu specjalnym środkiem, maluję je olejem do drewna, po upływie doby - ciekłym woskiem. Zajmuje mi to 2 dni - mówi Krysia, Członkini Klubu Budujących Dom, która schody użytkuje od 2005 r.

aktualizacja: 2021-02-02 06:36:50

Parametry domu: murowany, powierzchnia 186 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3,10 m.

Schody:

  • Zabiegowe, całe z drewna dębu kanadyjskiego, szer. biegu 102 cm. 
  • Konstrukcja - policzkowa. 
  • Stopnie - 17 szt., wys. 18 cm. 
  • Balustrada - wys. 97 cm, poręcze o wym. 6 × 6 cm, słupki 7 × 7 cm. 
  • Oświetlenie - kinkiety na ścianie. 
  • Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.

Decyzja: architektka budynku zaprojektowała w salonie jednobiegową i wylewaną z żelbetu konstrukcję schodów na poddasze. Zaakceptowałam lokalizację, lecz wolałam zbudować ażurowe schody z drewna i uzyskać w głębi domu więcej światła.

Bryła żelbetowej konstrukcji stanowiłaby zbyt przysadzisty element w strefie reprezentacyjnej. Parkieciarze, wykańczający posadzki, doradzili mi, żeby zmienić kształt biegu i miejsce, z którego się rozpoczyna. Zauważyli w projekcie, że wejście na poddasze jest nieergonomiczne i zajmuje dużo przestrzeni. Skorzystałam z rady fachowców i jestem z tego zadowolona. Schody zabiegowe z tą samą liczbą stopni, co jednobiegowe, mają krótszy zawinięty bieg i są łatwiej dostępne, a w odzyskanej części salonu zmieściłam aneks telewizyjny.

Tylko 4 stopnice mają kształt trapezu i tworzą wachlarzowy zabieg, reszta to wygodne prostokątne stopnie. Stolarze zbudowali je z tego samego rodzaju drewna, co parkiet. Nie chciałam mieć w domu lakierowanych powierzchni, więc zaolejowali je i zawoskowali. Takie zabezpieczenie wymaga regularnej renowacji.

Schody w kształcie trapezu
Schody w kształcie trapezu

Ażurowe schody z drewna - rady i przestrogi:

Wykonawcy poinstruowali mnie, żeby co półtora roku odświeżać stopnice i poręcze. Renowację przeprowadzam regularnie, bo schody matowieją, a lubię kiedy błyszczą i wyglądają świeżo. Po zmyciu specjalnym środkiem, maluję je olejem do drewna, po upływie doby - ciekłym woskiem. Zajmuje mi to 2 dni. Na co dzień schody odkurzam, albo myję. Myjąc pierwszy raz, wzięłam ciepłą wodą z detergentem i naruszyłam powłoki wosku. Zapomniałam, że trzeba to robić zimną i czystą wodą. Musiałam powtórnie je zawoskować.

Minęło 12 lat, a w klejonym materiale nie ma szpar, stopnice nadal są idealnie równe. Klatka jest stabilna, wygodna i bezpieczna podczas chodzenia. Nie skrzypi, nie trzeszczy. Wysokość balustrady jest komfortowa, bo dopasowałam ją do mojego wzrostu.

Ostrzegam, że z powodu trzykrotnego olejowania, dzień po dniu, i końcowego woskowania oraz polerowania elementów klatki schodowej, może wydłużyć się czas montażu. U mnie trwał przez te czynności o 4 dni dłużej.

Ażurowa konstrukcja z drewna dębu kanadyjskiego łączy parter z sypialnianą antresolą
Ażurowa konstrukcja z drewna dębu kanadyjskiego łączy parter z sypialnianą antresolą

Koszty wykonania ażurowych schodów z drewna:

  • kompletne schody 5000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!