Kręte schody zabiegowe za 6000, balustrada za 5700 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kręte schody zabiegowe za 6000, balustrada za 5700 zł

Chcieliśmy mieć zgrabną i przestronną klatkę schodową, zbudowaną z elementów pojawiających się w innych elementach domu i jego otoczenia. Podobają nam się kręte schody zabiegowe, choć uważa się je za niewygodne - mówią Aneta i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2004 r.

Ażurowe zabiegowe schody dodają przestronności wąskiemu korytarzowi na parterze
Ażurowe zabiegowe schody dodają przestronności wąskiemu korytarzowi na parterze

Parametry domu: murowany, powierzchnia 206 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3 m.

 

Schody:

 • Zabiegowe, klatka schodowa o szer. 2 m i gł. 2,50 m. 
 • Konstrukcja na 2 belkach biegowych, z kształtowników stalowych o profilu zamkniętym. 
 • Stopnie – 17 sztuk, każdy o innych rozmiarach i innym kształcie (głównie trapezu); wys. stopni 18 cm, gł. w miejscu chodzenia 32 cm, szer. biegu 95–130 cm. 
 • Wykończenie – klejone warstwowo drewno dębowe, pomalowane mieszanką farb w kolorze podłóg. 
 • Balustrada – o wys. 90 cm; wykonana z drewna i kutej stali. 
 • Oświetlenie – halogeny na ścianie.

Lokalizacja: obok wiatrołapu, w korytarzu.

 

Decyzja: chcieliśmy mieć zgrabną i przestronną klatkę schodową, zbudowaną z elementów pojawiających się w innych elementach domu i jego otoczenia. Solidna stalowa konstrukcja nawiązuje np. do kutego ogrodzenia, a stopnie z drewna – do podłóg z drewna jatoba. Podobają nam się kręte schody zabiegowe, choć uważa się je za niewygodne. My znaleźliśmy jednak na nie dobry patent i teraz nie narzekamy na niewygodę.

 

Zabiegowy kształt sprawia, że klatka schodowa zajmuje bardzo mało miejsca, a właśnie na tym nam zależało. Marcin jest z wykształcenia inżynierem, więc postanowił samodzielnie zaprojektować konstrukcję ze stali. Wykonał ją potem wujek, też inżynier, a zamontowaliśmy ją zaraz po wykonaniu wylewek. Na czas budowy przygotowaliśmy stopnie z desek szalunkowych.

Patrząc z góry na zabiegowe schody, widzi się, jak nieduża jest „dusza”, czyli środkowy prześwit między zabiegowymi schodami Fragmenty ozdobnej kutej balustrady. Balustrada na poddaszu ma wysokość 95 cm, wzdłuż schodów – 90 cm Klatkę schodową oświetla połaciowe okno, a same schody – kilka punktów LED-owych na ścianach
Patrząc z góry na zabiegowe schody, widzi się, jak nieduża jest "dusza", czyli środkowy prześwit między zabiegowymi schodami Fragmenty ozdobnej kutej balustrady. Balustrada na poddaszu ma wysokość 95 cm, wzdłuż schodów – 90 cm Klatkę schodową oświetla połaciowe okno, a same schody – kilka punktów LED-owych na ścianach

Kręte schody zabiegowe - porady i przestrogi:

 • Marcin: na początku poprosiliśmy jedną z firm o sporządzenie kosztorysu schodów, jakie się nam podobały w jej ofercie. Cena sięgała aż 20 000 zł i nie wchodziła w grę. Pojechaliśmy na rozmowę z jej pracownikami, którzy chwaląc swoje wyroby i przekonując nas do ich zakupu, zdradzili ważne szczegóły technologiczne. Pomogły mi podczas późniejszego projektowania konstrukcji schodów.

   

  Żeby nie trzęsły się podczas chodzenia, konstrukcję podparłem w dwojaki sposób – poprzeczną stalową belką, z dwóch stron głęboko zakotwioną w ścianach, oraz dwoma pionowymi belkami w okolicy zakrętu. Trzeba przyznać, że ażurowa klatka schodowa jest teraz stabilna, mocna i bezpieczna.

