Jak wybrać płytki ceramiczne na podłogę? Poradnik krok po kroku

Jak wybrać płytki ceramiczne na podłogę? Poradnik krok po kroku

Płytki ceramiczne to niezwykle różnorodna grupa produktów, oferujących szeroki wybór wykończeń, formatów i kolorów. Wśród nich największą popularnością cieszą się płytki gresowe, które dominują w ofercie rynkowej.

Płytki ceramiczne

Są popularne w tych pomieszczeniach, gdzie prawdopodobny jest kontakt z wodą - łazienkach, kuchniach, pralniach i w strefie wejścia. Ponieważ jednak bardzo dobrze przewodzą ciepło, coraz częściej są wybierane do salonów z ogrzewaniem podłogowym lub z bezpośrednim wyjściem na taras.

Mogą mieć rozmaitą wielkość - nadal wybierane są płytki o małym formacie, ale za najmodniejsze uchodzą te, których jeden z boków ma ponad 1 m długości, a także płytki sześciokątne (heksagonalne) albo w kształcie rombu. Te duże, ze względu na ciężar, produkuje się również w wersji slim - mają 3 mm grubości - są wyjątkowo delikatne i trzeba uważać w trakcie montażu (najlepiej, gdy ekipa jest co najmniej dwuosobowa). Będą idealne, jeśli chcemy nimi przykryć starą podłogę, bo nieznacznie tylko podniesie się jej wysokość. Jeżeli nie ma takiej konieczności, na podłogi zaleca się dobranie płytek grubości 8-10 mm.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu płytek? Jest kilka ważnych parametrów. Po pierwsze, na klasę ścieralności - wystarczy, że mają klasę 3 (według PEI), i tych w ofercie rynkowej jest najwięcej. Klasa 2 to płytki, po których można chodzić jedynie w miękkich butach, zatem nie powinny być stosowane w przedpokojach oraz strefie wejścia, a płytki klasy 4 używa się w pomieszczeniach z bardzo wysokim natężeniem ruchu.

Po drugie, warto zwrócić uwagę na antypoślizgowość, i to nie tylko wtedy, gdy dobieramy płytki do łazienki, ale także do wiatrołapu, do którego często wchodzimy w mokrych burach. Antypoślizgowość określa się symbolem R9-R13. Im wyższy numer, tym podłoga jest bezpieczniejsza. Po trzecie, płytki muszą być mrozoodporne, jeżeli planujemy układać je na zewnątrz. Po czwarte, łatwiej utrzymać czystość płytek szkliwionych. Te bez warstwy szkliwa mogą ulec trwałemu zaplamieniu.

W sprzedaży są dostępne płytki rektyfikowane - czyli z gładkimi wyszlifowanymi krawędziami, droższe od tradycyjnych, bo każdy element jest takiego samego rozmiaru (różnice wymiarowe są akceptowalne w zakresie 0,1 mm), co ułatwia ich układanie i sprawia, że fugi mają niewielką szerokość, a przez to stają się mniej widoczne. Podłoga z takich płytek wydaje się bardziej jednolita i nowoczesna.

Uważajmy na opisy, w których podane są informacje o modelach rektyfikowanych bezfugowych. Według sztuki budowlanej coś takiego nie istnieje - płytki powinny być ułożone z co najmniej 1,5 mm odstępem. Wrażenie jednolitej płaszczyzny osiągniemy, gdy umiejętnie dobierzemy kolor fugi. W przypadku ogrzewania podłogowego zalecane są fugi szersze - takie nawierzchnie nieco bardziej rozszerzają się i kurczą wraz ze zmianami temperatury, a naprężenia przejmują właśnie wypełnienia między płytkami. Z tego samego względu stosowanie niewielkich elementów na ogrzewaniu podłogowym jest rozwiązaniem bezpieczniejszym.

Dowiedz się więcej o podłogach ➡️ Podłogowe płytki ceramiczne - oznaczenia, ceny

Redakcja BD
Fot. otwierająca: OPOCZNO

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz