Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu płytek? Jest kilka ważnych parametrów. Po pierwsze, na klasę ścieralności - wystarczy, że mają klasę 3 (według PEI), i tych w ofercie rynkowej jest najwięcej. Klasa 2 to płytki, po których można chodzić jedynie w miękkich butach, zatem nie powinny być stosowane w przedpokojach oraz strefie wejścia, a płytki klasy 4 używa się w pomieszczeniach z bardzo wysokim natężeniem ruchu.
Po drugie, warto zwrócić uwagę na antypoślizgowość, i to nie tylko wtedy, gdy dobieramy płytki do łazienki, ale także do wiatrołapu, do którego często wchodzimy w mokrych burach. Antypoślizgowość określa się symbolem R9-R13. Im wyższy numer, tym podłoga jest bezpieczniejsza. Po trzecie, płytki muszą być mrozoodporne, jeżeli planujemy układać je na zewnątrz. Po czwarte, łatwiej utrzymać czystość płytek szkliwionych. Te bez warstwy szkliwa mogą ulec trwałemu zaplamieniu.
W sprzedaży są dostępne płytki rektyfikowane - czyli z gładkimi wyszlifowanymi krawędziami, droższe od tradycyjnych, bo każdy element jest takiego samego rozmiaru (różnice wymiarowe są akceptowalne w zakresie 0,1 mm), co ułatwia ich układanie i sprawia, że fugi mają niewielką szerokość, a przez to stają się mniej widoczne. Podłoga z takich płytek wydaje się bardziej jednolita i nowoczesna.
Uważajmy na opisy, w których podane są informacje o modelach rektyfikowanych bezfugowych. Według sztuki budowlanej coś takiego nie istnieje - płytki powinny być ułożone z co najmniej 1,5 mm odstępem. Wrażenie jednolitej płaszczyzny osiągniemy, gdy umiejętnie dobierzemy kolor fugi. W przypadku ogrzewania podłogowego zalecane są fugi szersze - takie nawierzchnie nieco bardziej rozszerzają się i kurczą wraz ze zmianami temperatury, a naprężenia przejmują właśnie wypełnienia między płytkami. Z tego samego względu stosowanie niewielkich elementów na ogrzewaniu podłogowym jest rozwiązaniem bezpieczniejszym.
Dowiedz się więcej o podłogach ➡️
Podłogowe płytki ceramiczne - oznaczenia, ceny