   

  Pod dolnymi stopniami do konstrukcji dospawano stalowe wąsy, ułatwiające mi przykręcenie schodów na śruby. Dla górnych stopni nawiercono jedynie w kształtownikach otwory do wprowadzenia śrub, więc nie widać żadnych elementów mocowania. Szkoda, że nie zeszlifowałem spawów na belkach, bo są widoczne, choć nieco mniej po pomalowaniu konstrukcji farbą kowalską.

   

  Zgodnie z podpowiedziami fachowców, każdy ze schodów ma inny kształt, lecz w miejscu, po którym najczęściej się chodzi, czyli ok. 10–15 cm od barierki – taką samą głębokość. To sprawia, że kroki są identyczne i rytmiczne, nawet na newralgicznym zakręcie i mimo że schody różnią się od siebie kształtem. Dla przetestowania kształtu przed wycięciem poszczególnych schodów, wykonałem szablony z kartonu, które potem posłużyły jako wzory. 

   

 • Aneta: konstrukcję ze stali pomalowałam chemoutwardzalną farbą, a następnie farbą kowalską (postarzaną). Do zabarwienia i zabezpieczenia stopni i słupków z polskiego dębu zmieszałam kilka bejc do drewna, chcąc uzyskać kolor identyczny jak na podłogach z drewna jatoba. Udało mi się osiągnąć znakomity efekt. Na ciemnym kolorze widać jednak kurz.

   

  Obecną balustradę zrobiliśmy 4 lata temu. Wzór podpatrzyłam na kratach okiennych pobliskiego domu. Balustrada z kutej stali ma ornamenty, których trzymały się nasze córki, dopóki nie sięgały poręczy. Klatka nie jest akustyczna i spełnia nasze oczekiwania funkcjonalne i estetyczne.
Stalową konstrukcję schodów podparto poprzeczną stalową belką, z dwóch stron zakotwioną w ścianach Stalową konstrukcję schodów podparto poprzeczną stalową belką, z dwóch stron zakotwioną w ścianach
Żeby schody nie drgały, konstrukcję wsparto również na dwóch pionowych belkach Żeby schody nie drgały, konstrukcję wsparto również na dwóch pionowych belkach

Kręte schody zabiegowe - koszty:

 • schody ok. 6000 zł; 
 • balustrada 5700 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Gru 2015, 07:11

Oczywiście, że można mieć lepsze schody Więc przed ich wyborem warto przeglądać realizacje, bo nie zmieniamy ich co kilka lat A przede wszystkim kontaktować się z profesjonalistami

time image

01 Paź 2015, 07:36

Kompromis kompromisem, wiadomo jak jest taka mała przestrzeń na postawienie schodów, to jakoś się dostosować trzeba... I tak jak wspomniałeś KAMEX, mimo takiej przestrzeni może być ładnie, bo czemu nie. Ale propozycja z tematu jest po prostu... niefajna. ;) Szczególnie, że w tej ...

time image

16 Wrz 2015, 18:12

No niestety jeżeli mamy taką małą przestrzeń na schody to trzeba iść na jakiś kompromis. A takie schody również mogą ładnie wyglądać. Jeżeli macie małą przestrzeń to chyba warto zaczerpnąć rady fachowców. Na pewno takiej przestrzeni nie warto zabudowywać ciężkimi schodami ...

time image

Gość obserwator

31 Lip 2015, 09:18

Niech się martwi ten kto kazał sobie taką wąską przestrzeń zbudować.

time image

28 Sty 2015, 09:12

Cytat Trochę dziadostwo i lekko nieporęczne. Wnieść coś do góry, czy też znieść na dół, to będzie tragedia. Dlaczego? Do góry - rozumiem, ale na dól to można sturlać!

time image

28 Sty 2015, 09:03

Trochę dziadostwo i lekko nieporęczne. Wnieść coś do góry, czy też znieść na dół, to będzie tragedia.

time image

Gość gawel

28 Sty 2015, 08:45

Koszmarne schody i to za takie pieniądze , może lepiej dać się okraść, albo w ogóle dać na tacę ktoś to jakoś spożytkuje.

time image

Gość neo

28 Sty 2015, 08:41

nieładne - a te pionowe podpory to już całkiem psują paradę

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny