Podłoga z paneli winylowych: piękna, trwała i łatwa w montażu? Sprawdź!

Podłoga z paneli winylowych: piękna, trwała i łatwa w montażu? Sprawdź!

Panele winylowe zyskują coraz większą popularność wśród osób szukających trwałego, estetycznego i łatwego w montażu rozwiązania na podłogę. Dzięki swojej wytrzymałości, odporności na wilgoć oraz szerokiej gamie wzorów i kolorów, stanowią idealny wybór zarówno do domów, jak i przestrzeni komercyjnych.

Panele winylowe

Określane skrótem LVT (od angielskiego Luxury Vinyl Tile). Chociaż są „Luxury” (czyli „luksusowe”), część z nich zalicza się do materiałów niedrogich (poniżej 100 zł/m2), producenci chwalą je za praktyczność (jak w przypadku płytek ceramicznych) i piękno (jak w przypadku drewna). W ostatnim czasie rzeczywiście bardzo zyskały na popularności. Są trwałe, odporne na wodę, ścieranie i uderzenia, nie odbarwiają się pod wpływem światła i nie odkształcają.

A ponieważ można je stosować we wszystkich pomieszczeniach, wpisują się w trend polegający na tym, aby w całym domu zastosować taki sam rodzaj podłogi, bez podziału na salon, kuchnię i przedpokój. Generalnie panele winylowe mogą być położone w domach z ogrzewaniem podłogowym. Jednak trzeba sprawdzić charakterystykę każdego rozważanego modelu - do jakiej temperatury podłoża są przewidziane, jak duży jest opór cieplny samych paneli oraz wybranego podkładu.

Ich główną zaletą jest to, że dobrze tłumią odgłosy kroków i dźwięk ciężkiego spadającego przedmiotu, bo wykazują dobre właściwości akustyczne. Wadą, że w zasadzie nie nadają się do odnawiania. Mogą imitować różne materiały - przeważnie drewno, ale także beton, kamień (mamy dużo większy wybór, niż w przypadku paneli laminowanych).

Najczęściej mają formę ponadmetrowych desek, bywają też mniejsze prostokątne (np. o wymiarach 30 × 60 cm). Na ogół są dużo cieńsze od paneli laminowanych i drewnianych - mają od 1 do 6 mm, przy czym najpowszechniej stosuje się wersje 2 albo 4 mm. Podobnie jak panele laminowane składają się z kilku warstw. W czasie zakupów warto zwrócić uwagę, jakiej grubości jest warstwa wierzchnia - w tych droższych modelach może mieć 0,5-0,7 mm (im grubsza, tym podłoga jest odporniejsza na ścieranie), oraz z czego zrobiony jest rdzeń.

Może być ze zwykłego lub ekstrudowanego PVC albo w wersjach bardziej zaawansowanych technicznie - z dodatkiem materiałów mineralnych. Wtedy jest oznaczony skrótem SPC i uważany za bardziej elastyczny i odporny na czynniki mechaniczne. Panele winylowe mogą być przeznaczone do przyklejenia do podłoża, ułożenia na warstwie podkładowej (jako posadzka pływająca) lub zintegrowane z podkładem. Współczesne panele winylowe mają najczęściej ozdobne wytłoczenia, które sprawiają, że są bardzo podobne do drewna bądź kamienia, i fazowane krawędzie (v-fugi), co potęguje podobieństwo do materiałów naturalnych.

Dowiedz się więcej o podłogach ➡️ Podstawowe informacje dotyczące paneli winylowych

Redakcja BD
Fot. otwierająca: ARBITON (DECORA)

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz